1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Yedi Hermetik Prensip

'Hermetizm' forumunda Rune Mistress tarafından 18 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  "Gerçeğin yedi ilkesi vardır, kim onları bilirse, anlarsa, tapınağın tüm kapılarını açıcak sihirli anahtara sahip olur. "
  The Kybalion

  Hermetik felsefenin dayanağı olan yedi ilke şöyledir:
  1.Akıl İlkesi
  2.Benzerlik İlkesi
  3.Titreşim İlkesi
  4.Kutupluluk İlkesi
  5.Ritim İlkesi
  6.Neden-Sonuç İlkesi
  7.Cinsiyet ilkesi


  giant-quartz-crystal-cluster.jpg

  1.Akıl İlkesi
  Bu ilk prensip bize "Herşey akıldır." diyor. Burda bassedilen tüm evrenin tek bir ruh olduğu, herşeyi kapsayan,yaşayan, sınırsız bir akıl olduğudur. Aynı zamanda bize tüm dünyanın ya da evrenin bir aklın yaratımı olduğunu açıklar.Tüm yaratılanlar kanunlara tabi olarak yaratıldı.Tüm yaratılmışlarda o aklın izine rastlanır.Bu akıl sayesinde yaşıyor ve hareket ediyoruz.

  2.Benzerlik İlkesi
  "Yukarıdaki aşağındaki gibidir, aşağıdaki yukarıdaki gibidir." The Kybalion

  Bu yasa bize tüm oluş ve yaşamın farklı düzlemleri olsada hepsinin tek biz öz taşıdığını söyler.Bu prensibi kavrayarak karanlık paradoksları ve doğanın gizli sırlarını çözebiliriz. Bizim ötemizde gezegenler olduğunu biliyoruz ama doğada karşılığı olduğunu unutuyoruz.Metaller, taşlar, bitkiler...Her biri evrendeki bir enerjinin karşılığı. İnsan bedeni de aynı şekilde evrendeki güçleri bünyesinde barındırıyor.Makrokozmosun ve mikrokozmosun ne anlama geldiğini alnaldığımızda astroloji ve simya gibi ilimlerin de mantığını anlayabiliriz.

  3.Titreşim İlkesi
  "Hiçbirşey dinlenmez, herşey hareket eder, herşey titreşir." The Kybalion
  Modern bilimin onayladığı bu gerçek, Hermetik prensipler sayesinde binlerce yıl önce Antik Mısır'da biliniyordu.Bu prensip maddi, zihinsel, ruhani gibi farklı varlık düzlemlerine açıklık getirir.Hepsi farklı titreşimlere sahiptir.Maddenin en aşağı formundan en üstteki saf ruh'a kadar herşey titreşir.

  4.Kutupluluk İlkesi

  "Her şey çifttir, her şeyin kutupları vardır, herşeyin karşıt bir çifti vardır, benzer ve benzemeyen aynıdır, zıtların doğası aynıdır sadece dereceleri farklıdır, uçlar birdir,tüm gerçekler yarı doğrudur, bazı paradokslar çözülebilir." The Kybalion

  Tez ve antitez doğada aynıdır ancak dereceleri farklıdır.Bu herşeyde iki kutup olduğunu açıklar.Ya da herşeyin tersi olduğunun.Polarite bir şeyin iki uçlu yani iki kutuplu oluşudur.Bunun pek çok ismi vardır: Düalite, yin-yang gibi.

  5.Ritim İlkesi
  "Herşey akar, dışarı ve içeri, herşey gelgit içindedir.Herşey yükselir ve düşer.Bir sarkaç gibi hareket eder."

  Evrende herşey hareket halindedir bu hareket ritmin dalgalarıdır.Bu evrenin işleyişidir.Herçeyi etkiler:Güneşler, dünyalar, insanlar, hayvanlar, madde ve enerji.Bu yasa gezegenleri oluşumunda ve yok oluşunda kendini gösterir:Yükselen ve düşen tüm uluslar, yaşayan herşey ve hatta bi insanın zihinde bile.

  6.Sebep-Sonuç İlkesi

  "Her nedenin bir sonucu vardır.Her sonucun bir nedeni vardır.Herşey yasaya göre hareket eder.Şans yasayı tanımayanların verdiği bir isimdir. Nedenselliğin pek çok düzlemi vardır ama hiçbir şey yasadan kaçamaz."

  Her şey yasa dahilinde gerçekleşir hiçbirşey sadece olmaz.Şans diye birşey yoktur, yüksek düzlemlerin alt düzlemleri etkilemesi vardır.

  7.Cinsiyet İlkesi

  "Herşeyin cinsiyeti vardır.Herşeyin erili ve dişili vardır.Cinsiyet tüm düzlemlerde görülür."

  Cinsiyet ilkesi heryerde kendini gösterir sadece fiziksel düzlemde değil, zihinsel ve ruhani düzlemlerde de.Yüksek düzlemlerde yüksek formlarda görülür.Cinsiyet prensibi üreme, yenilenme ve dönüşüm şeklinde çalışır.Bu hayatı birçok gizeminin çözümünü içerir.
   
 2. Slipknot

  Slipknot Administratör

  Aklıma Fransız dili ve edebiyatını getirdi. Tanımda kullandığın bütün kelimelere uygun bir dil. Elbette ki alakası olabilir mi diye düşünmeden de edemiyorum. :)
   
Etiketler: