1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Mike Love

'Biyografiler' forumunda Rune Mistress tarafından 29 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Amerikalı müzisyen, söz yazarı ve şarkıcı Mike Love, 1960'ların ünlü rock grubu Beach Boys'un en tanınan üyelerinden biridir. Mike Love California'nın en zengin ailelerinden birinin oğlu olarak doğdu. Babası Love Sheet Metal Şirketinin sahibiydi. Annesi ise ünlü yapımcı Murray Wilson'ın kız kardeşiydi.

  Love, Dorvey Lisesi'ni bitirdikten sonra babasına şirkette yardım etmeye başladı. Boş zamanlarını ise dayısı Murray Wilson ve kuzenleri ile geçiriyordu. Çok geçmeden "Jan and Dean" isimli bir müzik grubu kurarak kariyerine başladı.

  1960'ların başında artık daha profesyoneldi ve kuzenleriyle birlikte "Beach Boys"u kurdu. İlk şarkıları Surfin'in sözlerini yazdı.1963'ten itibaren şarkı sözü yazmaya ağırlık veren Love, "The Warmth of the Sun" gibi ünlü şarkılara imza attı.

  mike love.jpg

  Yoga ve meditasyona ilgi duyan Love, Maharishi Maresh'in öğrencisi oldu. Özellikle transandantal meditasyona yöneldi. Pek çok ünlü isimle birlikte Hindistan'ın Rishikesh şehrine spiritüel bir gezi için gitti. Love'a eşlik edenler arasında Beatles grubunun üyeleri, Donovan, Prudence Farrow ve Mia Farrow da vardı.

  1970'lerde Beach Boysi Big Sur, Everyone's in Love With You, Sumahama gibi pek çok ünlü albüme imza attı. Bu dönemde Love'ın kuzeni Brian Wilson'ın sağlığı kötüye gitmeye başladı. Love ve grubun müzik direktörü Carl Wilson, Brian'ın yokluğunu hissettirmemeye çalıştılar.

  1981'de Love ilk ve tek solo albümü olan Looking Back With Love'ı çıkarttı.Söz yazarlığına devam etti ve Paradise Found gibi ünlü şarkılar yazdı. 1988'de Beach Boys Kokoma isimli hit parçasını çıkarttı. Bu parça Golden Globe ve Gramy Ödüllerine aday oldu.

  1996'ya kadar Beach Boy yalnızca iki albüm çıkarttı. Love ve Murry arasında anlaşmazlık çıkmıştı. 1998 yılında grup üzücü bir hadiseyle daha karşılaştı. Love'ın kuzeni Karl Wilson hayatını kaybetti. Grup içindeki anlaşmazlıklar da artınca grup üyeleri solo çalışmalara yöneldi.

  2012'te Mike Love, Brian Wilson ve Al-Jadine anlaşmazlıkları bir kenara bırakara yeni bir Beach Boy albümü çıkaracaklarını açıkladılar. Beach Boy hayranları uzun bir aradan sonra orjinal üyelerin birlikte çıkarttığı bir albüme kavuştu.

  Mike Love, altı defa evlendi ve sekiz çocuk sahibi oldu. Hala California'da yaşıyor. Özellikle çevreci faaliyetleri ile biliniyor.

   
Etiketler: