1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Yeni başlayanlar için: Tarot Falı

'Tarot' forumunda Anafiel tarafından 9 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Anafiel

  Anafiel Süper Moderatör

  Öncelikle Tarot falı bakmak için yeteri kadar Tarot bilgisi bilmek gerekir. Mümkün olduğunca her şeyi aktarmaya çalışacağım. Tarot hakkında her şeyi yararlandığım birçok kaynaktan ve kendi bilgimi birleştirerek, anlaşılır bir şekilde size aktarmaya çalışacağım.

  Tarot destesi 78 karttan oluşmaktadır. Bunlardan ilk 22 kart büyük arkana(major arcana=büyük gizem), kalan 56 kart ise küçük arkana(minor arcana=küçük gizem) olarak tanımlanır.

  Gizemli büyük arkana’nın 22 kartının üzerindeki şekiller, eski dinlere ve eski öğretilere görsel göndermeler bulundurur. Bunlar; ruhu, enerjiyi, kişisel görünümü, psikolojik durumumuzu ve gelişme potansiyelimizi temsil eden kartlardır.

  Küçük arkana ise, dört seriden oluşur. bunlar; daha çok günlük sayılar ve mücadeleler, dış ilişkiler, başarılar ve diğer günlük aktiviteleri içerir.

  Küçük arkana, kısa vaade deki gelişmeleri yorumlamada önem kazanırken, büyük arkana daha geniş kapsamlı bir bakış açısı sunar.

  Bu 78 karttan oluşan deste, belirli bir düzene göre açılarak yorumlanır. Bunun birçok çeşidi vardır. Fakat en yaygın Tarot açma yöntemi kelt haçı ve ketlik çaprazdır. Bunları başka bir yazıda birkaç metotle beraber anlatmayı düşünüyorum.

  Ön Hazırlık
  Her şeyden önce kartları tanımak, onlarla bağlantı kurmak gerekir. Bunun en iyi yöntemi Tarot meditasyonudur.
  Tarot meditasyonu: her bir kart tek tek ele alınır. Her biri tüm ayrıntısıyla incelenir. Şekilleri, renk tonları, çizimleri... vb. kartlara enerjinizi yüklemeniz gerekir. Çünkü Tarot sezgiler ile yapılan bir faldır. Kartlar ile iyi bir bağlantı kurmalısınız ki, size istediğiniz şeyi söylesinler.
  Daha sonra gerekli ortam hazırlanmalıdır. Odanın ışıkları azaltılmalı veya mum ışığı tercih edilmelidir. Odada güzel kokular olmalıdır. Tütsü yakılması da rahatlama açısından uygun olacaktır. Elbette ki bilincin boşaltılması, bedende rahatlama sağlanması gerekir. Bunun için nefes metodunu kullanabilirsiniz. Kartları açacağınız masanın örtüsü siyah veya mor olmalıdır. Üzerinde desen olmamasına dikkat edin. Oturuş biçimleri açacağınız Tarot metoduna göre değişir. Genellikle kendisine Tarot açılan kişi güneye, Tarot okuyucusu ise kuzeye doğru dönük oturur. Kişi Tarot’u kendisi için veya orada bulunmayan birisi için açıyorsa yüzü doğu tarafına yönelik olmalıdır.
  Birçok uzman Tarot okuyucusu, Tarot açmadan önce belirli duaların yapılmasını önerir. Müslüman Tarot okuyucusu Allah’tan, diğer din mensupları ise tanrı ve tanrıçadan yardım isterler.
  Fakat benim görüşüm, tarotlar ile gerekli bağlantı kurulması ve konsantre olunması yeterli olacaktır.

  Kartların Yorumlanması

  İlk başta kartların anlamlarını ezberlemek oldukça zor olacaktır. Bunun için bir kaynak kitaptan yararlanılabilir. Kartları elbette ki harfi harfine ezberlemek Tarot açmak için yeterli olmayacaktır. Önemli olan; yan yana duran kartların birbirleri arasındaki bağlamları yapabilmektir. Bu, kartları iyi tanımaya ve uzun deneyimlere bağlıdır.
  Bunun için her sabah bir kart çekip, o gün yaşadıklarınızı, hislerinizi, beklentilerinizi, ruh halinizi not edebilir ve bu sayede çekilen kartın yaşama olan etkisini de kavramış olursunuz.
  Veya boş zamanlarınız da bol bol Tarot meditasyonu yapın. Karşınızda birisi varmış gibi düşünüp Tarot açın. Bu yöntem hem kartları anlamınıza yardımcı olacak hem de sezgilerinizi kuvvetlendirecektir.

  Kılavuz Kart

  Birçok Tarot açma metodu vardır. Bunlarda bazıları “signifikatör” yani belirleyici karta gerek duymaz. Fakat açma metotlarının çoğunluğun da signifikatör şarttır.
  • 40 yaşından fazla erkeğe: kral kart.
  • 40 yaşından fazla kadına: kraliçe kart.
  • 40-20 yaş arasındaki erkeğe: silahşor kart.
  • 20 yaşın altındaki erkek ve kadına: uşak kartı şeçilir.
  Tarot açılan kişi
  • Sarışın, açık göz renkli ise; sopalardan kral-kraliçe, silahşor veya uşak,
  • Kumral, ela gözlü ise; herhangi bir kupa kartı,
  • Kahverengi saçlı ve gözlü ise; her hangi bir kılıç kartı,
  • Siyah saçlı ve gözlü esmer ise; tılsımlardan bir kart seçilir.
  Signifakatör, yani kılavuz kart, basit yayma metotlarında merkezi bir pozisyona konur. Kartların yayılışı onun çevresine doğru yapılır. Büyük açma yöntemlerinde ise, kılavuz kart, deste içinde bırakılarak okumaya başlama kartı olarak kabul edilir. Başta söylediğim gibi de, bazı metotlar da kılavuz karta ihtiyaç duyulmaz.

  Tarot Kartlarının Laneti

  Şuan da piyasa da satılan Tarot kartlarının üzerinde yazmayan önemli bir bilgi.
  Tarot kartları sahibinden başkasının eline geçmek istemezler. Bu nedenle onların kimsenin erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilmesi gerekir. Bir başkasına kartları fal bakmak için verildiğinde, çok geçmeden kart sahibinin başına felaketler geleceğine inanılır. Ne yazık ki Türkiye üzerinde bu lanete uğramış birçok örnek mevcut.
  Bu nedenle kart almadan önce düşünmenizi tavsiye ederim. Eğer kart sahibi iseniz onları sadece sizin bildiğiniz bir yere saklamalısınız.
  Diyelim ki Tarot kartlarını aldınız. Fakat onlara enerji yüklemediniz. Elinize bile almadınız. Bu kartları çevreniz de isteyenler varsa verebilirsiniz. Bir sakıncası olmaz. Önemli olan onlara enerjinizi yüklemeniz.
  Eğer Tarot kartlarına enerji yükledikten ve fal baktıktan sonra kullanmaktan vazgeçtiyseniz kartları kimse görmeden denize atabilirsiniz.

  Bilinmesi Gerekenler
  • Tarot kartlarınızı asla birilerine vermeyin.
  • Koyu renkli kesede veya kutularda saklayın.
  • Falına baktığınız kişiye, bir yıl geçmeden tekrar bakmayın.
  • Tarot açtığınız kişiye desteyi karıştırtın, sonra sol eliyle ve sola doğru üç ayrı parça halinde kestirin.
  • Bazı açılış metotlarında önemli bir gelenektir. Son kart açılmadan önce, üç defa “açayım mı? Çıkana razı mısın?” sorusu sorulur. Eğer cevap olumsuz olursa kart desteye eklenip tekrar karıştırılır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Temmuz 2016
  ozand_1980 ve Slipknot bunu beğendi.
 2. Slipknot

  Slipknot Administratör

  Harika bir makale olmuş, teşekkürler. Tarot bilgisi için özel bir makale hazırlamayı düşünüyorum. Böylece tarot falı bakmak ya da tarot falı bakmayı öğrenmek isteyen arkadaşlarımız faydalanabilirler.
   
  Anafiel bunu beğendi.
Etiketler: