1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Oak Adası Ve Lanetli Hazine

'Parapsikoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 3 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Oak Adası Kanada'da da Nova Scotia kıyısındaki Mahone Körfezi'nde yer alıyor. Efsaneni en yaygın versiyonuna göre 1795 yılında McGinnis adlı genç bir adam Oak Adası'nda dolaşırken dalına halat bağlı bir meşe ağacı gördü. Ağacın zemini kazılmış gibi gözüküyordu. Şüphelenen McGinnis yanına bir arkadaşını da alara kazmaya başladı. Bir iki saatlik kazının ardından tahta bir sandığa ulaştılar. Ancak sandığı tam sırada çukur su almaya başladı. Kaygan kil bataklık gibiydi.Üç arkadaş yükselen sular yüzünden sandığı ellerinden kaçırıdılar.

  Oak Adasında bir hazine olduğu söylentisinin yayılmasını ardından pek çok kişi adada şansını denendi. Aynı yıl sandığın peşindeki hazine avcıları adayı kazıp kaldırım taşları, çürümüş kütükler ve kuyu kalıntıları buldular. Yine de adayı tamamen kazıcak insan gücüne sahip olmadıklarından hazine avına son vermek zorunda kaldılar.

  oak_island-5-oct-2017.jpg

  Bir süre sonra 1803-1810 yılları arası zengin bir işadamının yardımıyla kazılar tekrar başladı. Kazı sırasında, derine inildikçe işareli ahşap platformlar buldular. En derine indiklerinde üzerinde bilinmeyen yazı bulunan bir tabela ve içi boş bir kap buldular.

  Akademisyenler uzun bir süre boyunca tabeladaki şifreli yazıyı çözmeye çalıştı. Dalhousie Üniversitesi Dil Profesörü James Leitchi'nin tabletteki yazıyı çözdüğüne inanılıyor. Sembolleri alfabedeki harflerle eşleştiren Leitchi'nin ulaştığı sonuca göre tabelada şu yazıyor: “40 feet aşağıda bir milyon pound gömülü”

  Şifreli tabela 90 fit(27 metre) aşağıda keşfedilmişti. Bu hesaba göre hazine 130 fit (39 metre) derinlikte olmalıydı. Yazını tercümesinden sonra ilk büyük kazıyı Onslow Şirketi yaptı. Kalabalık bir ekip hazineyi bulabilmek için adaya geldi. Yorucu geçen ilk kazı gününün ardından dinlemeye giden ekip ertesi sabah çukuru tamamen suyla dolmuş şekilde buldu. 63 metrelik su dolu çukuru boşaltmak için büyük bir çaba harcadılar. Ancak çukur bir şekilde yeniden doluyordu. Sonunda ekip lideri bir gariplik olduğunu fark etti ve çalışmalara ara verdi.

  Onslow Şirketi üyeleri büyük bir servet elde etmeyi umuyordu. Dolayısıyla kolay vazgeçmeyeceklerdi. Suları boşalttmak için pompa sitemi kurdular. Başlangıçta başarılı olasalarda pompa 90 fit derinlikte işe yaramadı. Ekip başka bir çare düşünmeye başladı. Bir yıl sonra çukurun etrafına tüneller kazarak ulaşmaya çalıştılar. Bu profede başarısız olunca kazıyı kesip adayı terk ettiler.

  1861'de yeni bir kazma sezonu başladı. Oak Adası Derneği de öncekiler gibi hazineyi bulmakta kararlıydı.Çukur ve tünelleri boşaltmak için bir dökme demir pompa ve buhar motoru kurdular. Ne yazık ki bu girişim trajedi ile sonuçlandı. 1861 sonbaharında kazan patladı, bir operatörün ölümüne uğramasına ve birkaç kişinin yaralanmasına yol açarak patladı. Bu ilk ölümdü ve devamı da gelicekti.

  Oak Adasında çeşitli gruplar tarafından kazılar tekrar tekrar yapıldı. Robert Restall yeni evlendiği karısı Mildred ile adayı ve kazı çalışmalarını görmek için geldi. Balayı gezisinden sonra Restall hazineyi kendisi bulmak için yeni bir proje başlatmaya karar verdi. 1960'ta ailesi ile birlikte tekrardan adaya geldi. Restall beş yıl boyunca kazılara devam etti. 17 Ağustos 1965 Salı günü bu macera acı bir şekilde sonra erdi.Restall ve oğlu, kazı yaparken zehirli bir duman tünelden sızmaya başladı. Baba ve oğul zehirlenirken iki çalışan onlara yardım etmeye gitti. Ne yazık ki Restall erkekleri ile birlikte onlarda öldüler. Bu trajedi de kazı çalışmalarının sonu olmadı. İlerleyen yıllarda adaya yine pek çok hazine avcısı geldi.

  Kazılar sonucu açılan büyük çukur “Para Çukuru” olarak adlandırılıyor. Ardı ardına gerçekleşen hazine avları ve sayısız insanın çabasına rağmen hazine halen bulunamadı. Hazine'ni ne olduğu ile ilgili de sayısız spekülasyonlar sürüyor. Günümüzde de Oak Adası ve Lanetli Hazinesi insanları cezbetmeye devam ediyor.