1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
    Duyuruyu Kapat

Ölü Vadinin Yürüyen Taşları

'Parapsikoloji' forumunda Slipknot tarafından 24 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

1. Slipknot

Slipknot Administratör

Bu makalemizde bambaşka ilginç bir doğaüstü olaya değineceğiz. Makalemize bir soru ile başkamak istiyorum.

Size göre, 320 kilogram ağırlığında bir kaya parçası, hiçbir şey yokken, durduk yere 200 metre ilerleyebilir mi?

Ölü Vadinin Yürüyen Taşları .jpg

İnanılması güç ama, gerçek bir olay bu. Üstelik bu 320 kilogramlık kaya parçası hareket ederken derince bir iz bırakarak hareketini kanıtlıyor.

Olayımız Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya ve Nevada eyaletlerinin sınırında bulunan Ölü Vadi adlı bölgede gerçekleşmektedir. İlk olarak 1955 yılında Amerikalı bir jeolog olan George M. Stanley tarafından keşfedilmiş bu olay günümüze kadar etkisini sürdürmüş ve bunca bilim insanı tarafından mantıklı kabul edilebilir bir açıklama yapılamamıştır.

O dönemlerde George M. Stanley bir teori oluşturdu. Teorisine göre taş parçaları buz, rüzgar gibi etmenlerden dolayı hareket etmekteydi. Fakat zamanla bu teori çürüdü. Bunun nedeni 320 kilogram ağırlığındaki bir kaya kütlesinin hareket izleri bırakırcasına 200 metre kadar ilerlemesi bu teoriyi mantıksal olarak çürütüyor olmasıydı.

Fizik kurallarına dahi aykırı olan bu teori çürütüldükten sonra halen yeni teoriler üzerinde araştırmalar devam ettirilmekte ve günümüzde bile yeni mantıklı teorilere ulaşılamamıştır.

Anafiel ve Rune Mistress bunu beğendi.
  2. Rune Mistress

Rune Mistress Administratör

Bu benim en çok merak ettiğim konulardan biridir. Hatta bizzat gidip o yeri görmek istiyorum

3. burada cevaplamış

Etiketler: