1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Rönesans ve Reform Çağı Simyası

'Simya' forumunda Rune Mistress tarafından 30 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Rönesans'ın başladığı yer olan İtalya için kırılma noktası Yeni Platonculuk ve Hermetizm'in yeniden keşfi oldu. Bu öğretiler felsefe ve sanat üzerinde derin ve çığır açıcı bir etkiye sahip oldular. Aslında bilgelik hiç kaybolmamıştı.İtalyan soylu-tüccar aileleri onları Ortaçağ islam alimlerinin eserlerinden öğrendi. İslam alimleri Antik Yunana ait tercümeler yoluyla ulaşmışlardı. Antik Yunan Filozofları ise Mısırlı inisiyelerden öğrenmişlerdi. Rönesans başlangıcında İtalyanlar Tufan Öncesi Altın Çağ'ın bilgeliğine eriştiklerine inanıyorlardı.

  Abramelin-the-Mage.jpg
  Simyaya gelince; o da astroloji gibi önceden Hermetizm'e bağlı bir alt bilimdi. Zaten astroloji ve simya arasında da çok sıkı bir bağ vardır. Hellenistik Hermetizm'in yükselişi ile maden filizlerinin büyümesi, metallerin dönüşümü, iksir yapımı gibi konular Rönesans ve Reform dönemi bilginlerinin ilgi odağı olmaya başladı.Örneğin XVII. yüzyılda metallerin büyümesine katkıda bulunmak doğru mudur yoksa doğanın işine müdahale etmek sakıncalı mıdır? sorusu bilim adamları arasında tartışılmaktaydı.

  Hem ortaçağ Arap simyası hem de batı Rönesans simyası yeni platonculuk ve Hermetizm çerçevesinde şekillenmiştir.Diğer bir deyişle iki gelenekte İnsanla Kozmos ve Tanrı arasındaki tinsel aracıların rolünü vurgular. Bu düşünce Hristiyan teolojisi ile birleşince Simya'nın doğayı kurtaracağına inanılmaya başlandı.XVII . yüzyıl Hermesçi Heinrich Khunrath , Felsefe Taşının "Makrokozmosun Oğlu " Mesih İsa ile özdeşleştirdi ve onun keşfinin , İsa'nın mikrokozmos insana bütünlüğü bahşetmesi gibi , makrokozmosun gerçek doğasını göstereceğini öne sürdü.


  Simya ilahi bir anlama sahipti . Yaratılış kimyasal bir islem olarak görüldüğü için, hem yersel hemde göksel görüngüler kimya terimleriyle yorumlanıyordu. Makrokozmos mikrokozmos ilişkileri temelinde , "kimya filozofu " yersel ve göksel sırları öğrenebilirdi .
   
  Anafiel ve Slipknot bunu beğendi.
Etiketler: