1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Taoist Simya

'Simya' forumunda Rune Mistress tarafından 8 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Uzmanlar Çin simyasının kökenleri konusunda bir fikir birliğine varamamıştır.Antik Mısır'da olduğu gibi Çin'de de simya ikili bir sistemle tanımlanır:

  1.Madenlerin altına dönüşmesi için yapılan çalışmalar
  2.Mükemmel insana ve ruhsal olgunluğa erişmek için uygulanan teknikler

  Çin simyası özerk bir disiplin haline gelirken pek çok kökenden beslendi.Felsefeciler tarafından tanımlanan kozmolojik ilkelerden oldukça yararlandı.Mitoloji de önemli bir kaynaktı.Ölümsüzlük iksiri ve kutsal ölümsüzler ile ilgili mitler, maden işleyicilerinin, dökümcülerin ve demircilerin ritüel ve mitolojileri simyacılar tarafından yeniden ele alınıp yorumlanmıştır. Aynı şekilde ömrün uzatılmasını, üstün mutluluğu ve tinsel benliği geliştirmeyi amaçlayan tekniklerde incelendi. Yazarlar Tou Yen'in Çin simyasının kurucusu kabul edilmesi konusunda görüş birliği içerisindedir. M.Ö. II.yüzyılda simya altınının hazırlanmasıyla, uzun ömür ölümsüzlük elde edilmesiyle ilgili çalışmalar yapılmaktaydı.


  chinesealchemy.jpg

  "Altının hazırlanması", "ölümsüzlük ilacının elde edilmesi" ve "ölümsüzlerin çağırılması" aynı bütünün parçalarıdır. Doğaüstü varlıklar çağırılarak zincifre tozu altına dönüştürülür.Yeme içme için kullanılan kap kacağı simya altınından yaparsanız ömrünüz uzar. Ömrünüz uzayınca uzak adalarda yaşayan ölümsüzleri görebilirsiniz.Onları görüp kurbanlar sunduğunuzda ölmezsiniz. Diğer bir deyişle iksiri aramak ölümsüzlerin bulunduğu gizemli adaları aramak ve onlarla iletişim kurmaya çalışmak demekti.Bu bilgilere bakarak çin simyasının amacının ölümsüzlerle karşılaşmak, insanlık duvarını aşmak ve zamansız, mutluluk verici bir varoluşa katılmak olduğunu söyleyebiliriz.

  Altın arayışı da aynı şekilde ruhani bir anlam içeriyordu.Çünkü altın dönüşümünü tamamlamış kusursuz maddeydi. Dünyanın merkezinde bulunuyordu ve gelecek hayatla gizemli ilişkiler içerisindeydi.O halde simyacının yaptığı sadece maddenin büyümesini sağlamaktı. Çinli simyacı zamanın ritmini hızlandırarak doğanın eserine katkıda bulunurdu.

  Makrokozmos ve mikrokozmos arasındaki geleneksel benzeşme beş kozmolojik unsuru (su, ateş,hava,ahşap,toprak) insan bedeninin organlarına yönlendiriyordu.Kalp ateş özünden, karaciğer ahşap özünden, akciğer hava özünden, böbrekler su özünden,mide toprak özündendi. Dolayısıyla insan kozmosu oluşturan bütün elementleri ve evrenin dönemsel yenilenişini sağlayan tüm güçleri kendi bedeninde bulunduruyordu.Tek yapması gereken bu özleri güçlendirmekti.Taoist simyacıların o dönemin en önemli şifacıları olduğunun altını çizmemiz gerekir.Hem simya ile uğraşanların saygınlığı hem de Taoizmin din olarak yayılması Taoist rahiplerin şifacılık konusundaki başarılarından kaynaklanmaktaydı.  kaynak: Asya Simyası-Mircea Eliade
  Dinsel inançlar ve Düşünceler Tarihi-Mircea Eliade​
   
Etiketler: