1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Nöroteoloji

'Deneysel Spiritüalizm' forumunda Rune Mistress tarafından 18 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Nöroteoloji, dini ve ruhani deneyimleri nörolojik bir bakış açısıyla inceler. Spitüel nörobilim ya da biyoteoloji adlarıyla de bilinir.Bu alandaki araştırmacılar ruhani ve dini davranış, olay, durum ve tecrübelerini bilimsel temelde inceler. Başlıca araştırma alanları şöyledir:

  Kendinden geçme ve Trans halleri
  Ani Aydınlanma
  Olağandışı Şuur Halleri
  Ruhani Uyanış
  Zaman, Korku ve Farkındalık Halini Algılama
  Evrenle Bütünleşme
  Dua, zikir ve ibadet esnasında beyin aktiviteleri


  Nöroteoloji terimi ilk defa Aldous Huxley'in ütopik Island adlı eserinde kullanılmıştır. Dini deneyimlerin ve ruh araştırmalarının disiplinli olarak çalışması anlamına gelmektektedir. Bu terim felsefi ve dini çevrelerde de kullanılmıştır.

  İnsanı bir dine inanmaya yönelten doğuştan bir eğilimin var olup olmadığı sorusu, her zaman filozofları, bilim ve din adamlarını meşgul etmiştir. Özellikle inanma ihtiyacı, ruhani gelişim, dini eğilim gibi doğuştan kişiyi dine yönlendirdiği iddia edilen bir takım ruhsal etmenlerin var olabileceği konusuyla ilgili psikoloji alanında çok ilgi görmemiştir.Ancak, bu dini eğilimin biyolojik olabileceği düşüncesi, çok ilgi görmüş ve son yıllarda yapılan bir kısım araştırmaların ürünü olarak tartışma alanındaki yerini almıştır.


  Gelişen teknolojiyle birlikte beyin görüntüleme yöntemi sayesinde, insanlar olumlu ya da olumsuz duygular yaşadıklarında beynin hangi bölgesinin aktif olduğu tespit edilebilmektedir. Araştırma sonuçlarına baktığımızda dini ve mistik deneyimler yaşayan kişilerde özellikle beynin belirli bölgelerindeki aktivite artmaktadır. Beyninin bir bölümü hasar görmüş kimselerin dini eğilimlerinde gözlenen değişim, konuya dikkatleri çekmiş ve yapılan araştırmalarda önemli bulgular elde edilmiştir. Tüm bu çalışmalar sonucunda Nöroteoloji'te ilgi artmıştır.

  Nöroteoloji araştırmaları, şakak, yani beynin yan tarafları ile dinî inanç arasında bir bağ olduğu fikrini ortaya atmıştır . Özellikle beynin sağ bölgesi ile mistik deneyimler arasında bir ilişki olabileceği ihtimali üzerinde durulmaktadır. Başka bir bağlantı da beynin üst arka bölgesinde yer alan pariental lob ile kurulmuştur. Beynin bu bölgesi, zaman ve mekân algısından sorumludur. Mistik deneyim sırasında hissedilen zaman ve mekân algısını yitirme halinin, beynin bu bölgesiyle ilgili olabileceği iddia edilmiştir. Beyin yarımkürelerinin dini davranışla ilgisinin araştırıldığı bir inceleme şu sonucu oraya çıkarmıştır: Dindar insanlarda görülen tutucu kişilik özelliği, beynin sol yarımküresiyle ilgiliyken, yaşanan mistik deneyimler ve doğaüstü inançlar beynin sağ yarımküresiyle ilgilidir.
   
  Anafiel bunu beğendi.
Etiketler: