1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Ming Hanedanı Cariyeleri

'Tarih & Arkeoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 1 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Ming Hanedanı, Çin'de 276 yıl hüküm sürmüştür. Bu iki buçuk asır, toplumsal barış ve istikrar nedeniyle tarihçiler tarafından Çin'in en parlak dönemlerinden biri olarak adlandırılır. Ancak hanedanın sadece saray içinde bilinen birde karanlık yüzü vardı.

  İmparatorluk haremi büyük çoğu kaçırılan binlerce kızdan oluşuyordu. Bu cariyeler özellikle zalim imparatorlar için kolay hedeftiler. Çinlilerin ayak bağlama adeti haremde çok sıkı şekilde uygulandığından bazı cariyeler yürüyemiyordu bile.

  Ming hanedanının kurucusu Ming Taizu'nun cariyelerine işkence yaptığı dedikoduları vardı. Daha da kötüsü ölen imparatorun cariyelerinin de öldürülmesi ya da intihara zorlanması ile ilgili bir gelenek başlattı. Antik Çin'de hizmetkarların öldürülmesi gibi gelenekler Ming Taizu'ya ilham vermiş olabilir.İmparatorluk hareminin kalabalıklığı düşünüldüğünde bir katliam yaşanmış olmalı.Ondan sonraki iki imparator döneminde de bu gelenek devam etti. Neyse ki İmparator Zhengtong, 1464'te isteğini gelenekten vazgeçti.


  ming dyn ladies 1530-1550 art qui ling.jpg

  İmparator Yongle, ikinci bir başkent inşa etti.Yeni başkentte inşa edilen saray “Yasak Şehir” adıyla ünlendi. Bu saray beş yüz yıl boyunca kullanılacaktı. Bu sarayın haremi de pek çok acımasız uygulamaya sahne olacaktı.İmparator Yongle'ın kendisi taş kalpliydi. Hakkında aşalayıcı dedikodular çıktığı için 2800 cariyeyi idam etmişti.Böylelikle söylentilerin saraydan dışarı çıkmayacağını ummuştu.

  Ming Hanedanının onuncu hükümdarı Zhu Houzhao haremdeki cariyelerden sıkıldı.Geceleri dışarı çıkıp, kılık değiştirerek yerel meyhanelere ve genelevlere gidiyordu.Beğendiği kızları saraya cariye olarak getiriyordu. Bu şekilde sayısız kız topladı. O kadar çok cariye vardı ki sarayın bunlara bakması imkansızdı. Zhu Houzhou'un bu turları 30 yaşına kadar sürdü. Saraydan aydığıı bir gece ölümüne sebep olacak bi enfeksiyon kaptı.

  Yerine gelen Jiajing, ona sonsuz yaşam sağlayacak bir iksir bulmaya kafasına takmıştı.Bu iksirin bakirelerin adet kanından yapılabileceğine inanıyordu.Saltanatının 46. yılında yüzlerce genç kızın Yasak Kent'e getirilmesini emretti. Saraya getirilen kızlar bedenlerinin saf kalması için sadece dut ve çiğlerle besleniyorlardı.Bu diet yüzünden pek çoğu açlıktan öldü.1542'de bi grup kadın imparatoru kurdeleleri ile boğarak öldürmeye çalıştı. İmparatot Jiajing sağ kurtuldu ve suikaste karışan kadınlar ve ailelerini idam ettirdi.

  Ming Hanedanı, 13. Ming imparatoru Wanli döneminden itibaren çöküşe geçti. Saray, mali açıdan zor durumda olmasına rağmen imparator kaynakları cariyeleri ile birlikte yatacağı büyük anıt mezar için harcadı.Ziyafetlere çok düşkün olan imparator tam 48 yıl hüküm sürdü.

  16. ve son Ming imparatoru Chongzhen, 1627'de tahta geçtiğinde hanedanı kurtarmak için elinden geleni yaptı. Ama önceki imparatorları aşırı harcamaları ülkeyi zor duruma düşürmüştü. Otorite zayıflamıştı ve devlet yönetimi hadımların eline geçmişti.Ülkede ayaklanma çıktı. İsyancılar 24 Nisan 1644'de Pekin'i ele geçirdi.