1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Sanatkarların Ve Mimarların Koruyucusu: Ptah

'Mısır Mitolojisi' forumunda Rune Mistress tarafından 21 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Ptah, Mısır mitolojisinde sanatkarların ve mimarların koruyucu tanrısıdır. Sekhmet ve Nefertum ile birlikte Memphis üçlüsünü oluşturur. Ptah, Mısır mitolojisinde yaradılışla ilişkilendirilir.Özellikle Memphis şehri başkent yapıldığından büyük yaratıcı olarak tapılmaya başlandı. Başta Memphis ve Heliopolis olmak üzerine tüm Mısır'da tapımı yaygındı.

  Eski Mısır Ptah'tan sık sık ilk yaratıcı olarak bassedilir. Onun kültünde efsaneler evreni kalbinden gelen bir dilekle yarattığını söylüyordu. Kaos'a o şekil vermişti, güzellik, doğruluk gibi kavramlar önce onun zihninde belirmiş daha sonra evrene yansımıştı.Mısır mitolojinde Ptah, heykeltraşların, ressamların, ustaların ve mucitlerin koruyucusuydu. Mason mitolojisindeki "Büyük Mimar" kavramına onun ilham vermiş olabileceği öne sürülür. Eski Mısırın Ölüler Kitabı büyük mimarın tüm evrene şekil verdiğinden söz eder. Ancak bazı Mısır efsaneleri de Ptah'ın göğü ve yeri yarattığını, Khum'un ise insan ve hayvanları yarattığını söyler. Bu iki farklı yaradılış efsanesi öne süren iki kült arasında bir uzlaşma girişimi olabilir.

  mitoloji.jpg

  Ptah, tüm Mısır'ın koruyucusuydu. Efsaneye göre Pelusium kentini Asurlu işgalcilerden kurtarmıştı. Ptah, Osiris efsanesinde Set'in Yukarı Krallıkta, Horus'un da Aşağı Krallık'ta hüküm sürmesini önererek uzlaştırıcı bir rol oynamıştır.Yaradılış efsanelerinde ise Ptah, Ruhları şekil verdiği bedenlere yerleştirir.

  Memphis merkezli kültü Ptah'ı genelde Bast ya da Sekhmet'le evli olarak gösterir. Ancak bazı efsanelerde de Wadjet'in kocası olarak yer alır. Aynı zamanda Nefertum ve Maahes'in babasıdır. Ayrıca ünlü mimar Imhotep'i evlat edinmiştir. Eski Mısır'daki önemli totemlerden biri olan boğa şeklindeki Apis ise Ptah'ın ruhunun parçalarından biri olarak görülürdü.

  Özellikle Thebes'te zanatkaarlar Ptah'a büyük saygı gösterirdi. Eski Mısır toplumunun bu sınıfı Ptah'ın tüm kaderi kontrol ettiği inancını geliştirmişti. Zanaatkar sınıfının etkisiyle Ptah'a tapılan reenkarnasyon (yeniden-doğuş) inancına sahip bir kült oluştu. Mısır mitolojisinde doğan ve batan güneşin kişileştirilmiş bir tanrısı olan Ptah-Seker, yeniden doğuşu her gün tecrübe etmekteydi. Orta Hanedan döneminde Ptah-Seker, Osirisle bir tutuldu ve böyece Ptah-Seker-Osiris özdeşliği doğdu.

  Ptah mumyalanmış, gri derili, kafası kazınmış bir adam olarak resmedilir. Elinde antik Mısır'ın üç önemli sembolünün bir bileşimin tutar: Anhk ( yaşamı simgeler), djed (istikrarı simgeler), was (gücü simgeler). Ptah'ın toplumsal hayatta en etkin rol oynadığı alan seromonilerdir. Ptah'ın "Seromonilerin Ustası, Efendisi" unvanına sahipti. Firavun'un tahta çıkışından, cenaze törenlerine kadar tüm ritüeller onun sorumluluğundaydı. Bu rolü yeni krallık döneminden, Mısır'ın son hanedanı Ptolemaios'la dönemine kadar sürdürmüştü.
   
Etiketler: