1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Şamanizm Ve Av Ritüelleri

'Şamanizm' forumunda Rune Mistress tarafından 10 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Şamanların, geleneksel görevleri topluluklarında insan dünyası ile doğa dünyası arasındaki arabuluculuk yapmaktır. Halklarına besin kaynağı bularak ve topluluğun ayakta kalabilmesi için bağımlı oldukları doğayla uyum sağlayarak görevlerini yerine getiriler. Kaya barınakları ve mağara sitelerinde, şamanın halk tarafından avlanan hayvanların ruhları ile olan bağlantısını ortaya çıkaran resimler bulunmuştur. Şamanın doğayla bağlantısının kritik olduğuna inanılır. Çünkü şaman bu dengeyi korumayı başaramazsa, halkı açlıktan ölebilir.

  Kızılderili kültüründe şamanın önemini anlamak için o dönemin şartlarına iyi bakmak gerekir. Amerikan Güneybatısında, üç yüz yıl önce yaşayan halklar mısır hasatı almadığında kıtlıkla karşı karşıya kalırlardı. Kıtlık zamanında tek çare erkeklerin avlanmasıydı.

  Av töreninin başlandıcında erkekler önce gelenekler doğrultusunda inzivaya çekilirdi. Tören zamanı geldiğnde ve şamanlar çoğunlukla törenleri yönetene kişi olurdu. Ruh hayvanlarını temsil eden hayvan heykelleri mısır unuyla beslenirdi. Aslında hayvan ruhlarına saygı göstermek ve izin almak ana amaçtı. İlk sıradaki hayvan çoğunlukla dağ aslanı olurdu. Onun heykeli büyük çömleğin içinden alınır ve ritüelin odağı haline gelirdi. Dağ aslanı kızılderili kültüründe Kuzeyin koruyucusu olduğu gibi hayvanlarında da abisiydi. Avda başarılı olmak için onun izni şarttı.

  Dağ aslanından sonra sora geyik ruhuna gelir. Avcıların avlamak istedikleri çoğu zaman geyiktir. Dolayısıyla geyik ruhu büyük önem taşır. Şaman geyik ruhuyla iletişim kurmak için transa girer. Geyik ruhuna neden av yapmak zorunda olduklarını açıklar.

  Şaman, avcılara tavsiyelerde bulunurak gönderiri. Daha sonra tekrar tören düzenleyebilir. Geyik avları açlıktan kırılan insanları beslemek için geyiklerin kendilerini feda etmeleri olarak düşünülür.

  İnsanlar şarkı, müzik ve ritüel aracılığıyla teşekkür ederler. Hayvan ve bitki ruhlarının müzik ve şiiri sevdiği inancı yaygındır. Hasat ekilirkende şenliklerde şarkı söylenir.

  Kızılderili şamanizmine göre geyik ruhu tüm geyikleri kapsar. Geyikler avlandığında ruhları şamanizmin ilkelerine göre serbest kalır.Geyik ruhunun yanına ruh dünyalarında ve hayallerin bulunduğu yere dönerler. Geyiklerin ruh alanı içinde ikametlerine devam ederken, diğer tüm geyik ruhları meraklıdır. İnsanlar onlara neler olduğunu, insanların onları öldürmelerine izin verdiklerini ve ruhlarını derilerini terk etmelerine izin verdiklerini anlatmak gerekir.
   
Etiketler: