1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Yogilerin Gizemli Güçleri

'Yoga' forumunda Rune Mistress tarafından 6 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Yoga uygulayıcıları yada yogiler çoğunlukla, hatta neredeyse yalnızca sannyasis ya da dinsel yaşamın dördüncü ya da sonuncu aşamasında olan brahminlerin arasıdan seçilir. Her yeri gezer, bağışlarla yaşamlarını sürdürür ve çok az giysi giyerler. Birkaç yogi Budistlerin arasından seçilir, ancak onlar çoğunlukla Hindistan'da degil, Çin, Çin Hindi ve Tibet'te bulunurlar. Aynca benzer sanatları uygulayan Müslümanlar da vardır. Yogiler çeşitli zihinsel ve ruhsal gelişim ölçülerinde ve bazıları oldukça etkileyici güçlere sahip olabilirler.

  Yogiler önce belirli arzulası denetim altına almaya çalışır ve bu onları birçok yönden büyük bir munzeviliğe yöneltir. Patanjali'ye göre terketmenin aşamaları vardır:

  1- Yama, şiddetten uzak durmayı, yalan söylememeyi, aç gözlü olmamayı, hırsızlık yapmamayı ve başkalarından bir şey almamamayı (armağan bile) ve ölçülü olmayı;
  2- Niyama, temizliği, huzuru, arzulardan sakınmayı ve yoğunlaşma ve çalışmayı, Tanrıyı tanımayı;
  3- Asana, belirli amaç;lar için vücudun ve kol ile bacakların doğru duruşunu;
  4- Prayanama, solugun denetimini;
  5- Pratyahara, duyuların çözumlenmesi ve denetimini;
  6- Dharana, zihnin yoğunlaşmasını ve denetimini;
  7- Samadhi, daha da yüksek bir aşama olan vecd halini içerir .

  Ancak, bazı yoga uygulayıcıları için bu aşamalanrın bazıları, kendi içlerinde bir son anlamına gelir. Bir sonraki aşmaya geçmek için gerekli asana'lar az olsa gerek, ancak bu konu, yoganın bilinen sunumu sırasında kişilere korkunç görünmüştür. Bu asana'ların daha basit biçimiyle yogi, Buda'nın çoğu heykelinde göründüğü gibi bacaklarını bükerek uyluk kemiklerini olabildiğince yatay tutmamaya çalışır; Ancak ayakların durumuna ilişkin birçok farklılıklar vardır.Ayrıca, ellerin duruşunda da farklıklar vardır, bazen buna mudra'lar denir. Bazıları, lotus çiçeği, kilit, horoz vb. gibi ünlü adlarla anılan yaklaşık bir düzine oturuş asana'sı vardır. Bu duruşların toplamda seksendört adet olduğu söylenir, ancak bu anlatılanların dışında, bacakların geriye uzatıldığı ve vücudun on kısmının yukarı kaldırıldığı kobra duruşu ve yoginin, başının üzerinde durdugu ters asana gibi başka duruşlar da vardır. Birkaçında, aslanda olduğu gibi, yogi dizleri önde olmak üzere çömelir. Bir cambaz için uygun bir duruş olan ilmek asanada, uyluk kemiği kolların altına ve bacaklar başın arkasında yerleştirilir.Bazı çilekeşer aylar ya da yıllarca bu duruşlardan birini alıp oturur.

  Batılıların görüşüne göre, bu uygulamacılar (yogi ve fakirler) vücudun istemsiz biçimde hareket eden bölümleri üzerinde güç; elde ederler. Bize göre,vücudun kaslarını oluşturan, yalnızca çizgili kaslar isteğe bağlı hareket eder.Ancak bir yogi kalbi ve kan damarlarını denetleyebilir (ki biz, Batı'da bunu yalnızca kendi kendine ya da farklı telkinlerle yapabiliriz ancak yine de yeterince etkili değildir). Büyük olasılıkla dolaşımı, iradeden çok duygularla etkiliyorlar, tıpkı Couche'nin kendi kendine telkin yaptığı gibi. Ancak bu yetenekleri, şimdiye dek Batı'da yapılmaya çalışılan herşeyin ötesindedir.

  Daha da olağanüstü olan, kişinin transa geçmesidir. Bir çilekeşin, dudağının üzerindeki toprağa bir hardal tohumu ektiği ve tohum filizlenene dek hareket etmediği kaydedilmiştir. Başkaları ise, uzun ya da kısa süreler için canlı olarak toprağa gömülmüşlerdir.


  Levitasyon daha çok, yogada ustalaşmış kişilerle baglantılı yetilerden biridir.Bu tür yogiler, kendilerini havaya kaldırma yeteneğiyle Ortaçag azizleri ve çagdaş spiritualistlerle yarışırlar. "Asiatic Monthly Journal"in Mart 1829 sayisıda, kendini havaya kaldırabilen ve hatta "havada oturabilen" , ayrıca suyun altında birkaç saat kalabilen bir brahmine ilişkin bir yad yer ahr. Çok az kişi görmüş olsa da, Hintlilerin halat numarası, herkesçe bilinen bir olaydır.

  Sarmal bir halat havaya atılır, yukarı çıktıkça halat açılır. Halatın yukandaki ucu mucizevi bir biçimde havada asılı kalır. Sonra da bir çocuk yukarıya doğru tırmanır ve yok olur. Bu gösteri, izleyicilerin toplu hipnoza girmesiyle bağdaştırılr. Başkaları bunun hiç görülmediğini söyler. Hindistan'da kimi kez, bu gösteriyi gerçekleştirmek için gönüllü olan kişilere büyük miktarlarda para önerilmiştir, ancak kimse çıkmamıştır.

  Yogayla ilişkilendirilen diğer yetenekler, fiziksel olarak kişinin kendini daha hafifleştirmesi ya da ağırlaştırması, büyütme ya da küçültmesi, uzayda yolculuk etmek, cesetleri canlandırmak, kendini ya da cesetleri görünmez yapmak,ortada görünmeyen nesnelerin bir anda belirlemelerini sağlama, geçmişi ve geleceği ve dünyanın herhangi bir yerinde o an olanları söyleme yeteneğidir.Bazı uygulamacılar, Batıdaki hipnotizorler tarafından kullanılan yöntemlerle olağanüstü etkiler yaratabilir, digerleri spiritüalist fenomenlere benzer.Ancak şunu da söylemekte yarar var, çoğu yogi fiziksel fenomenleri gereksiz bulur ya da başka amaçlar için kullanılan bir yöntem olarak görür. Ne olursa olsun, yoganın amacı yoginin daha yüce beklentilerini tatmin etmektir,halk için eğlence aracı olmak ya da maddi kazanç sağlamak degildir.

  kaynak: Okültizm Tarihi-Crow
  The Yamas & Niyamas-Deborah Adele​
   
Etiketler: