1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Paskalya Adasi Ve Dev Heykeller

'Parapsikoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 6 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Pasifik Okyanusunda Şili kıyılarının 3000 km batısında yer alan volkanik bir adadır. Bu ada arkeoloji tarihinin en ünlü gizemlerinden birini barındırır. Bu gizem adada yer alan 50 ton ağırlığındaki boyları 20 metreye kadar çıkan dev heykellerdir. Ada halkının efsanelerine göre bunlar Gökten Düşen Efendiler'in heykelleridir. Bu heykeller adanın yerlileri tarafından Moai'ler olarak adlandırılır.

  Bu Paskalya adası, 1722 yılında Hollandalı Amiral Jakob Roggeveen tarafından keşfedildi.Paskalya günü keşfedildiği için adını burdan almıştır. Jakob Roggeveen ve mürettebatı dev heykeller ve neredeyse çıplak gezen yerliler karşısında şok oldu. Denizciler için iki üç adam boyundaki heykelleri görmek muhtemelen unutulmaz bir deneyim olmuştur.

  Avrupalıların gelişi asimilasyonu da beraberinde getirdi ve kadim bilgileri koruyan yerliler katliama uğradı.1862 yılında Peru'lular tarafından yapılan bir baskın sonucunda adanın son Kralı'nın esir alınması önemli bir dönüm noktasıdır. 1888 yılının Eylül ayında Ada Şili hükümetinin kontrolüne geçti.


  easter_island_04_big.jpg

  Paskalya Adası'nda ilk bilimsel araştırmalar S. Routledge tarafından yapıldı. İlerleyen tarihlerde Alfred Meraux , Thor Heyerdahl , Francis Maziere, Erich Von Danike Rotledge'de ada ile ilgili araştırmalar yaptılar.Adayı kaplayan, tek parçalı, başlıklan 1000 kiloyu aşan heykellerin Taş devrinin son çağına ait bir olduğu düşünülüyor.

  Ada ilk keşfedildiğinde Moai'lerin boyunlarında, ayak bileklerinde tahtadan, yazılı levhalar bulunuyordu. Adaya giden misyonerler bunların bazılarını yaktılar bazılarını da Vatikan Müzesi'ne gönderdiler. Birkaçı da başka müzelere gönderildi.

  Yerliler bu yazılı tahta levhalara Kohou Rongo Rongo (Yazıyı ileten)adını vermişti.Bu yazıyı öğretenlere de Maori Kohau Rongo Rongo (Yazıyı Ileten Bilginler) adını vermişlerdi. Bu gizli yazı yalnızca Kral ailesi, bölge reisleri ve bilginler tarafından biliniyordu. Ama ne yazık ki 1862 yılındaki katliamda yazının gizemini çözebilecek kişiler öldürülmüştü.

  Hamburg Univerşitesi'nden Prof. Thomas Barthel, Rongo Rongo yazısı üzerine çalıştı.Çok ilginç gerçekler ortaya çıkardı.Bu yazı ile Çin yazısı ve Indus nehri vadisinde bulunan arkaik Hint yazısıyla ortak noktalar vardı.

  Pasifikte okyanunda yer alan bu ada ile Çin ve Hindistan arasında muazzam bir uzaklık vardı.Arada nasıl bir bağlantı olabilir. Ada efsanelerinden biri bu soruya cevap veriyor.: "Ilk ırk, Rongo Rongo yazısını icat edip bunu taşlara geçirdi. Eskiden, İlk Irk'ın kapladığı dünyanın dört kıtasından yalnız Asya'da bugün bu yazıya rastlanılmaktadır."

  Paskalya Adası çözülemeyen bir yazı ile kaplı tahta levhalar; kocaman taş setler, kıyıdaki kayalarda işlenmiş garip biçimler, yaratıklar, kanatlı insanlar, astronomik simgelerle ve tahta heykelciklerle sayısız gizem içeriyor. Adada 593 dev heykel, yanardağın kraterinde de yarım kalmış yüzlerce dev gizemli figür daha vardır.

   
  Son düzenleme: 6 Mayıs 2017