1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Psişik Güçler

'Paranormal Yetenekler' forumunda Rune Mistress tarafından 13 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Psişik Güçler insanların sahip olduğu doğaüstü olarak adlandırılan, çoğunlukla zihinsel süreçlerin sonucu fiziksel dünyaya etki eden yeteneklerdir. Telepati, sezgi ve ruhlarla iletişim bu yeteneklerden bazılarıdır.

  Modern bilim özellikle son dönemde psişik güçleri batıl inançların kalıntıları olarak görmeye eğilimlidir. Buna rağmen pek çok bilim adamı , bazı “paranormal” fenomenlerin, özellikle de telepati ve durugörünün gerçekliğini araştırmış ve deneyler yapmıştır.

  Parapsikoloji alanında çalışan araştırmacılar “psi” veya psişik faktörün varlığını doğrulamak için büyük çaba sarfetti. Bazıları tatmin edici sonuçlara ulaştı. Ama konunun bir diğer yüzü var psişik güçler nasıl bir fiziksel süreç içerisinde ilerliyor? Psişik deneyimlerin gerçek olup olmadığı tartışılırken işin bu tarafıda göz ardı edilmektedir.

  Son yıllada Kuantum fiziğinde (alt atomik parçacıkların fiziğinin incelenmesi) ve kozmolojide (evrenin bütünü olarak ele alınan astronomi dalı) yapılan son keşifler çok ilginç bir şekilde Psişik güçler hakkında mantıklı açıklamalar yapılmasına sebep oldu. Çünkü Kuantum fiziği aklın evrenle nasıl etkileştiği konusunu aydınlattı. Aynı zamanda, sadece tek bir evrenden çok daha fazlasının olduğu ve bu “gizli” evrenlerin çoğuyla sürekli olarak etkileşimde bulunduğu fikri “doğaüstü” ya da “paranormal” olarak adlandırılan olaylara açıklama getirebilir.

  İnsan zihni bizim bildiğimizden daha güçlüdür. İnsanın, etrafındaki herkese ve her şeye psişik bağlantıları vardır. Ancak çok az insan bilinçdışı ve psişik bağlantıların boyutu hakkında bilgi sahibidir. Ve yine çok azı zihnini nasıl kullanması gerektiğini bilir.

  Psişik güçler üzerine çalışmak için incelenmesi gereken diğer iki kavram daha var: bilinç ve ruh. Moden bilim, Bilincin beynin aktiviteleri sonucu ortaya çıktığını söylüyor. Ama alternetif teorilerde var. Bütün zihinlerin bağlatınlı olduğunu ve bilgi alış verişi yapılabileceğini öne süren teoriler. Elbette kulağa çılgınca geliyor ama bu teori telepati kavramına bir açıklama getiriyor. Ruh kavramı daha dini bir kavramdır. Buna rağmen bilim dünyasında ruh deneyleri yapılmaktadır. Bu deneyler ruhun varlığını kanıtlama ya da ölülerle iletişim kurma üzerine çalışmalar yapar.

  Zihnin konusuna dönecek olursak, öznel ve nesnel dünyalar kısmını anlamak gerekiyor. Öznel, "burada, zihnimizde" ve nesnel, "dışarıda,orada" dır. Bu iki dünya etkileşim içinde kabul ediliyor. Yani zihnimiz dışarıyı, dışardaki dünyada içeriyi etkiliyor.
   
Etiketler: