1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Psişik Araştırma Derneği

'Parapsikoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 15 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  19.yüzyılın sonlarına doğru gelişen bilimin getirdiği katı maddeciliğe tepki olarak bazı bilim adamları ve aydınlar, insanın öz varlığını ve evrenin nihai gerçeğini bulmayı ana amaç edinen yeni bir akım başlattılar. Bu grup insani mekanik bir makine gibi gören anlayışa karşı çıkıyordu.Önceleri dağınık şekilde hareket eden, 1882'de Psişik Araştırma Derneği'ni kurdular.

  Kısaca SPR olarak bilinen derneğin kurucuları üst seviye Entelektüel kişilerdi.Ahlak Felsefesi Profesörü Henry Sidwigk, Araştırmacı ve Şair William Barret, Fizikçi Sir William Barret kendi deyimleriyle 19.yüzyılın getirdiği mekanik kördüğümden kurtulmak için bir yol bulmak istiyordu.Psişik Araştırma Derneği, hedefini nihai soru olarak adlandırdıkları “Bedenin ölümünden sonra varlık yaşamını sürdürür mü?” nün cevabını bulmak olarak belirtiyordu.

  SPR.jpg

  Dernek kurulduğu yıldana itibaren sayısız tanıkla görüstü ve yüzlerce vaka kaydetti. Çalışmaları psikoloji alanına da çok büyük fayda sağladı. O güne kadar açıklanamaz olarak kabul edilen çoklu kişilik bozukluğu, halüsinasyon, rüyalar gibi pek çok konuda fayda sağladı.Aralarında Freud, Jung ve Janet'in de bulunduğu ilk psikoterapistlerin çoğu derneğin üyesiydi.

  Pierre Janet yirmi kadar hastasının hipnoz esnasında telepatik deneyimler geçirdiğini gözlemlemişti. Parapsikoloji ile yakından ilgilenen Jang ise açıklanamayan herşeyi hile kabul eden anlayışı eleştiriyordu. Jung aynı zamanda parapsikolojiyi yakından ilglendiren eşzamanlılık kavramını da geliştirmişti.

  Psişik Araştırma Derneği'nin en önemli deneycilerinden bir Profesör Gilbert Murray'di. Profesör Murray 1915-16 yıllarında Derneği'n başkanlığını yapmıştı, 1952'de ikinci defa bu göreve gelicekti. Profesör Murray ve arkadaşları daha çok telepati üzerine çalışmalar yaptılar.

  Derneğin tarihinde öne çıkan araştırmacılardan bir diğeri Dr.McDougall'dır. McDougall I.Dünya Savaşı sırasında orduda tıp subayı olarak görev yapmıştı. Savaşın ardından Harvard'a Psikoloji Profesör'ü oldu. McDougall'ın SPR Başkanı olması 1920'de gerçekleşti.

  Psişik Araştrma Derneği, Avrupa'da ve Amerika'da kurulan pek çok parapsikoloji kuruluşuna örnek olmuştur. Akademik kariyeri olan kişilerin parapsikoloji alanında çalışması insanları bu alana olan bakış açısını olumlu etkilemişti. Gerçekten SPR başkanları arasında bir başbakan, üç nobel ödüllü bilim adamı, çok sayıda fizik ve felsefe profesörü bulunmaktadır.