1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

New Age

'Yeniçağ' forumunda Natt tarafından 17 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  İnsanoğlu, var olduğunun farkına vardığı an-sosyokültürel çevresine göre- varlığının devamı ve gelişimi için iç güdüsel davranış sergiler. Öğrenebilme kabiliyetini kullanmaya başladığı andan itibaren de etkileşimde olduğu her olguyu sorgular, yaşamı için gerekli olup olmadığına bilinçli veya bilinçsiz karar verir. New Age, bu kararlar doğrultusunda bin yıldır süregelen felsefi değerlere kattığı yeni boyutla, insanoğlu yaşamına-bütün serüvenleriyle-yön kazandırmış akımdır. Gerek sanat gerekse sokağın iliklerinde bulabileceğiniz tarz, öğreti ve bilincin öz kimliğidir. Sonuçta düşünce akımı olmakla beraber yaşam felsefesidir. Tabi ki insanoğlunun özünde yer alan 'doğruya inanma' fikriyle yozlaşmış, değişmiş, dönüştürülmüş yanları mevcuttur. Yani birisi çıkıp size new age'le ilgili bin bir türlü safsata anlatıp Mehdileşebilir. İnsanlar önder olmayı sever, akıllı olduklarını hissettirir.
  İçeriğine değinecek olursak, var oluşu ne sevgi ne de ilahi şekillerde adlandırır ve olanı neden-sonuç ilişkisine göre değerlendirir. Ne fizik ne de fizik ötesidir. Amacı size iyi bir hayat sunmak değil, anlamanıza yardımcı olmaktır. Bir bütünü temsil eder, kozmosu sever.

  Sonuç olarak dini inançların devşirilmesi, aşırı yobazlık, cahillik gibi etkenlerden dolayı 'din' denilen algoritmadan soğuyan insanlar, ruhani bilinci bedensel formasyonlarda yaşayabilmek adına doğu-batı karması yenilikçi bir akım ortaya koydular. Ve ismine New Age dediler.

  Aslına bakarsanız bu adın altında her zaman farklı anlamlar ararım. 'Nasıl olmalı?' diye sorduğumda da;'En iyisi böyle kalmalı.' diyorum.
   
  Son düzenleme: 28 Mayıs 2016
  Anafiel ve Slipknot bunu beğendi.
 2. Slipknot

  Slipknot Administratör

  Güzel bir makale olmuş eline sağlık.
   
 3. Biraz daha derine inecek olursak; New Age öğretisinin temelinde yatan ana etmen 'ben' olgusudur. Aslına bakarsanız da 'siz' olgusundan yola çıkarak oluşturulan ideolojik manifestoların karması niteliğindedir. Yukarıda bahsettiğim gibi her olguda olduğu gibi devşirme söz konusudur. Burada anlamanız/bakmanız gereken nokta;'Neye dönüştüm?'tür.

  Sonuçta insanoğlu olarak 'toplumsal yaşantı' varlığımızın bir ürünü olarak gözükmekte. Bireysiz yapamıyor/beceremiyor olmamız, birlikte yaşamaya karar vermemizde belirgin olan bir neden. Bu toplumsallaşmanın olumlu-olumsuz yanlarını değerlendirmeye alındığında sorulacak sorulara verilecek yanıtlar; kültürel birikimi hiçe saymadan tutunda, Dünya görüşünüzü sarsacak fikirler sunacaktır. Basit bir değişle Dünyadan bir gemi ile ayrıldığınızı varsayalım, yeterince uzak bir mesafeden evinize bakıyorsunuz. Sessiz bir kaya parçası... Üzerinde yaşamın olduğunun bilincindesiniz ancak çevresine baktığınızda derin, karanlık, ürkünç bir boşluk görüyorsunuz. Sonrasında ufak ışıklar, ardınızda devasa alev topu... Bu başıboş gezegende olanları düşündüğünüzde nasıl hissedersiniz acaba? Para politikaları, açlık, cinayet, rüşvet, aşk ve katlanmak zorunda olduğunuz devlet düzenleri...

  Soruları sorup, cevapları verecek olanlar sizlersiniz. Sizden yola çıkarak 'ben' fikrine ulaşma arzusu New Age akımının özünü temsil ederken oluşturulan mistik ögeler ve benzeri algıları sadece ekonomik gelir kaynağı olabilir mi?