1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Taino Mağaraları: Kaya Sanatı, Insan Ve Melez Resimleri

'Yeni Arkeolojik Keşifler' forumunda Rune Mistress tarafından 12 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  İngiliz ve Porto-Rikolu arkeologlardan oluşan bir ekip Karayipler'deki küçük ve ıssız bir adada unutulmuş bir uygarlığın kaybolmuş sanatını ortaya çıkardı. Uzmanlar, özgün yerli uygarlığının başlangıçta düşündüğümüzden çok daha fazla modern kültüre katkıda bulunmuş olabileceğini düşünüyorlar.


  500 yıl önce İspanyol fatihlerin verdiği hasar rağmen, İngiliz ve Porto Rikolu arkeologlardan oluşan ekip Taino sanatının yeryüzündeki en büyük örneklerinden birini keşfetti. Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti arasında bulunan Mona adı verilen küçük ve günümüzde insan yerleşimi olmayan adada bulunan adadaki otuz mağarada, binlerce daha önce bilinmeyen Taino çizimleri ve resimleri bulumdu. Arkeologlar hala keşfedilmeyi bekleyen yüze yakın ada olduğuna inanıyor.

  taino.jpg

  Yeni keşfedilen sanat eserleri bilimsel metotlarla 14. ve 15. yüzyıllardan kalma olarak tarihlendirildi. Mağara resimleri çoğunlukla melez ve insan yüzlerinin değişik kombinasyonlarını barındırmaktadır.Bunlar, geometrik ve eğrisel kalıplarla birlikte süslenmiştir.


  Araştırmacılar ayrıca tabloların büyük çoğunluğunun mağara duvarlarının yumuşak yüzeyine sanatçılar tarafından çıplak elle yapıldığını fark ettiler.Sanatçılar doğal olarak korozyona uğramış kalsitin koyu renkli kalın yüzey tabakasını söküyorlardı.Böylece mağaralarda açık renkli katı kayaya ulaşıyorlardı.Teknik, Batılı sanatçılar için ilkel gözükse de bu parmak çizimleri beş asırdan fazla sürdüğü için yadsınamaz derecede etkili olmuştur.


  Taino Uygarlığı


  Arawakan dilini konuşan Taino Halkı insanlar, Christopher Columbus'un keşfi sırasında Küba, Jamaika, Hispaniola (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti), Porto Riko ve Virgin Adaları'nda yaşıyorlardı.Tarım ve avcılık konularında tecrübeli olan Taino Halkı aynı zamanda iyi denizciydiler. Balıkçılık, kano yapımı konularında da başarılıydı.İspanyol fethi sırasında Taino Halkının nüfusu bir ya da iki milyonu bulmuştu.Bu halkın Columb'un temas ettiği ilk büyük Yeni Dünya kültürü olduğuna inanılıyor.


  Taino halkları teokratik krallıklarda yaşıyorlardı ve hiyerarşik olarak şefler tarafından yönetiliyordu.Halk üç sosyal sınıfa ayrılmıştı: naborialar (iş sınıfı), nitaínos (alt şefler, soylular,rahipler ve doktorlar ve her köyün başında olan caciquesler(şefler). Kadınlar ve erkekler toplumsal konumlarını belirten altından yapılmış küpeler, burun halkaları ve kolyeler takıyorlardı.Aynı şekilde vücut boyaları da toplumsal sınıflarla ilgiliydi.


  Taino efsanelerine göre mağaralar çok büyük önem taşıyor. Çünkü ilk insanın geldiği yerler olduğuna inanılıyor. Taino halkı, mağaraların güneşin ve ayın aslen doğduğu yerler olduğu yerler olarak görülüyor.


  Tarihte mağaralar genellikle insan mezarları olarak kullanılmış ve ataların ruhlarını barındırdığı inancı yaygın olarak bulunuyor. Tüm bu inançlar mağaraları manevi merkezlere dönüştürmüş. Mağaraların manevi yönü dolayısıyla bu yeni keşifler Taino Halkının inanç sistemleri ve kültürel kimliği ile ilgili önemli bilgiler veriyor.