1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Nemesis

'Yunan Mitolojisi' forumunda Rune Mistress tarafından 12 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör


  Yunan mitolojisinde Nemesis, tanrılar karşısında küstahça kibirlenen insanları cezalandıran ruhtur. Nemesis'in bir diğer adı "kaçınılmaz" anlamına gelen "Adrasteia"dır. Attica’nın kuzeydoğusunda bulunan Rhamnous bölgesinde ona ait antik tapınağı bulunur. Bu yüzden Rhamnousia (Rhamnous’un tanrıçası) olarak da adlandırılır.

  Efsanelere göre Nemesis'i, Nyks (Gece) tek başına doğurmuştur. Nemesis insanlara işledileri suç ve günahların bedelini ödetir. İntikamcı ve asla vazgeçmeyen kişiliğiyle bilinir.Nemesis'i en çok öfkelendiren günah tanrılara karşı kibirlenmek anlamına gelen "hubris"tir.Hubris sonucu meydana gelen tanrısal öfkenin vücut bulmuş hali Nemesis'tir.Kendi yazgılarından kaçmaya çalışan insanları da cezalandıran Nemesis'tir.

  nemesis.jpg

  Nemesis ilk zamanlarda Afrodit'e benzer şekilde kanatlı olarak tasvir edilmekteydi. Ancak daha sonraları ciddi bir görünüme büründü. Çoğunlukla elinde bir kılıçla resmedilir. En yaygın simgeleri cetvel, çark, terazi, kırbaç, dizgin ve griffonlar tarafından çekilen bir arabadır.

  Nemesis, her insanın hakettiği kadarını almasının savunucusudur.Haklıyı haksızdan ayırır. Mutluluğu ve mutsuzluğu ölçer. Dengeyi muhaza etmek için insan dünyasına müdahalede bulunur. Büyük nimetlere sahip olanlara herşeyin bir dengesi olması gerektiğini acı bir şekilde öğretir. Nemesis her ölçüsüzlüğün ya da aşırılığın sonucunda felâket getiren yazgının da bir simgesiydir. Nemesis mitolojide talih tanrıçası Tykhe'ın zıddı ve dengeleyicisi olarak görülür.Vazo resimlerinde çoğunlukla birlikte görülürler.

  Nemesis Yunan trajedilerinde önemli bir rol oynar.Narkissos'u kibrinden ötürü cezalandıran odur. Aşkına karşılık alamayan Echo tarafından çağırılan Nemesis, Narkissos'u gölde kendi görüntüsüne aşık ederek boğulmasına sebep olur. Ayrıca bazı mitlerde Spartalı Helen'in annesi olabileceğinden de söz edilir.

  Nemesis kültünün Smyrna (İzmir) kökenli olduğu düşünülmektedir.Smyrna'da bulunan heykeller Nemesis'in biri aydınlık diğeri karanlık iki yönünü vurgular. Bu durum Hellenistik dönem bağdaştırmacılığıyla da açıklanabilir. Nemesis'in en yaygın yapımı Yunanistan'nın Rhamnous bölgesindedir.Ayrıca her yıl Atina'da Nemeseia (Genesia) adlı festivalle de onurlandırılır. Festivalin amacı Nemesis'i sakinleştirmek ve uzak tutmaktır.Kültü Roma'ya taşınmış gladyatör ve arenada vahşi hayvanlarla savaşanların "Koruyucu Azizesi" olarak görülmüştür.Yine Roma'da zafer kazanan generaller onu Pax-Nemesis olarak onurlandırmıştır.
   
Etiketler: