1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Osho Yaşamı, Felsefesi Ve Öğretileri

'Teozofi & Mistisizim' forumunda Rune Mistress tarafından 2 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Osho Rajneesh, dinamik meditasyonun kurucusu Hint mistik, guru ve manevi öğretmendir. Tartışmalı bir lider olan Osho, dünya çapında milyonlarca takipçiye sahip olduğu oldukça eleştirilen de bir isimdi. Kendine güvenen ve açık sözlü olan, muhafazakâr topluluk tarafından tabu olarak kabul edilen konular da dahil olmak üzere görüşlerini dile getirmekten çekinmeyen karizmatik bir konuşmacıdır.

  Osho Rajneesh, 11 Aralık 1931'de küçük bir Hint köyü olan Kuchwada'da doğdu. Babulal ve Saraswati Jain çiftinin on bir çocuğunun en büyüğüydü. Babası kumaş ticareti yapıyordu. Çocukluğunun önemli bir bölümünü dedesinin evinde geçirdi. Erken yaşamının ve edindiği deneyimlerinin, gelecekteki yaşamı üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu pek çok defa ifade etmiştir.

  osho68934.jpg


  Gençliğinde oldukça iskankar bir ruh haline sahipti. Sosyal, dini ve felsefi tabuları sorguluyordu. Jabalpur'daki Hitkarini Koleji'nde okurken bir eğitmenle birlikte tartıştığı için ayrılmak zorunda kaldı. Böylece Jain Koleji'ne geçti ve 1955 yılında felsefe bölümünden mezun oldu.

  Öğrenciyken olarak Jabalpur'daki yıllık Sarva Dharma Sammelan konuşmalara katıldı Daha sonra 21 Mart 1953'de 21 yaşında aydınlandığını belirtti. 1957 yılında Sagar Üniversitesi'nde masterını tamamladı.

  1958'de Jabalpur Üniversitesi'nde felsefe bölümünde öğretim görevlisi oldu ve 1960'da profesörlüğe yükseldi. Üniversitedeki görevinin yanı sıra "Acharya Rajneesh" adı altında Hindistan genelindeki seyahatlerine başladı.

  Ortodoks Hint dinlerini ve ayinlerini eleştirdi.Yaptığı konuşmalar büyük eleştiri topladı ama aynı zamanda kalabalıkların dikkatini de çekmesini sağladı. Zengin tüccarlar kendisine ruhsal gelişim konusunda istişareler için akın etti.

  Osho, 1962'de üç ila on günlük meditasyon kampları düzenlemeye başladı. Kısa süre sonra de meditasyon merkezleri kurdu. 1960'ların ortalarında, önemli bir manevi guruya dönüşmüştü. 1966'da ruhani görevine kendini tamamen adamak için öğretim görevinden ayrıldı.

  Çok açık fikirli olmasıyla diğer manevi liderlerden farklıydı. 1968'de konferanslarda seksin daha fazla kabul görmesi çağrısında bulundu. KonuşmalarıHindu liderleri tarafından skandal olarak görüldü.Hint basını tarafından da "seks gurusu" olarak adlandırıldı.

  1970'de, Dinamik Meditasyon yöntemini tanıttı. Aynı yıl Bombay'a taşındı ve ilk öğrenci grubunu başlattı. Artık batıdan da takipçiler edinmeye başlamıştı. Osho'ya göre meditasyon sadece bir uygulama değil, her an muhafaza edilmesi gereken bir farkındalık haliydi.

  Neo-Sannyas adını verdiği yeni Sannyas yorumunu da öğrencilerine öğretmeye başladı. Bu disiplin maddi dünyayı bir ölçüde terk etmeyi zorunlu kılan geleneksel Doğu bakış açısına aykırıydı.

  1974'te, sağlığı sebebiyle Bombay'den Pune'a geçti. Pune'da yaşadığı yedi yıl boyunca topluluğunu büyük ölçüde genişletti. Yogad, Zen, Taoizm, Tantra ve Tasavvuf gibi manevi konularla ilgili konuşmalarını sürdürdü. Hem Hintçe hem de İngilizce konuşmaları daha sonra toplandı. Bu konuşmala 600'den fazla cilt halinde yayınlandı ve 50 dile tercüme edildi. Kurduğu toplulukta Doğu'da hem de Batı'da büyük ilgi gören etkinlikler vardı. Terapi grupları dünyanın dört bir yanından gelen terapistleri cezbetti. Uluslararası alanda üne kavuştu.

  1970'lerin sonlarına doğru Osho'nun ashramı büyümekle birlikte durum kötüleşti. Topluluk muhafazakar grupları tarafından ahlaksız ve tartışmalı olarak nitelendiriliyordu. Yerel yönetim de ashramın faaliyetlerini hoş karşılamıyordu. En sonunda grup taşınmaya karar verdi.

  Osho, 1981'de 2.000 öğrencisi ile Birleşik Devletler'e taşındı. Oregon'un merkezindeki 100 kilometrelik bir çiftliğin üzerine kendi komünlerini kurdular. Rajneeshpuram adını verdikleri komünü her yıl binlerce kişi ziyaret ediyordu.

  Osho, 1980'lerin başında, zamanın büyük bir bölümünü inzivaya ayırmaya başladı. Nisan 1981'den Kasım 1984'e kadar pek çok ses kaydı ve video hazırladı. Öğrencileriyle olan etkileşimlerini de sınırlamıştı. Komün çok fazla içe kapanmıştı ve bu durum şüphe çekiyordu.

  1980'lerin ortasında, komün ve yerel yönetim topluluğu arasındaki ilişkiler gerginleşti. Komün üyeleri çeşitli suçlarla suçlanıyordu. Osho en sonunda Amerika'yı terk etmeyi kabul etti. İlerleyen birkaç ay boyunca Nepal, İrlanda, Uruguay ve Jamaika'nın da aralarında bulunduğu birçok ülkeye gitti ancak herhangi bir ülkede uzun süre kalmasına izin verilmedi.

  1987'de Pune'daki ashramına döndü. Meditasyon öğretmeye ve konuşlara devam etti. ancak bir zamanlar sahip olduğu başarıdan zevk alamadı. Sağlığı 1980'lerin sonlarında bozuldu .19 Ocak 1990'da 58 yaşında hayatını kaybetti. Ölüm sebebi kalp yetmezliği olarak gösterildi.

  Pune'daki ashramı bugün Hindistan'ın başlıca turistik mekanlarından biridir. Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.
   
  Helen bunu beğendi.
Etiketler: