1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Muhteşem Doğa Ve Gizli Tapınaklar: Phnom Kulen Sıradağları

'Tarih & Arkeoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 6 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Kamboçya'da, Angkor'un 40 kilometre doğusunda Phnom Kulen Sıradağları yer alır. Bu sıradağlar ve plato hem Budistler hem de Hindular için kutsaldır. Phnom Kulen'de Buda'nın dev bir heykeli ve Hinduizme ait duvar resimleri bulunur. Sıradağlarda, arkeologlar tarafından keşfedilen pek çok tapınak da vardır.

  Kamboçya'daki en kutsal dağ olarak kabul edilen Phnom Kulen'e haftasonları ve dini festivallerde yoğun ziyatetçi akımı oluyor. Riyavete göre Jayavarman'ın Kamboçya Krallığını burada kurmuş.Bu yüzden Phnom Kulen Kamboçya için tarihsel bir öneme da sahiptir.

  Phnom-Kulen.gif


  M.S. 802'de Jayavarman Hindu dağda dini törenleri yapılması için talimat vermiş.Yazıtlar, heykeller ve oymalar dağın Angkor Dönemi(MS 802-1432) 'nden beri dini önemini sürdürdüğünü gösteriyor.O zamanlar Phnom Kulen "Büyük Indra Dağı" anlamına gelen Mahendraparvata olarak biliniyordu.

  Dev Buda heykelinin olduğu Preah Ang Thom Tapınağı, ülkedeki Budistler için büyük öneme sahiptir.16. yüzyılda yapılmış olan Buda Heykeli, ülkedeki en büyük Buda heykelidir ve 8 metre uzunluğundadır.

  Dağlarda en çok ziyaret edilen üçüncü antik bölge Srah Damrei'nin taş filidir. Bu, devasa kumtaşı file, çeşitli heykeller ve kumtaşı aslanlar eşlik etmekterdir.Phnom Kulen'de aynı zamanda olan 8. ve 9. yüzyıldan kalma birçok tapınak ve kaya sığınma evi bulunmaktadır. Yaylada bulunan doğal mağaralarda tarih öncesi alanlar da keşfedilmiştir.

  Arkeolojik bulgular, dağları çevreleyen ormanların da bir zamanlar tapınak ve dini merkezlerle dolu olduğunu gösteriyor. Bu çerçevede bölgenin antik çağda da güneydoğu Asya insanları için ruhani bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

  Phnom Kulen'de çalışan arkeologlar Mart 2017'de, dağ alanının tepesine uzanan 550 metrelik bir merdiven buldular. Bu merdiven 9. ve 13. yüzyıllar arasındaki dik ve kayalık tırmanışı hafifletmek için inşa edilmişti. Basamaklarda kaynak sularının olduğu bölümlerde düzlükler vardı. Oymalar ya da duvar resimlerinin olmaması merdivenin kesin olarak hangi tarihte inşa edildiğini söylemeyi zorlaştırıyor.

  Günümüzde Phnom Kulen'de çok sayıda arkeoloji ekibi kazı yapıyor. Dağların büyük kısmı hala keşfedilmemiş halde. Arkeologlar, Phnom Kulen'in sayısız gizemi barındırdığına inanıyor dolayısıyla sıradağlara bilim çevrelerinde büyük ilgi var. Nehir yatakları, mağaralar ve unutulmuş eski tapınaklarda daha fazla kazı yapılması planlanıyor.

   
  Slipknot ve Karamarak bunu beğendi.
Etiketler: