1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Muhterem Bede

'Teozofi & Mistisizim' forumunda Rune Mistress tarafından 26 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  İngiliz akademisyen Bede tarih, teoloji ve kronoloji alanlarında çalışmıştır. Aynı zamanda keşiş olan Bede yaşarken aziz ilan edilmiş sayılı kişilerdendir. Bede çok yönlü bir yazardır. Bilimel makaleler, tefsirler, tarihi ve biyografik eserler vermiştir.

  Bede, 672 yılında Kuzey İngiltere'de Durham şehri yakınlarındaki Monkton Köyü'nde doğdu. Ailesi asil bir soydan geliyordu ama aynı zamanda oldukça da dindarlardı. Bede yedi yaşındayken dini eğitim alması için Kuzey İrlanda'ya gönderildi. İrlanda da Monkwearmouth'daki Aziz Petrus Manastırı'nı kuran Aziz Benedict Biscop'ın öğrencisi oldu. 682 yılında Jarrow Manastırı'na transfer edildi.

  bede.jpg

  686'da Jarrow'da salgın patlak verdi.Manastırda sadece Keşiş Ceolfrith ve Keşi Bede hayatta kaldı. İki keşiş manastırın tüm işleri ve dini hizmetleri yerine getirmeyi başardılar. Bede yetenekleri ve zekasıyla dikkat çekmeyi başardı. 692'de on dokuz yaşındayken Piskoposluk tarafından yardımcı papaz olarak görevlendirildi. Bu büyük bir başarıydı çünkü göreve gelebilmek için kanuni yaş 25'ti.

  Kilise görevinin yanında Bede bir yandan da çalışmalarına devam ediyordu. İncil'in yorumları, doğanın gözlenmesi, Aristoteles'in felsefi prensipleri, Azizlerin hayat öyküleri, astronomi, gramer ve aritmetik üzerinde uzmanlaştır. 30 yaşında geldiğinde rahipliğe terfi etti.

  701'de Bede, ilk büyük eseri “De Arte Metrica ve De Schematibus et Tropis”i yazdı. Bu Bede'ni yazdığı ders kitabı olarak kullanılacak pek çok eserin ilkiydi. 703'te ilk kronoloji çalıması “De Temporibus”u yazdı. 725'te aynı çalışmanın daha kapsamlı hali olan “De Temporum Ratione”i yayınladı. İki eserde Paskalya tarihi hesaplamayla ilgiliydi.

  Bede en ünlü eserini 731 yılında yayınladı. Historia ecclesiastica Gentis Anglorum (İngiliz Halkının Dini Tarihi) Hristiyanlığın İngiltere'deki gelişimin anlatan beş ciltlik temel kaynaktı.

  733 yılında York Piskoposu Ecgbert'i ziyaret etmek üzere York'a gitti.York'tan sonra, Lindisfarne'e giderek Wicthed manastırında keşiş olarak bulundu.

  Bede, 63 yaşında Jarrow'da öldü. Ardında pek çoğu günümüze ulaşan 40 kitap yazmıştır. Bede'nin eserleri En çok Historia ecclesiastica ve tarih üzerine yaptığı çalışmalarla bilinir. Historia ecclesiastica'nın kopyaları tüm ortaçağ boyunca Batı Avrupa'daki manastır kütüphanelerinde yer almıştır. Bede kendinden sonraki nesiller tarafından “İngiliz Tarihinin Babası” olarak adlandırılmıştır.

   
  Son düzenleme: 26 Eylül 2017
Etiketler: