1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Spiritüalizm Nedir?

'Parapsikoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 27 Mart 2018 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Spiritüalizm, ruhların varlığını kabul eden ve ruhların yaşama etki edeceğini, etkileşime girebileceği inancına dayalı bir harekettir. Spiritüalistler, genellikle bir medyumun yardımıyla, ruhlarla iletişim kurmaya çalışırlar. Bazı durumlarda trans durumdayken bazı durumlarda ise ruhların sebep olduğu çeşitli paranormal olaylar vasıtasıyla da denemeler ve okumalar yaparlar.

  Spiritüalizm, yani ruhun varlığını kabul etme ve iletişim denemeleri çok eski zamanlardan itibaren vardır. İlk çağlarda da ortaçağda da yarı-maddi formdaki ruhların bilgisinde başvurulmuştur. Modern Spiritüalizm, 1840'lardan itibaren Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'da ortaya çıktı. Bu savaşlar ve ayaklanma dönemlerinde insanlar ölen yakınlarıyla iletişim kurma denemeleri yaptılar. Çoğunlukla 31 Mart 1948 Modern Spiritüalizm hareketinin doğum tarihi olarak kabul edilir.

  eye-2-1576709.jpg

  1947'de Margaret ve Kate Fox, New York'taki Hydesville'de evlerinde gizemli sesler ve yankılar başladı. Fox ailesi gizemli olaylardan ve görünmez varlıklardan korkmuyorlardı. Ruhlarla iletişim yolları aradılar.Ruhsal olayları halka tanıtmak üzere toplantılar düzenlediler. Daha sonra, ruh seansları üst orta sınıf ve Amerika'da varlıklı zenginler arasında yaygınlaşmaya başladı.. Paschal Beverly Randolph ve Cora Scott gibi sanatçılar ülke genelinde konferanslar ve gösteriler düzenlediler. Bu süre zarfında, mesmerizm akımının öncüsü Franz Mesmer'in yazıları, özellikle sonraki yaşam ve doğaüstü ilişkiler üzerine görüşleri etkilemiştir.

  Mary Todd Lincoln (Abraham Lincoln'ün eşi) ve Arthur Conan Doyle da dahil olmak üzere pek çok ünlü kendini spiritüalizme adanmıştı. Spiritüalizm, mutsuz ve reform arayışında olan pek çok kişiyi cezbetti. Gerçekten de, erken Abolisyonistlerin ve kadın hakları savunucularının birçoğu spiritüalistti. Spiritüal toplantılar, kadınların erkek egemen bir toplumda kamuoyunda ve otoriter bir şekilde konuşmalarını sağlayan bir ortam da oluşturuyordu.

  Geleneksel olmayan yeni bu yeni hareket doğal olarak muhalefeti kışkırttı. Sadece sözlü kınamalar değil, çete şiddetleri de yaşanıyordu. Kilise liderleri bu akımı büyücülük ve cadılıkla ilişkilendirdi. Bazı kesimler spiritüalizmi psikiyatrinin yasaklanmış bir parçası olarak (geleceği öğrenmek için ölülerle iletişim) bir parçası olarak gördüler. 1898'de Roma Katolik Kilisesi'nin Kutsal Dairesi'nin bir kararı, ilgili fenomenlerin meşru bilimsel araştırmasını onaylamasına rağmen, spiritüalizm uygulamalarını kınadı. Hem Protestan hem de Katolik otoriteler, sürekli olarak anti-spiritüel görüşler açıkladılar.

  Ruh üzerine yapılan çalışmalar doğası gereği dine yakın olmasına rağmen, ilk kuşak boyunca hareket, herhangi bir örgütlenmeden kaçındı. Spiritüalizm dernekleri, iç savaşın ardından ilk yıllarında Amerika Birleşik Devletleri'nin bazı bölgelerinde ortaya çıkmaya başlamıştır.

  Spiritüalizm ayrıca, medyumlar ve destekçilerinin iddialarını incelemek için psişik araştırmaların yükselişine ilham vermiştir. Sadece temel psişik deneyimler ile aynı zamanda ruhsal temas olgusunu incelemek için çeşitli teknikler geliştirilmiştir.

  19.yüzyılın sonunda, medyum olgusunu, özellikle de ruh varlıkları ile teması doğrulamak için önemli çabalar sarf edildi. Psişik araştırmaya katılanların çoğu olumlu sonuçlar almayı umuyorlardı ve ruh teması gerçeğini incelemeyi amaçladılar. Ancak ölülerle iletişim suistimale son derece açık bir konuydu. Çok sayıda sahtekârlık keşfedildi. Spiritüalist hareket bu tarz dolandırıcılar sebebiyle ciddi itibar kaybetti.

  Spiritüalizm, özellikle 1950'lerde, cadılık yasalarının yürürlükten kaldırılmasından sonra, İngiltere'de yaygınlaştı. Fransa ve Brezilya'da da büyük başarıya sahipti, burada Spiritizm olarak biliniyordu ve reenkarnasyon fikrini de kapsamına almıştı.1970'lerde ise Amerika'da Yeni Çağ hareketi içinde önemli bir alan olarak yer aldı.
   
  Son düzenleme: 27 Mart 2018
Etiketler: