1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Moon Tarikatı

'Gizli Dosyalar' forumunda Rune Mistress tarafından 15 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Birleşme Kilisesi ya da daha bilinen ismiyle Moon tarikatı 1954 yılında Sun Myung Moon tarafınfan başlatılmış yeni bir dini harekettir. Başta Kore olmak üzere Japonya, Filipinler ve Doğu Asya'da hızla yayılmıştır. Moon tarikatı, kültür, sanat, medya ve sosyal yaşam alanlarında pek çok projeye sponsor olmasıyla ün kazanmıştır. Sun Myun Moon'un 2012'deki ölümünün sonrasında tarikatın başına karısı Hak Ja Han geçmiştir.

  Birleşme Kilise'sinin inançları İncil temel alınarak oluşturulmuş "Kutsal Prensipler"e dayanır. Bu inançlar, Hristiyanlık ve uzakdoğu felsefesinin bir birleşimidir. Pek çok eski dinde yer alan cosmik düalizm'de tarikat tarafından benimsenmiş ve temel inançlaradan biri haline gelmiştir.Düalist bir sistem benimsendiği için kadın-erkek ilişkisi ve gerçek aşk kutsal kabul edilir. Evlilik törenleri de bu inancın doğrultusunda kutsaldır.

  moon-sun-myung-1.jpg

  Tarikatın Kurucusu Mun Yong-myong , 6 Ocak 1920'de sekiz çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak doğmuştur. Aile 1930 yılında Hristiyanlığa geçti ve Kore Prespiteryen Kilisesi'ne katıldı. 16 yaşına geldiğinde Hz.İsa'nın ona göründüğünü ve Sun Myung Moon adını verdiğini iddia etti. Japon işgali sırasında, işgal karşıtı hareketleri nedeniyle tutuklanan Sun Myung Moon Japonya'ya gönderildi. II.Dünya Savaşı'ndan sonra Kore'ye dönen Moon, alışılmadık yeni vaazlarına başladı. Sonuç olarak dinsizlik ve cinsel sapkınlık suçlamalarıyla Kore Presbiteryen Kilisesi'nden atıldı.

  1948 yılında Moon, Kuzey Koreli Koministler tarafından tutuklandı. 1950 yılında müttefikler tarafından kurtarıldı ve Seol'e gitti. İlerleyen yıllarda ilk karısı Moon'u kendisine eziyet etmekle suçladı ve çift boşandı. Moon aynı yıl Hwo Won En birlikte Kutsal İlkeleri yazdılar. 1954 yılında Moon Dünya Hristiyanlığının Birleşmesi için Kutsal Ruh Derneği'ni kurdu. Derneğin yasal başkanı Hwo Won En oldu.

  11 Nisan 1961'de Moon, ikinci karısı Hak Ja Han ile evlendi. Bu evlilik tarikat tarafından kutsal kabul edildi ve "Gerçek Aile" kurulmuş oldu. Bu tarihlerde tarikat etki alanını yabancı ülkelere de taşımaya başladı. Çeşitli Asya ülkelerinin ardından 1970 yılında New York'ta büyük mülk ve işletmeler satın aldı. Tarikatın artan gücü ve etki alanıyla Moon dünyanın en zengin dini liderlerinden biri haline geldi.

  Moon, Amerikalı siyasetçilerle de iyi ilişkiler kurdu hatta Başkan Nixon'la beyaz sarayda görüştü. Ama basının Moon tarikatının beyin yıkama ve yolsuzluk suçlarının üstüne girmesi ve halkın siyasetçiler üzerinde oluşturduğu baskı sonucu Sun Myung Moon ve Birleşme Kilisesi ile ilgili soruşturma başlatıldı. Tarikat bu gelişmelerden sonra Afrika ve Latin Amerika ülkelerindeki çalışmalarına daha çok ağırlık verdi. Tüm komünizm karşıtı söylemlerine rağmen Moon, Kuzey Kore ve Sovyet liderleri ile görüştü.

  Birleşme Kilisesi, Hristiyan otoriteler tarasından din dışı olarak adlandırılmaktadır. En sık karşılaştığı diğer eleştiri ise beyin yıkama ile ilgilidir. Tarikattan ayrılan pek çok üye bu iddia tekrar tekrar dile getirmiştir. Tarikatın siyasilerle girdiği ilişkilerde sıkça tartışma konusu olmuştur.Özellikle Güney Kore'deki siyasiler ve iş adamları Sun Myung Moon'la yakın ilişki içerisinde olmuş ve Sun Myung Moon bu sayede milyonlarca dolarlık bir endüstri yönetir hale gelmiştir.

  14 Ağustos 2012'de Sun Myung Moon Zattürre teşhisi ile Güney Kore'de hastaneye yatırıldı. Moon, 3 Eylül 2012'de öldü. O günden beri karısı Hak Ja Han diğer aile üyeleri ile birlikte tarikatın liderliğini sürdürüyor.
   
  Anafiel bunu beğendi.
 2. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Moon Tarikatının Beyin Yıkama Teknikleri

  Moon Tarikatının en çok karşılaştığı suçlama üyeleri üzerinde gerçekleştirdiği beyin yıkama seansları ile ilgilidir.Hareket bu seansların gençlerin memnuniyetsizliğini, öfkelerini ve bıkkınlık hissinini yok etmek için yapılan toplu dualar olduğunu iddia etmektedir. Öte yandan bu seansların Peder Sun Myung Moon'un efsanesini ve dogmalarını genç beyinlere kabul ettirmek için yapıldığı, tarikatı inceleyen gazeteciler tarafından sürekli olarak dillendirilmiştir.

  Moon tarikatının öğretilerini yaymak için gençleri özellikle de yeni reşit olmuş bireyleri seçtiği bilinir. Dolayısıyla tarikatın üyelerinin büyük çoğunluğu yirmili yaşlardaki kişilerden oluşur. Tarikat yeni müritler bulabilmek için özellikle üniversite kampüsleri, alışveriş merkezleri gibi gençlerin yoğun bulunduğu ortamlarda çalışmalar yürütür. Yeni müritler bulabilmek için özellikle sevgi ve kardeşlik kavramlarını kullanarak propaganda yaparlar.

  Misyonerlik faaliyetleri sonucu tanışılan genç bireyler ilk önce tarikat yetkilileriyle birlikte bir akşam yemeğine davet edilirler. İlk toplantılarda Moon'dan ya da dini konulardan bassedilmez. Dua ve şarkılar dinlenir, tarikat üyeleri adaya sürekli gülümseyerek sürekli mutlu ve huzurlu oldukları izlenimini verir. Bir sonraki adım üç günlük atölye çalışmasına davet etmektir. Atölye çalışması çoğunlukla kilise, kamp ya da kırsal alanda gerçekleşen eğitimlerdir. Ancak ana amaç adayı toplumdan uzaklaştırarak daha kolay etki altına alabilmektir. Diğer bir amaç da kişiyi ailesinden kopartmaktır. Adayı tarikata üye olmaya ikna eden kişi spiritüel ebeveyn olarak adlandırılırken,
  yeni üye de spiritüel çocuğu olarak adlandırılır. Bazı durumlarda atölye çalışmaları 7, 20 hatta 40 güne kadar çıkartılabilir.

  Tarikata katıldıktan sonra "mahrum kalma" olarak adlandırılan iki haftalık bir dönem başlar. Amacın kişinin tüm arzularından arınması olduğu öne sürülür. Yeni katılanlar evlerine ancak tarikat yetkililerini refakat etmesi ile sadece bir defalığına ziyarete gidebilirler. Bu ziyaretten sonra aile ile irtibat sürekli azaltılır ve en aza indirgenir.

  Mahrum kalma döneminden sonra kurallar daha katı bir şekilde uygulanmaya başlar.Tüm günlük aktiviteler bir program dahilinde gerçekleşir. Günde 6 saat uyunur ve sıkı bir diyet uygulanır. Gerçek dünyadan tamamen soyutlanan müritler toplum içine çıksalar da bir kültür şoku yaşar ve tekrardan uyum sağlamakta zorlanır. Sonuç olarak da kendini tarikatta kalmaya mecbur hisseder.
   
  Slipknot bunu beğendi.
 3. Fetullah Gülen, Opus Dei ve Moon Tarikatı vb ...bunların CIA’nın Yeşil Kuşak Projesi olduğu bilinmektedir...
   
Etiketler: