1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Teozofi Nedir?

'Teozofi & Mistisizim' forumunda Rune Mistress tarafından 30 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Teozofi sözcüğü Eski Yunanca theos(tanrı) ve sophia(bilgelik) sözcüklerinin birleştirilmesi sonucu oluşturulmuştur. Mutlak bilginin varolduğunukişisel aydınlama sonucu yüksek bilinç düzeylerine geçerek elde edilebileceğini savunur.

  Teozofi'nin kökeni çok eskidir. Antik çağlardan itibaren ilahi öz ve doğanın yasaları üzerine düşünen çok fazla filozof vardı.Aryan yogileri,Yunan filozofları, İran Magusları hepsi kutsal bilgeliği sezmeye,anlamaya,hissetmeye çalışmışlardır. Özellikle Ptolemaios hanedanı zamanında İskenderiye şehri teozofların oluşturduğu ezoterik toplulukların bir merkeziydi.

  newton-alchemist-newman-merl (640x406).jpg
  Günümüzde teozofi denilince akla Batı teozofisi gelir. Bu sitem doğu mistizmi ve batı okültizminin kaynaşması sonucu oluşmuştur.Genel olarak ruh gelişimini temel alır ve varlık birliği görüşünü savunur.Bu görüş Sufilerin Tek bir ilahi varlık olduğu ve herşeyin onun aynadaki yansıması olduğu yönündeki inancı ile benzerlik gösterir.Batı Teozofosinin kaynaklarından birinin de rönesans döneminde tekrar canlanan hermetizm olduğunu söyleyebiliriz. Antik zamanların gizli bilgilerinin yeniden incelenmesi evren, insan,doğa ve tanrı kavramlarının daha felsefi ve sistemli bir şekilde araştırılması ve incelenmesine katkıda bulundu.

  Teozofi bir anlamda din felsefesini, metafiziği, gizli(okült) ilimleri, panteizmi içine alan çok geniş bir sistemdir.Teozofinin bir diğer adı da spekülatif(kuramsal) mistisizmdir.Teozofi inanç ilkelerinin anlamlandırılması ve din kurucularının araştırılmasına önemli ölçüde katkı sağladı.

  Bu hareketin en ünlü ismi Helena Petrovna Blavatsky, Henry Steel Olcott ve William Quan Judge ile birlikte 1875 yılında New York şehrinde Teosofi Derneği'ni kurmuştur.Bu dernek Budizm,Brahmanizm, Maniheizm, Zerdüşçülük, Gnosis, Kaballah gibi din ve öğretileri incelemiş, Plato ve mistiklerin çalışmaları ile birleştirmiştir. Himaliyalardaki manastırlar gibi toplumdan uzaktaki inziva yerlerinde yaşayan insanların psişik yeteneklerini gözlemlemiştir.
   
  Slipknot ve Anafiel bunu beğendi.
 2. Slipknot

  Slipknot Administratör

  Teofozi konusunda ek bilgi alabilmek için destek sayfamızdaki küçük ama detaylı teofozi makalemize ulaşabilirsiniz. Örneğin teozofinin kurulmasında bulunan üç adet temel ilke mevcuttur. Belirttiğim linkte bu tür bilgiler yer almaktadır. Ayrıca teşekkürler, güzel bir makale olmuş ve harika şekilde açıklayıcı bir makale. :rolleyes:
   
Etiketler: