1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Thor'un Dev Geirrod'la Savaşı

'İskandinav mitolojisi' forumunda Rune Mistress tarafından 25 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  İskandinav mitolojisinde Thor bir savaşçıdır ve onun düşmanlar tanrıların düşmanları olan devler, canavarlar ve tarihöncesi güçlerdir. Thor ile ilgili mitlerede önemli bir kaynak olan Snorri'nin anlatımına Thor, İskandinav mitolojisindeki tanrıların en güçlüsüdür. Aesir'in Thor'u ya da Savaşçı Thor olarak da bilinir. Üç çok değerli eşyası bulunmaktadır. Bunlardan ilki, Miollnir denen kudretli bir çekiçtir. Thor'un sahip olduğu hazinelerden bir diğeri güç kemeridir. Thor bu kemeri taktığında sahip olduğu güç ikiye katlanır. Üçüncüsü ise, demirden yapılmış eldivenleridir. Bu eldivenler çok önemlidir çünkü onlar olmadan çekicini savuramaz.

  Thor hakkındaki mitlerin birçoğu, günümüze ulaşmıştır. Bunu Skald şiirlerine ve Vikingler zamanından kalan öykülere borçluyuz. Thor'un, üzerinde "Thor bu rünleri kutsasın" ve "Thor bu abideleri kutsasın" yazan anıtsal yazıtlarda kendisine yakarılan tek tanrı olması da önemlidir.

  mitoloji.jpg

  Thor'un dev Geirrod'la karşı karşıya geldiği bu öykü İskandinav mitolojisi için oldukça önemlidir. Çünkü Thor'un gücünü vurgular. Mücadele yine Loki'nin sebebiyle çıkar. Loki, bir gün, Frigg'in giyenin uçmasına izin veren şahin postunu denemektedir. Uçarak Geirrod'un salonuna gelir ve pencere eşiğine konup içeriyi izlemeye başlar. Geirrod, kuşun onu seyretmesinden hiç hoşlanmaz ve hizmetçilerinden birine kuşu derhal yakalaması için emir verir. Hizmetçi salonun duvarına tırmanır. Loki, duvara güç bela tırmanan adamın sinirlenmesinden keyiflenir ve son ana dek orada öylece durur. Fakat ayağı takıldığı için kaçmayı da başaramaz. Geirrod, şahinin gözlerinden onun aslında kılık değiştirmiş birisi olduğunu anlar ve kim olduğunu öğrenmek ister. Ama Loki konuşmayı reddeder ve bu yüzden kafese kapatılıp üç ay boyunca aç bırakılır. Nihayet, devin bu tutumu işe yarar ve kim olduğunu itiraf eder. Bunun üzerine Geirrod, Thor'u güç kemeri ve muhteşem çekici olmaksızın salonuna getirmesi halinde onun hayatını bağışlayacağını söyler.

  Loki'nin Thor'u ikna eder ve Thor silahsız halde Loki'yle birlikte Geirrod'un sarayına doğru yola çıkar. Yolculuk sırasında dişi bir devin evinde konaklarlar. Dişi dev, Thor'a Geirrod'un kana susamış doğasından basseder ve ona bir güç kemeri, bir asa ve bir çift demir eldiven ödünç verir. Thor, büyük Vimur nehrine geldiklerinde kendisine ödünç verilen kemeri beline bağlar, asayı eline alır ve kemerine sıkıca tutunan Loki'yle birlikte nehirde ilerlemeye başlar. Nehrin ortasına geldiklerinde su birdenbire ikisinin omuz hizasına kadar yükselir. Ne olup bitiğini anlamak için etrafına bakınan Thor, karşıdaki tepelerin oluşturduğu vadinin üzerinde onları izlemekte olan Gialp'i görür.

  Gialp, Geirrod'un kızıdır ve suların aniden yükselmesinin sebebi odur. Bunun üzerine Thor, nehri kaynağında kurutmalı diyerek ona bir kaya fırlatır. Suda ilerleyip karşı kıyıya vardığında, bir üvez ağacına tutunup kendisini suyun dışına çeker. Bu yüzden üvez ağacına "Thor'un kurtuluşu" denir.

  Sonra Thor ve Loki, Geriord'un, son derece uygunsuz bir ağırlama yeri olan keçi ağılının bulunduğu salonuna giderler. Ağılda tek bir sandalye vardır. Thor sandalyenin üzerine oturduğunda sandalye birdenbire yerden yükselir ve onu çatıya doğru sıkıştırmaya başlar. Dişi devin daha önce kendisine ödünç vermiş olduğu asayı çatı kirişlerine doğru bastırmak suretiyle, kendisini aşağıda tutmaya çalışır ve aniden bir çatırtıyla birlikte acı bir feryat kopar. Geirrod'un kızları, sandalyenin altından yukarı doğru iterek Thor'u tavana doğru sıkıştırıp ezmeye çalışmışlar, ama onun bu karşı hamlesi, kızların belini kırmasına sebeb olmuştur.

  Geirrod, Thor'u iki büyük ateşle ısıtılan ve aydınlatılan salonuna çağırır. Thor salondan içeriye girdiğinde Geirrod kor haline gelmiş demir külçeyi maşasıyla ateşten çıkarıp Thor'a fırlatır. Ama Thor demir eldivenler yardımıyla demir külçeyi havada yakalayıp Geirrod'a geri fırlatır. Dev, kendisini korumak için salonun sütunlarından birinin arkasına koşar. Ama demir külçe, sütunu, Geirrod'u ve hatta onun ardındaki duvarı bile delip dışarıda toprağa saplanır. Thor'un gücünü anlatan efsane bu şekilde sona erer.
   
  Son düzenleme: 25 Ağustos 2016
  Slipknot bunu beğendi.