1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Sarhoşluğun Hanımı: Hathor

'Mısır Mitolojisi' forumunda Rune Mistress tarafından 16 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör


  Hathor, mısır mitolojisindeki en eski ve en önemli tanrıçalardandır. Kökenlerinin hanedanlar öncesi döneme kadar gittiği düşünülmektedir. Adının kelime anlamı "uzaktaki ev" veya "Horus'un evi" dir.Mısır mitolojisinde Hathor aşkın, şarabın, güzelliğin ve cinselliğin tanrıçasıdır. Hathor doğumu da kapsamak üzere kadının tüm yönlerini temsil eder .Hathor heykel ya da duvar resimlerinde pek çok farklı şekilde görünür. İnsan vücutlu ve inek kafalı olarak, bir çift boynuzu bulunan insan kafalı bir kraliçe olarak ya da dişi bir doğan olarak.

  Eski Mısır Ayinlerinde şarap çok yaygın olarak kullanılırdı.Bu törenlerde Hathor için dans edilir ve "Sarhoşluğun, coşkunluğun ve müziğin hanımı" olarak onurlandırılırdı. Özel sunaklarda Hathor'a şarap sunulurdu.

  mitoloji.jpg

  Hathor aynı zamanda çöl alanlarının da koruyucusudur.Tapınağının da bulunduğu Serabit el-Khadim bölgesinde Turkuaz taşı çıkarıldığından "Turkuazların Hanımı" ya fa "Turkuaz ülkesinin Hanımı" olarak da adlandırılır. Hathor'un inek şeklinde tasvir edilmesie daha sonraları ona verimlilik tanrıçası olarak tapılmasına da neden olmuş olabilir.

  Mısır mitolojisindeki en güçlü ilahlardan Ra'nın kızıdır. Bazı tasvirlerde Ra'nın yıkıcı gözü olarak görülür. Aynı zamanda Horus'un eşidir. Hathor'un en yaygın tapımı aşk ve müzik tanrıçası olaraktır ama Teb kentinde de ölüm tanrıçası olarak görülür. Batının Hanımı unvanıyla ölüler dünyasının girişinde ruhları karşılar.

  Hathorla ilgili en ünlü efsane Ra'nın dininden dönen insanları cezalandırmak için aslan (Sekhmet) şekline dönüşünü anlatır. Aslan formunda kontrolden çıkan Hathor sadece dinden dönenleri değil tüm insanları öldürmeye başlar. Ra onun herkesi öldürmesini engellemek için kırmızıya boyanmış birayı tarlaların üstüne boşaltır. Hathor kan sandığı birayı içince sakinleşir ve uyumaya başlar. Ra da onu Nut'un sırtında gökyüzüne geri çeker.

  Hathor'un pek çok ismi vardır.En çok kullanılan ve en eski isimlerinden biri, Mehturt, “büyük tufan” ya da “büyük sel baskını” anlamına gelir ki bu samanyoluna işaret eder. O dönemde samanyolu Samanyolu gökyüzündeki bir nehir olarak görülürdü ve firavunlar öte dünyaya bu nehirden yelken açarak giderlerdir. Hathor aynı zamanda samanyolu galaksisinin kişileştirilmiş halidir.

  Dendera Tapınağı özellikle Mısır'ın son dönemlerinde kültünün en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Bu tapınak Mısır'da Hathor tapımını Roma dönemine kadar sürmüştür.
   
Etiketler: