1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Şamanizmde Ateş ve Ocak

'Şamanizm' forumunda Rune Mistress tarafından 7 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Şamanizmde tüm canlıların canının ocakta bulunduğuna inanılırdı.Bu yüzden de aile ocağında yakılan ateş nasıl yakılırsa yakılsın kutlu sayılır.Bu durum da atalar kültü ile alakalıdır. Ocak gücü temsil eder. Aynı zamanda dini etkinlik merkezidir. Ocağa saygısızlık suçtur. "Ocak hakkı için" diye ocağa yemin edilir. Şamanistlerin yaptığı her törende muhakkak ateş bulunur. Kurban hangi ruh için verilirse verilsin bir parçası önce ateş ruhuna sunulur.

  Düğün törenlerinde ateş ve ocağa gerek Şamanistlerde, gerek Müslüman Türklerde epey önem verilir. Budist Buret'ler bile gelin ve damadı ateş ve ocağa secde ettirerek birtakım dualar okurlar. Kırgızlarda da düğün töreninde ateş ve ocak çok önemli unsurlardandır. Bunun yansımasını Manas Destanı'nda da görmekteyiz. Manas Destanı'nda gelinin kayın babasının evine girişi şöyle tasvir edilir: "Kızlar ve gelin çift çift olup eve girdiler. Genç gelin Aksaykal eğilerek selam verdi. Aksaykal ateşe yakın geldi, eğildi, ateşe selam verdi..."Kuzey Altay Türklerinde gelin ile damat gerdek gecesi ilk defa yaktıkları ateşi çakmak taşıyla elde ederler. Üç gece ve gündüz bu ateşin yanında bulunurlar.

  Şamanizmde Ateş ve Ocak.jpg

  Ateşin kötülükleri, hastalıkları kovduğuna inanılır. Buna yüzen ateşin üstünden atlatmak ya da iki taraflı yanan ateşler arasından geçirilerek tedavi etme yöntemleri uygulanır. Hastaların alazlanması, tütsü yakılması, kurşun dökülmesi de yine hastalıkları kovmak için yapılan ateş kültü dairesindeki pratiklerdir. Ateşe tükürmek, ateşe küfretmek, ateşi su ile söndürmek ve ateşle oynamak yasaktır.Ocağa ayakkabısıyla basan cezalandırılır.

  Ateşin üstünden atlama geleneği de yaygın görülür. Bu durumu özellikle Nevruz Bayramı ve Hıdrellez törenlerinde görmekteyiz. Bu da kötülüklerden temizlenmek gayesi taşır. Ateşten atlama geleneği hayvancılıkla meşgul olan Türk topluluklarında hayvanlara da uygulanır.Ateş küllerinin evin içine veya evin içinden dışarı doğru süpürülmesi geleneği vardır.

  Ateşin rengine bakarak kehanette bulunmak özellikle Eski Türklerde epeyce önemliydi. Büyükçe yakılan ateşe kurbanlar sunulur, dualar okunurdu. Alevler yeşilimsi olursa bereketli yağmur ve iyi mahsul, beyaz olursa kıtlık, kırmızı renk olursa savaş, sarı renk olursa hastalık, kara renk olursa hükümdarın ölümü ve ya uzak bir yere yolculuk belirtisi olarak kabul edilirdi.
   
  Anafiel bunu beğendi.
Etiketler: