1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Voynich Elyazması

'Parapsikoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 13 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  15. yüzyılda bilinmeyen bir dil ve yazı sistemi ile yazılmış bu gizemli bir kitap, kriptografi tarihinin en ünlü örneklerinden biridir. Voynich Elyazması'nın pek çok sayfası eksik ve kayıptır. Geri kalan sayfalar oldukça tuhaf resimler içeriyor.


  Voynich Elyazması, 1639'da Georgius Barschius tarafından keşfedildiği andan itibaren bir gizem olmuştur. Kitap Athanasius Kirch tarafından ilk kez keşfedildiğinde içindeki resimler, bitkiler, kimyasallar ve yıldız resimleri ortaçağ alimlerinin bir çalışması olarak görüldü. Ancak Kirch kime götürdüyse yazıları tercüme ettiremedi. Elyazması “Bilinmeyen Kitap” olarak anıldı.

  Voynich_Manuscript.jpg


  Voynich Elyazması yıllar boyunca elden ele dolaştı.1912'de, Wilfrid Voynich adlı bir kitap satıcısı tarafından İtalya'daki Villa Mondragone'den satın alındı.1915'te elyazmaları halka açıklandı ve o tarihte kriptograflar yazılara büyük ilgi gösterdi. Yine de tüm çalışmalar sonuçsuz kaldı. Hiç kimse Elyazması'nı okumayı başaramadı. Sadece resimler incelenerek astroloji ve bitkiler ile ilgili olabileceği sonucu çıkarıldı. Bitki ve astroloji içeriğinin aynı anda bulunması simya ya da büyü tarifleri ile ilgili olduğu ihtimalini güçlendirmektedir. Bu ihtimal şifreli yazıyı da açıklar çünkü ezoterik sırlar herkese açıklanmamaktadır.


  Şifreli yazı okunamadığı müddetçe kesin bir kanıya varmak mümkün değil. Voynich Elyazması ile ilgili sayısız teori var. Katharlardan kalan bir dua kitabı, ortaçağ tılsımlarının kullanımı ile ilgili bir kitap
  , tıbbı bir ansklopedi olabileceği de iddia edildi.


  Voynich Elyazması yedi bölümden oluşuyor.Bitkilerle ilgili bölüm, kitabın yarısından fazlasını kapsıyor. Bitkilerin ve yapraklarının üstü sembollerle doludur. Ancak kitapta yer alan bitkilerin bazıları doğada bulunmuyor. Bu elyazması ile ilgili hala açıklanamayan bir konudur.


  Astroloji ile ilgili bölümde güneş, ay ve galaksileri temsil eden çizimler var. Bu resimler sadece 12 sayfada yer alıyor ve kitabın en kısa bölümünü oluşturuyor.


  Kozmik çizimlerin yer aldığı sayfalar daha uzun ve karmaşık, geniş çizimler dolu.Zodyak resimleri ise Voynich elyazmasının en ünlü parçalarından biri.Yıldızları tutan 30 küçük Nymph(Nehir Perileri) figürünün ortadasına zodyak amblemi var. Burç sıralaması oldukça sıradışı şekilde Balık burcu işareti ile başlıyor. Burçlarla ilgili sayfalar ne yazık ki tam değil.


  Biyoloji bölümünde Nymphleri doğal işlemin bir parçası olarak gösteren çizimler var. Eczacılık ve ilaçlarla ilgili bölümü ise yorumlamak oldukça zor. Mantığa oturmayan top, boru ve ya konteyner olabilecek çizimler var.


  Kayıp sayfaların yanı sıra kullanılan yapay-şifreli dilde büyük tartışma konusu. Neden böyle bişeye ihtiyaç duyuldu. Kitapta nasıl sırlar var. Analizler bilinen bir dilde kodlanmış bir versiyon olup olmadığı veya tamamen icat edilmiş bir dil olup olmadığı gibi soruları hala cevapsız bırakıyor.
   
Etiketler: