1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Prenses Amalasuntha

'Tarih & Arkeoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 5 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Amalasuntha, Büyük Teoderik'in kızıdır. Oğlu tahta geçtiğinde Ostrogot Krallığı'nı saltanat naibi olarak yönetmiştir.Batı Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra İtalya artık Ostrogotların kontrolündeydi.Dönemin kaynakları ondan güçlü, azimli ve zeki bir kadın olarak bassetmektedir. Ancak hayatı boyunca pek çok ihanet ve entrikanın da hedefi olmuştur.

  Amalasuntha, Ostrogot Krallığı'nı kuran Büyük Theoderik'in kızıdır. Annesi Audofleda da Frank hükümdarı I.Clovis'in kız kardeşiydi. Amalasuntha, kralın kızı olarak çok iyi bir eğitim almıştı. Diğer Ostrogot prenseslerinden farklı olarak felsefe ve politikaya ilgi duyuyordu. Yunanca ve Latince öğrenmişti.


  ostrogoths.jpg

  Amalasuntha, İberyalı Prens Eutharic ile evlendi. Çiftin iki çocukları oldu: Prens Athalaric ve Prenses Matasuntha. Büyük Theoderik'in oğlu olmamıştı. Bu yüzden Amalasuntha'nın kocası Prens Eutharic'i varisi yaptı. Prens Eutharic bilge ve cesur bir adamdı. Ayrıca Theodorik iki Ostrogot Krallığı'nı bu yolla birleştirmeyi planlıyordu. 522 yılında Eutharic'in ölümü Theodorik'in bu planını imkansız kıldı. Theoderik torunu Prens Athalaric'i varisi ilan etti.

  526'da Büyük Theodorik'in ölümü üzerine Athalaric kral ilan edildi. Ancak kral henüz on yaşındaydı. Bu durum Amalasuntha'nın kral naibi olmasına imkan sağladı. Babasının dış politikasını devam ettirerek Doğu Roma İmparatorluğu ile işbirliğini sürdürdü. İmparator Justinian Afrika'yı işgalinde Sicilya'yı üs olarak kullandı. Sarayda ise oğlunun eğitimi ile ilgili olarak sürekli Ostrogot soyluları ile çatışıyordu.Amalasuntha, oğlunun klasik Roma eğitimi almasını istiyordu. Ostrogot soyluları ise kralın bir asker, komutan olarak yetiştirilmesinden yanaydı. Ne yazık ki iki tarafında Athalaric için kurduğu hayaller gerçekleşmeyecekti. Genç kral genç yaşta öldü.

  Amalasuntha büyük bir tereddüte düşmüştü. Kendisi öne çıkmayı düşünse de Ostrogotlar kadın bir hükümdarı kabul etmezdi. Kuzeni Theodohad ile evlenerek otoritesini güçlendirmekte karar kıldı. Theodohad ise tek başına hüküm sürmenin hayalini kuruyordu. Soyluların desteğini aldıktan sonra isyan etti. Theodohad, Amalasuntha'yı Martana adasına hapsetti. Ancak yaşadığı müddetçe Theodohad için tehdit oluşturacaktı. 534 yılında banyosunda öldürüldü.


   
  Anafiel bunu beğendi.