1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Paul Weller

'Biyografiler' forumunda Rune Mistress tarafından 2 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Paul Weller İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve müzisyendir. Geçmişte çeşitli punk rock gruplarında çalmış ancak daha sonra kariyerine solo olarak devam etmiştir. Paul Weller Britpop olarak adlandırdığı rock müzik ve pop müzik karışımı türün öncüsüdür. Şarkıcı ve söz yazarı olarak pek çok prestijli ödül almıştır.

  Paul Weller, 25 Haziran 1958'de İngiltere'nin Survey şehrinde doğdu. Jon Weller ve Ann Weller çiftinin oğluydu. Maybury County İlk Okulu ve Sheerwater County Ortaokula gitti. Çocukluğundan beri müzik tutkunuydu. On bir yaşındayken gitar çalmaya başladı. The Who, The Beatles ve Small Faces gruplarının büyük hayranıydı.

  GettyImages.jpg


  1972'de arkadaşları Steve Brookes ve Dave Waller ile birlikte The Jam grubunu kurdu. Daha sonra Rick Buckler ve Bruce Foxton da gruba katıldılar. Yerel kulüplerde performans göstererek belirli bir ün elde ettiler. The Jam 1977'de ilk single'ı “In the City” i çıkardı ve İngiltere Top 40 listesinde yer aldı. İki yıl sonra "Eton Rifles" adlı albümlerini piyasaya sürüldüler. Bu albümle grup İngiltere Top 10 listesine girdi. Paul Weller yazdığı şarkılarla grubun başarısına büyük katkı sağlamıştır. 1976'da Steve Brookes grubu terk etti. 1982'de The Jam dağılana kadar Paul Weller grupta kaldı.

  Paul Weller ertesi sene Mick Talbotla birlikte “The Style Council” grubunu kurdu. Çeşitli müzik türlerinde şanslarını denediler. Performansları genel olarak başarılı kabul edildi. “The Style Council” seksenlerde uluslarası başarılar elde etsede popülerlikleri giderek azaldı ve 1989'de dağıldılar.

  Paul Weller ikinci grubununda dağılmasından sonra kariyerine solo olarak devam etmeye karar verdi.1992'da kendi adını taşıyan albümünü çıkarttı. Bu albümden Into Tomorrow isimli şarkısı İngiltere listelerinde kendine yer buldu. Bir sene sonra “Sunflower”, “Hung Up” ve “Wild Wood” gibi çok sayıda hit şarkınun yer aldığı ikinci albümünü çıkardı.

  1995 yılında çıkardığı “Stanley Road” albümü Birleşik Krallıkta son on yılın en çok satan albümü oldu. Albümde “The Changingman” ve “You Do Something to Me” gibi hit parçalar yer alıyordu. 1997'de bir sonraki albümü Heavy Soul'u yayınladı. Bir yıl sonra “Modern Classics: Greatest Hits” albümünü çıkardı. Bu dönemde Weller'in pop-rock karışımı Britpop türü yaygınlaşmaya başladı.

  2000 yılında beşinci albümü “Heliocentric”i çıkardı. Dünya turnesin çıkan Weller, canlı performanslarından oluşan “Days of Speed”i piyasaya sürdü. 2002'de bir sonraki stüdyo albümü “Illumination”ı piyasaya sürdü. Eski gruplarıyla ve çeşitli sanatçılarla yaptıpı ortak çalışmalardan sonra 2005'te “As Is Now” albümünü çıkardı. Ancak bu albüm eleştirmenlerden olumlu tepkiler almadı. 2008 yılında 22 Dreams albümünü çıkardı.

  Paul Weller 1987'de kendisi gibi şarkıcı olan Dee C. Lee ile evlendi. Çiftin Leah ve Nathaniel isimli iki çocuğu oldu. Ancak 1988 yılında boşandılar. Weller'ın bu dönemde makyaj uzmanı Lusy'den Dylan isimli bir kızı oldu. Ardından Weller Samantha Stock ile tanıştı. 90'lar boyunca Samantha Stok ile birlikteydi. Jasmine ve Stevie isimli iki çocuğu oldu. Ancak Weller ve Samantha Stock 2008 yılında ayrıldılar. Paul Weller 2008'de Hannah Andrew ile tanıştı. Çift 2010'da evlendiler. John Paul ve Bowie isimli iki oğulları oldu.

  Paul Weller İngilere'nin en ünlü ve saygın müzisyenlerinden biri olmayı sürdürmektedir. Daha çok Modfather lakabı ile ünlüdür. Brit Ödülleri Hayat Boyu Başarı Ödülü, Ivor Novello Yaşam Boyu Başarı Ödülü, NME En Başarılı Şarkıcı ve Gitarist Ödülleri gibi prestijli ödüllere layık görülmüştür.
   
Etiketler: