1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Sihizm Ve Sih Guruları

'Teozofi & Mistisizim' forumunda Rune Mistress tarafından 17 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Sihizm 15. yüzyılda Hindistan'ın Pencab bölgesinde ortaya çıkmıştır. Bu dinin takipçileri Sih olarak adlandırılır. Sihler kendi inançlarını Gurmat (Guruların Yolu) olarak adlandırmaktadır. Sihizm Guru Nanak tarafından kurulmuştur. Sih geleneğine göre 9 kutsal guru daha vardır. On Sih Gurusununda aslında tek bir insan olduğuna inanılmaktadır. 10. Guru Gobind Singh, ölümsüz ruhunu Sih yazıtlarına aktarmıştır ve böylece guruların reenkarnasyonu sona ermiştir. Dünya genelinde 25 milyon Sih yaşamaktadır. Büyük çoğunluğu Hindistan'ın Pencab eyaletinde ikamet eder.

  amitsar.jpg

  10 gurunun hayatıyla ilgili bilgilerin çoğu Sih efsaneleri ile süslüdür. Bu sebeple Guruların hayatlarına dair neyin gerçek neyin mit olduğunu anlamak zordur. Bu durum özellikle erken dönem guruları için geçerlidir.

  Pencab dilinde “Sih” öğrenci anlamına gelir. Sihizme ilk katılanlar büyük ölçüde ruhani rehberlik arayan insanlardı. Sihler dini inançlarının Hinduizm'den tamamen ayrı olduğunu söylemişlerdir. Bununla birlikte batılı bilim adamları Sihizm'in Hindu geleneği içinde gelişen bir dini hareket olduğunu iddia ederler. Guru Nanak, Kuzey Hindistan'da Sant öğretilerinin bir öğrencisiydi. Büyük çoğunluğu yoksullar, cahiller ve mülksüzlerden oluşan Santlar, baktıkları her yerde güzellik gören kimselerdi. Santlar, Tanrıya bağlılığın yeniden doğuş döngüsünden kurtulmak için anahtar olduğuna inanıyordu. Elbetteki Hindistan'ın pek çok farklı inanç barındıran coğrafyasında Sihizim'i etkileyen başka öğretilerde vardı. Etkileri belirgin olan bir diğer dini akım Nart geleneğiydi. Nartlar manevi kurtuluş için Hatha yoga'ya teşvik ediyorlardı. Sihizm, İslam'dan da etkilenmiştir. Sihlerin müslümanlarla ilişkileri her daim iyi olmamıştı.İşgalci Moğollar oldukça acımasızlardı. Yine de tasavvuf (İslam Mistizmi) Hintliler üzerinde olumlu bir etkiye sahipti.

  On Guru

  Guru Nanak

  Guru Nanak'ın hayat hikayesi tamamen mitolojik bir hal almıştır. Sihizm'in kurucusunun gerçek yaşantısına dair çok az bilgi vardır. Khatri (ticaret) kastının bir üyesiydi. Gençliğinde, pek çok dini merkezi ziyaret etmiş ve ilahiler yazmıştır. Yolculukları sonrası Pencap'taki Ravi Nehri'nin sağ yakasındaki bir köy olan Kartarpur'a yerleşmiştir.. Güney Pencap'ı ziyaret ettikten sonra da Kartarpur'a dönmüştür.

  Guru Angad

  1539'da Nanak öldükten sonra, varisi olarak gösterdiği Guru Angad(1504-52) Sih toplumunun başına geçti. Ustasına son derece bağlı olan Angad, Nanak'ın öğretisinde hiçbir yeniliğe girmedi ve liderliğinin dönemi olaysız geçti.

  Guru Amar Das

  Angad öldüğünde, Guru unvanı Amar Das'a (1479-1574) geçti. Guru olarak 73 yaşında olan Amar Das, dini inancın ve hevesin azaldığı bir dönemde bu sorumluluğu aldı. Ritüellerin inancın teyidi için gerekli olduğuna inanıyordu. Üç kutsal festival ve ilahi külliyatı oluşturdu.Buna ek olarak, Sihler Pencap'a yayılmış olduğundan taraftarlarını daha iyi organize etmek için “Manjis” (Piskoposluklar) kurmuştur.

  Guru Ram Das

  Dördüncü Guru olan Guru Ram Das (1534-81), Guru Amar Das'ın damadıydı. Guru Ram Das Sih toplumunun başkenti Amritsar ve altın tapınak da olarak bilinen Harmandir Sahib'in kurucusudur.Khatri kastının ve Sodhi ailesinin bir üyesi Ram Das, ardılı olarak oğlu Arjan'ı atadı ve sonraki tüm Gurular doğrudan torunlarıydı.

  Guru Arjan

  Guru Arjan'ın (1563-1606) büyük kardeşi olan Prithi Chand, kardeşinin guru olarak atanmasından hiç memnun değildi.Prithi Chand ve takipçileri, önceki Gurular tarafından yazıldığı iddia edilen ilahileri dolaştılar. Bu durum Arjan'ı Sih dini metinlerini düzenli bir kaynakta toplamaya itti. Bu kaynak Sih inancının temelini oluşturdu ve sonraki nesillerde büyük saygı gösterdiler.

  Guru Hargobind

  Altıncı Guru'nun(1595-1644) dönemi, hem dini hem de toplumsal bir geçişe yenilik getirdi. Hargobind, Pencap'taki Moğo güçleriyle savaştı.Amritsar'dan çekildi ama Kiratpur'u işgal etti. Bu, Moğol yönetimi tarafından doğrudan kontrol edilen bölgenin dışında olduğu için çok uygun bir konumdu. Orada 1644'deki ölümüne kadar kaldı.

  Guru Har Rai

  Guru Har Rai (1630-61) dönemi nispeten barışçıl bir dönemdi. Küçük bir maiyetle birlikte Sirmur'a yerleşmiştir. Zaman zaman Pencap'taki ovalara giderek Sih'leri ziyaret etmş ve vaaz vermiştir.

  Guru Hari Krishen

  Guru Hari Krishen, Moğol imparatoru Aurangzeb tarafından Delhi'ye çağırılmıştır. Delhi'de o zamanlar ölümcül olan çiçek hastalığına yakanlandı. Ölmeden önce dedesinin kardeşinin torunu Tegh Bahadur'u halefi olarak atadığı söylenir.

  Guru Tegh Bahadur

  Guru Tegh Bahadur (1621-75) dönemi iki nedenle önemlidir. Birincisi, Tegh Bahadur'un yazdığı birçok ilahi, orijinal Guru Arjan'ın yaptığı koleksiyona Guru Gobind Singh tarafından eklendi. İkincisi, Tegh Bahadur'un ölüm biçimiyle ilgilidir. Moğollara karşı Hindulara yardım etmiş ve kafası kesilerek öldürülmüştür. Moğollarla Sihler arasında savaş başlamıştır. Sih toplumu bu olaydan sonra savaşçı nitelikleri ön plana çıkartacaktır.

  Guru Nanak

  Guru Gobind Singh, iyilik ve kötülüğün zaman zaman dengesini kaybettiğine inanıyordu. ve bazen son derece arttığına inanıyordu. Dengeyi düzeltmek için insanlık tarihine müdahale ederek öğrencilerini aşırı güç kazanmış kötülüğe karşı savaşan bireyler olarak seçti. Guru Gobind Singh dengeyi yeniden sağlamak için seçilmiş kişi olduğuna inanıyordu. Hedefini gerçekleştirmek için askeri bir organizasyon olan Khalsa'yı kurdu.

   
  Son düzenleme: 17 Eylül 2017
Etiketler: