1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Taoizm'in Ortaya Çıkışı

'Teozofi & Mistisizim' forumunda Rune Mistress tarafından 1 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Antik Çin'in yaşadığı iç savaş dönemi'nde Çin düşünce dünyasıda bir arayışa girdi. Ahlak kuralları ve ritüellerin toplumu düzenleme kapasitesi sorgulandı.Bunun sonucunda, toplumun bizi içine kapattığı doğal olmayan zorlamalarıaşma, ilkel yaşamın huzurun geri dönme özlemi ortaya çıkmıştı.

  Hem din hem de felsefe kabul edilen "Yol” (Tao) takipçilerinin,böyle ortaya çıktı. Lao Tzu'nun yazdığı "Laozi" Çin tarihinin en çok yorumlanan ve batı dillerine en fazla çevrilen yapıttır.

  Taoculuk için dini inanç uygulamalara da yer verir. Kuzey Şamanizm'inden oldukça etkilenmiştir. Eski Çin'deki simya uygulamalarına Taozim'de sıkça yer bulur. Yaşam süresini uzakmak için içindeki yaşamsal ilkeyi beslemek (yang şeng), beslenme ve soluk alma disiplinleri bedeni güçlü kılmak, esrime yolculukları Taoist bilgelerin üzerinde çalıştığı konulardır.Ölümsüzlüğün sadece beden aracılığıyla elde edilebileceği düşüncesi Taoist bilgeleri, bu tarz tıp ve simya çalışmalarına itmiş olabilir.

  tao.jpg

  Taoizmin yayılmasında, Taocu bilgelerin halk ve devlet adamları tarafından saygı görmelerinde onların sahip olduğu simya, tıp ve astroloji bilgilerinin büyük payı vardır. Sıradan halk hastalıklarını iyileştirmesi için onlara başvuruyordu. Hem doğa temelli, bitkisel ilaçların kullanan şamanizm hem de simya deneyleri Taocuları o dönem için fark yaratacak tıbbi bilgi sağlıyordu.Taocuların mucizevi güçlere sahip olduğu inancı çok yaygındı. Astroloji bilgileri ve simya ilmi ise soyluların Taocuların kapısını çalmasını sağlıyordu. Soylular hem fal baktırmak hem de ömür uzakmak için onlara başvuruyordu.

  Taocu bilgeler eleştirel yönleri ile de öne çıkmayı seviyorlardı. Diğer inanç ve uygulamalarla hareketle diyaloğa girmeyi ve bunları çürütmeyi severler . Kışkırtıcı hitapları zaman zaman rakip okullarla aralarında anlaşmazlık çıkmasına da neden oluyordu.

  Taocu düşüncede, işlevsel boşluk (ksu) kavramı oldukça önemlidir. Gerçeklik, işlevini yerine getirmesini boşluga borçludur. Bu ideal boşluğun simgeseleri "Vadi", dişi ve dölyatağı'dır. Boşluk evrene hayat verir.

  Taocu düşünce insanı toplumun sınırlamalarından kurtarmayı hedeflese de siyasete tamamen karşı değildir. lyi bir hükümdar halkı özgürleştirmelidir. Karmaşık sosyal sistemler halkı doğal düzenden uzaklaşır. Aynı şekilde yasaklar ve fermanlarda akışı olumsuz etkiler. Taoculuk da iyi bir hükümdar geri durmayı, akışın işleyişini bozmamayı bilmelidir. Hükümda mükemmel akışı olduğu gibi kucaklarsa dünya zaten huzura kavuşacaktır.

   
  Son düzenleme: 10 Eylül 2017
Etiketler: