1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Mistisizm

'Teozofi & Mistisizim' forumunda Rune Mistress tarafından 10 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Mistizm, Kendini tamamen Tanrı'ya adama, inviza ve içe bakış yoluyla üstün bir varoluşa erişme anlamına gelir. Aşkın düzenle tamamen uyum içinde olmak için insan ruhunun özüne dönmesidir. Bazı yazarlar tarafından ruhani yaşamın bilimi olarak da tanımlanır. Aydınlanmış, olgun, üstün insan amaçlanır.İnsan, Tanrı'yı ussal ve duyusal yollarla değil sezgiyle algılar.Tanrı'yı algılamak için ussal yöntemler yetmez, Tanrı bu yüzden Tanrı'dır. Görüldüğü üzere Mistisizm din ve bilgi felsefesi ile yakın ilişki içerisindedir. Ancak çağdaş felsefe bilimlerin etkisiyle akılcı bir çizgiye kayınca zıt kutuplara kaymışlar gibi bir görünüm oluşmuştur.

  Mistizm.jpg

  Burda kökeni antikçağlara dayanan çok eski bir anlayıştan söz ediyoruz. Antik Yunan ve Roma medeniyetlerinde insanlar kurtuluş vaad eden gizem topluluklarına katılmaktaydı. Buna Orpheus, Dionysos ,Kybele, İsis gizemciliği örnek gösterilebilir.Ana fikir hep aynıdır: Ruhun Tanrı tarafından kurtarılıp ona kavuşması. Çünkü insan maddi dünyanın bir parçasıyken hep ona özlem duyar ve acı çeker.Yükselmeyi ebedi gerçeğe yaklaşmayı, maddenin ötesindeki özü görmeyi derece derece gerçekleştiren bu topluluklar öğretilerini halka değil sadece suskunluk yemini edenlere anlatı.

  Mistikler ilahi gerçekleri akıl ya da araştırma yoluyla değil sezgi ve his yoluyla elde etmeye çalışırlar.Gerçeklikle ya da maddi dünyayla bağlarını kesmek olarak da düşünülebilir. Çünkü maddi dünya kötüdür.İnsan kendi iç dünyasına dönmeli, doğumdan önceki saf haline ulaşmalıdır. Mistizm tek tanrılı dinleri de etkilemiştir.İslam'da tasavvuf ve sufilik, Hristiyanlıkta Gnosis, Yahudilikte Kabala olarak kendini gösterir.Dervişler, çileciler, keşişler bu geleneği izler.
   
  Son düzenleme: 14 Nisan 2016
  Anafiel bunu beğendi.
Etiketler: