1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Shaolin Keşişleri

'Ezoterizm' forumunda Rune Mistress tarafından 12 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Shaolin Manastırı Çin'in en ünlü tapınağıdır.Güç, esneklik, dayanıklık ve şaşırtıcı yetenekleriyle Shaolin keşişleri, Çin'in Budist savaşçıları olarak dünya çapında bir üne sahiptir.

  Budizm genellikle şiddet içermeyen, vejetaryenlik ve başkalarına zarar vermemek, fedakârlık gibi ilkelere vurgu yaparak barışçıl bir din olarak kabul edilir. Buna rağmen Budist keşişler yüzyıllardır Kung fu öğrenip yenilmez savaşçılara dönüşüyor.

  Shaolin tarihi, yaklaşık 1500 yıl önce, bir yabancının Çin'e batıdan gelip yeni bir dini yorum getirmesiyle başladı. 480 civarı Batuo veya Fotuo olarak bilinen Budist bir öğretmenin Hinditan'dan Çin'e geldi.. Batuo, Budizmin, Budist metinlerin inceleyerek değil de , ustadan öğrenciye öğretilerek en iyi şekilde iletilebileceğine inanıyordu.

  shaolin.jpg


  496'da , Kuzey Wei İmparator Xiaowen ,Song Sıradağları'nda bir manastır kurmak için Batuo'ya para sağladı.Tapınağın ismi inşa edildiği Shaoshi Dağı ile Çince koru anlamına gelen “Lin” sözcüğünün birleşiminden gelir.Ancak Shalin Tapınağı, Wei Hanedanı düştüğünde bölgedeki diğer tapınaklarla birlikte tahrip edildi.

  Shaolin Tapınağı'nın bir diğer ünlü ismi ,başka bir Budist öğretmen, Bodhidharma muhtemelen Hindistan ya da İran'dan Çin'e gelmişti. Efsaneler ünlü Çinli öğrenci Heike, Bodhidharma'nın ilk öğrencisi olabilmek için kolunu kesmişti. Başka efsaneler Bodhidharma'nın, Shaolin'in üstündeki bir mağarada sessiz meditasyonda dokuz yıl geçirdiğini söylerler.

  600 yılında Konfüçyüsçü saraya rağmen Shaolin, Sui İmparatoru Wei'den 1,400 dönüm arazi ve artı bir su değirmeni ile tahıl öğütme hakkı aldı. O sırada Sui İmparatoru ,Çin'i yeniden birleştirdi ama saltanatı sadece 37 yıl sürdü. Ülke bir kez daha savaş lordlarının mücadelesine sahne oldu.

  Shaolin Tapınağı'nın serveti, Tang Hanedanı'nın 618 yılında tahra yükselişi ile birlikte arttı. Shaolin Keşişlerin Li Shimin'i feodal lord Wang Shichong'a karşı savunmuşlardı. Li Shimin ilerleyen yıllarda Tang İmparatoru olucaktı. Daha önceki yardımlarına rağmen Shaolin Tapınağı ve diğer Budist Manastırları baskıya maruz kaldılar. 622'de Shaolin kapatıldı. İki yıl sonra Keşişlerin tahta çıkardığı imparator sadece Shaolin tapınağı'nın açılmasına izin verdi. İmparator Li Shimin bu izni keşişlerin tahta askerlik hizmeti sunması koşuluyla vermişti. 8 yüzyılda da imparatorlarla ilişkiler genel olarak huzursuzdu. Ancak Chan Budizmi Çin'de hızla yayılıyordu.

  841'de Tang İmparatoru Wuzong, Budizmin gücünden korktu. İmparatorluğundaki tapınakların hemen hemen tümünü parçaladı. Budist keşişler ya kör bırakıldı ya da öldürüldü.Ancak Li Shimin'in Wuzong'un atası olması Shaolin'i kurtardı.

  907'de Tang Hanedanı düştü ve ülkede iç savaş çıktı. 5 Hanedan 10 krallık adı verilen bı dönemin sonunda Song hanedanı galip geldi. 1279'a kadar süren iç savaş dönemi'nde Shaolin Tapınağı'nın durumuna dair çok az kayıt vardır.

  Song egemenliği Moğol istilasına kadar sürdü. Moğol kökenli Yuan Hanedanı döneminde çıkan Kırmızı Türbanlılar isyanı sırasında tapınak bir kez daha tahrip edildi.Efsaneler, mutfak işçisi kılığına giren Bodhisattva'nın tapınağı kurtardığını söyler.

  1500'lerde Shaolin Keşişleri bir kez daha savaşçı yetenekleri ile nam saldılar. Eşkiya çetelerine ve Japon korsanlara karşı savaştılar. Shaolin keşişleri dövüş tekniklerini çok geliştirmişti. Bir sonraki yüzyıl Ming ordusunda savaştılar ama ne yazık ki yenileceklerdi.

  1641'de isyancı feodal lord Li Zicheng manastır ordusunu yenerek keşişlerin pek çoğunu öldürdü. 1644'te Pekin'in düşmesi Ming Hanedanı'nı sonu oldu. Ama Li Zicheng de Mançular tarafından sürüldü ve Qing Hanedanı kuruldu.

  Bu tarihlerde Shaolin Tapınağı on yıllarca terk edilmiş halde kaldı. Keşiş Yongyu 1664 yılında bir halef bırakmadan ayrılmıştı. Efsaneler, Shaolin rahiplerinin bir grubunun Kangxi İmparatorunu 1674'de göçebe insanlardan kurtardığını söylüyor. Hikayeye göre kıskanç yetkililer Tapınak keşişlerinin çoğunu öldürmüştü.Gu Yanwu, olayı kaydetmek için 1679'da Shaolin kalıntılarına gitti.

  1704'te tapınak tekrardan yükselişe geçti. İmparator Kangxi tapınağı tahta yakın tutmak için hediye gönderdi. Ama rahipler temkinliydiler. Silahsız kullanmayı bıraksalarda dövüş sanatlarında ustalaşmayı sürdürdüler.

  1736'de İmparator Yongzheng, Shaolin'i yeniledi. Shaolin çevresindeki sahte keşişleri de temizlemeye karar verdi. Bazı dövüşçüler prestij için cüppe giyip keşiş gibi davranıyordu.

  İmparator Qianlong 1750'de Shaolin'i ziyaret etmiş ve güzelliği hakkında şiir yazmıştır. Ancak daha sonra manastır dövüş sanatlarını yasaklamıştır.

  19.yüzyılda keşişler eski disiplinleri kaybetmiştlerdi. Sık sık içki içmek, et yemek ve hayat kadınları ile ilişkiye girmekle suçlanıyordu. Keşişlerin pek çoğu vejetaryenlığın savaşçılar için uygun olmadığını öne sürüyorlardı.

  Shaolin Tapınağı'nın itibarı 1900'deki Boksör Ayaklanması sırasında büyük yara aldı. İsyancıların çoğunu keşişler eğitmişti. Ancak Boksörler, Avrupalı güçlere karşı başarılı olamadılar.Avrupalı etkisi git gide arttı. Ülke kaosa sürüklendi.En sonunda 1949'da kominist lider Mao iktidara geldi.

  Mao'nun hükümeti hiç bir zaman Budist Manastırlara olumlu bakmadı. Marksist doktrin uyarınca hükümet resmen ateistti.1966'da Kültür devrimi ile birlikte işler daha kötüye gitti.Budistler kızıl muhafızların ana hedeflerinden biriydi. Az sayıda rahip asılmaktan ya da hapse gitmekten kurtuldu.

  1980'ler ve 1990'larda Shaolin de turizm patlaması yaşandı. Elbette bunda Kung fu ve dövüş filmlerinin de etkisi vardı. Kung Fu ustası Shaolin Keşişleri dünya çapında üne sahip oldular.

   
  Son düzenleme: 12 Eylül 2017