1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Varuna: Büyü, Düzen ve Yaradılış

'Mitoloji & Sembolizm' forumunda Rune Mistress tarafından 30 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Veda metinleri Varuna'yı egemen tanrı olarak sunar.Dünyaya, devalara ve insanlara hükmeder.Gök tanrılarına özgü sıfatlarda taşır.Yıldızları kasteden bir ifadeyle "Bin gözlü"dür.Hiçbir günah gözünden kaçmaz. Korkunç bir hükümdardır ve büyülü güçlere sahiptir.Kurbanlarını uzaktan bağlayabilir ve yine uzaktan bağlarını çözebilir, bu yüzden elinde iple tasvir edilir.Varuna'nın bağlarından korunmak ve kurtulmak için pek çok ayin ve ritüel vardır.

  Varuna'nın bağlantılı olduğu iki adet kavram vardır: "Rta" ve "maya".Rta sözcüğü dünyanın düzenini ifade eder.Bu oldukça geniş kapsamlı bir terimdir hem evrensel düzeni, hem ahlaki düzeni hem de törenlerdeki düzeni kastteder.Yaradılış rta'ya uygun olarak gerçekleşmiştir, evrensel ritimler ve ahlaki davranışlar rta'ya göre belirlernir hatta tanrılar bile rta'ya göre davranır.

  Varuna'nın rta'yı sevdiği ve rta'ya tanıklık ettiği bildirilir.Aynı zamanda o rta'nın evinde yetişmiştir.Varuna'ya "Rta Kralı" denir ve bu düzen onun içinde varolmaktadır.Düzen bozulduğunda Varuna tekrardan kurar.Kanuna karşı gelenler onun tarafından cezalandırılır.Suçluların affedilmesi için kurban törenleri yapılır.

  Varuna'nın evrensel yaratıcılığının aynı zamanda büyü ile ilgili olması onun mana ile olan ilgisini açıklar. "Maya" kelime anlamı olarak "değişmek" anlamına gelir. Hem iyi hem de kötü mayalar vardır.Kozmik düzeni bozan hile ve büyüler kötü maya olarak kabul edilir.İyi mayalar ise ikiye ayrılır:Kötü güçlerle karşılaşıldığında kullanıla karşı mayalar ve egemen tanrıların ayrıcalığı olan varlık ve biçim yaratan mayalar.

  Maya Hint felsefesinda yanılsama anlamında da kullanılır.Egemen tanrı Varuna'da evreni yaratırken maya kullanmıştır. Evrenin bir yanılsama olduğuna dair kökeni hindistan olan bu görüşün kaynağı Varuna ve maya arasındaki bağlantı olabilir.
   
  Anafiel ve Sadgreen bunu beğendi.
Etiketler: