1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Odinani : İgbo Kabilesinin İnançları

'Teozofi & Mistisizim' forumunda Rune Mistress tarafından 17 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Odiani, Nijeryalı İgbo halkının dini uygulamaları ve kültürel inançlarını kapsar.Odiani hem monoteist hem de panenteist özellikler gösterir.Her şey tek bir tanrıdan gelir.Buna rağmen pek çok ruhun olduğu bir pantheon vardır.Bu yaygın ruhlar tek tanrının elementleridir.Chineke adı verilen bu tanrı iki birleşik gücü tanımlar: kutsal eril kuvveti temsil eden chi ve yaratıcı ve ayrıştırıcı kadınsı kuvvet eke(na).

  iriagha11.jpg

  Agbara ya da alusi olarak bilinen ruhlar Chineke'nin altında yer alan ya da onun zihninin parçaları olan varlıklardır.Bu ruhlar doğanın güçlerini temsil eder.İlahi kuvvetin bir temsilcisi olarak Agbara, İgbo panteonunda Alusi olarak görülür.Alusi rahiplerle yüksek tanrı arasında aracılık yapar.Kanun ve taleplerini kehanet şeklinde yaşayanlara iletir.Alusi yol kenarlarındaki türbelerde onurlandırılır.

  Ormanlarda yer alan daha küçük türbelerde ailelerin atalarında saygı gösterilir. Ailelerin ölmüş ataları Alusi ile temasa geçebilir çünkü onlar da ruh dünyasında yaşamaktadır.Alusi den sayıca daha fazla ve hiyerarşik olarak daha aşağıda olan mmúọ adlı ruhlar iyi huylu ya da acımasız olabilirler.Bu ruhlar onurlandırılmazlar ve bazen de ölülerin kayıp ruhları olarak adlandırılırlar.

  Odiani dinine inananlar arasında Dibia adı verilen mistikler bulunur.Bunlar insan dünyası ve ruhlar dünyası arasında aracılık yapar.Topluluk için şifacı, kahin, din alimi, öğretmen görevi görürler. Dibia, manevi yükün kaderi ve sorumluluğu olduğuna inanır.Ruhlar dünyasını görür ve istediği zaman mesaj gönderebilir. Ayrıca yaşayan insanların ruhani sorunlarını da görür.Onlara ruhlar dünyasının güçleri verilmiştir, zamanla üç unsur üzerinde de güç sahibi olur: su, ateş ve bitki örtüsü.Bitkiler konusunda uzman bir şifacı olur, ayin sırasında ateşten yanmaz ve suda boğulmaz.

  Odiani inançları Atlantik köle ticareti sonucu yeni dünyaya taşınmış ve Obeah, Vodou, Orisha gibi inanç sistemlerini için temel oluşturmuştur.
   
Etiketler: