1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Zeus

'Yunan Mitolojisi' forumunda Rune Mistress tarafından 7 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Yunan mitolojisinde Zeus, Olimpos dağını ve gökyüsünü yöneten baştanrıdır. Yasa ve otoritenin sembolüdür. Onun kurallarına uymayanlar büyük cezalara çarptırılır. Zeus, sert görünümlü, sakallı bir yaşlı adam olarak tasvir edilir. Simgeleri yıldırım, kraliyet asası ve kartaldır. Zeus evrenin hakimi, tanrıların ve tüm insanların babasıdır. Gökyüzündeki tüm hava olayları onun iradesi kabul edilir. Doğa kanunlarını o koyar, insanların şehirlerinde de yasaların ve düzenin koruyucudur.

  Mitolojide Zeus, zaman tanrısı Kronos ve verililik tanrıçası Rhea'nin oğludur. Kendi babasını devirmiş olan Kronos, kendi oğullarından da aynı muameleyi göreceinden korkar. Bu yüzden çocuklarını doğar doğmaz yutar. Sırasıyla Hestia, Demether ve Hera'yı, daha sonra da oğullları Posedion ve Hades'i yutar. Sıra Zeus'a geldiğinde Rhea bir taş parçasını beze sararak Kronos'u kandırır. Böylece Zeus kurtulmuş olur. Zeus büyüyünce kardeşlerini kurtarır ve onlarla birlikte babası ve titanları devirerek evrene hakim olur.

  zeus.jpg

  Ancak Toprak ana Gaia, çocukları olan titanları yendiği için Zeus'a ve Olimposlulara öfkelenmiştir. Bu yüzden Gaia, Tartarus ile birleşerek canavar Typhon'u doğurdu. Bu canavardan Zeus'u yok etmesini istedi. Typhon'un muazzam bir gücü vardı ve dehşet saçıyordu. Ağzından ateş püskürtüyor, alevli kayaları etrafa fırlatıyordu. Olimpos dağına büyük bir öfkeyle saldırdı. Zeus ve kardeşleri kurtulmak için Mısır çöllerine kaçtılar. Daha sonra Zeus, Typhon'la yüzleşmeye karar verdi.Zırh olarak gökgürültüsü ve yıldırım giydi ve silah olarak bir orak eline aldı.Canavarı Suriye'deki Keson Dağına kadar kovaladı. Zeus, Typhon'u köşeye sıkıştırdığını anlayınca onunla yakın dövüşe girişti. Ama Typhon Zeus'un el ve ayak tendonlarını keserek onu çaresiz bıraktı. Zeus, dağın yarı ejderha yarı peri koruyucusu tarafından kurtarıldı.Ve oğlu Hermes gelerek Zeus'u iyileştirdi.Böylelikle Zeus, tekrardan canavarla yüzleşmeye gitti.Kanatı bir atla ve fırlattığı yıldırımlarla Typhon'u sicilya adasına kadar kovaladı.Ve sonunda canavarı Etna Yanardağına fırlattı.

  zeushera.jpg

  Zeus zaferinden sonra evreni kardeşleri ile paylaşır. O gökyüzünü alırken, Posedion denizler ve okyanusları, Hades de yeraltı dünyasını alır. Ama bu paylaşım Hades'in Zeus'a kin gütmesine sebep olmuştur. Kızkardeşlerine gelince Demether yeryüzünü, Hestia Ateşi alırken Hera da kraliçe olarak gökyüzününün otoritesini Zeusla paylaşır. Zeus'un Hera'yı evlenmeye ikna etmesi çok zor olmuştur. Ama onların evliliği hem ilk hem de kutsal olmasını sebebiyle yüceltilir ve çeşitli bayramlarla kutlanır.

   
  Anafiel bunu beğendi.
Etiketler: