1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Roma Mitolojisi'nin Baştanrısı: Jüpiter

'Mitoloji & Sembolizm' forumunda Rune Mistress tarafından 15 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Jüpiter Roma mitolojisinde en büyük tanrıdır. Hint-Avrupa kökenli ismi, gökler tanrısı ve ışık tanrısı olduğunu gösterir.Yunan mitolojisinde Zeus'a karşılık gelir.Roma'da Juppiter (kendisini Mars ve Quirinus'la biraraya getiren) arkaik üçlünün ve (Juno ve Minerva ile birlikte) Capitolium üçlüsünün temel ve en yüce tanrısıdır. Ayrıca adı, İÖ 217 yılının lectistemium'unda (Juno'yla birlikte) en başta gelmektedir.

  Roma Mitolojisi'nin Baştanrısı - Jüpiter.jpg

  Kültü, papazlar topluluğu Flamen Dialis'in ilk rahibi tarafından ilk zamanlardan beri uygulanmaktaydı. Her ayın İd'inde (Roma takviminde Mart, Mayıs, Temmuz ve Ekim aylarının 15. diğer ayların ise 13. günü), Jüpiter'e bir kuzu kurban edilirdi. Tarihsel dönemde Jüpiter ilgili başlıca şölen, Ağustos ayının 19'u ( tanrıya üzüm adama) ve 23 Nisan (tanrılara şarap sunulması) tarihlerinde kutlanmakta olan Vinalia'lardı. Bu kutlamalarda tanrıya hesap verildiğini öne süren bir "Troya" yorumuna uygun olarak onuruna Ludi Romani düzenlenirdi (15-18 Eylül tarihlerinde). Bunlar Eylül ayının İd'in 14'ündeki aradan sonra kutlanırdı. Bu oyunlar epulum louis adı verilen ve tanrıya sunulan görkemli yemekler eşliğinde düzenlenirdi.

  Jüpiter ortaya koyulan özelliğine bağlı olarak birçok niteliğe layık görülmüştür. Örneğin, gökler ve doğa olaylan tanrısı olması ona gök gürleten ya da şimşek çakan sıfatlarını kazandırmıştır. Büyü yapma yönü Stator unvanıyla "olduğu yerde donduran", ya da İ. Feretrius sıfatıyla karşılanmıştır. Capitolium'da Optimus Maximus (en iyi, en büyük Jüppiter) olmaya layık görülen tanrıdır. Şehrin koruyucu tannsı rolü özellikle
  Capitoliumdaki tapınakta vurgulanır. Ocak ayının ilk günü yeni konsüllerin, senatörler, yargıçlar, rahipler ve halk eşliğinde ziyaret ettiği yer, atanan bir konsülün askeri bir harekat başlangıcında mutlu sona ulaşmak için dua ve yemin ettiği törenin düzenlendiği ve savaştan zaferle dönen bir generalin en yüce tanrı önünde minnet borcunu ödediği yer yine burasıdır.
   
  Anafiel bunu beğendi.
Etiketler: