1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

''meta Öncesi Ve Sonrasi Fizik''

'Felsefe & Metafizik' forumunda Lucifer tarafından 9 Kasım 2018 tarihinde açılan konu

 1. MERHABA GÜZİDE KARANOT FORUM ÜYESİ VE ZİYARETÇİLERİ KONUMUZ METAFİZİK.

  ÖNCELİKLE BU YAZI ÇOK UZUN SÜRMEYECEK SİZLERİ ELİMDEN GELDİĞİNCE SIKMADAN VE BUNALTMADAN KISA KISA KONULARI ÖZETLEYEREK -KENDİ YORUMLARI DA EKLEYİP-SİZLERE SUNACAĞIM.


  ÖNCE KELİMELER NE ANLAMA GELİYOR VE NEREDEN TÜREMİŞ ONLARI İNCELEYELİM.

  1- META : YUNANCA ''SONRA'' ANLAMINA GELİR.

  2- FİZİK : KONUYA İNSAN BAZINDA BAKARSAK MADDESEL VARLIK ANLAMINA GELEN FİZİK KELİMESİNİN SÖZLÜK ANLAMI İSE ; maddenin kimyasal yapısındaki değişiklikler dışında kalan genel özelliklerini, genel ya da geçici yasalara bağlı, deney yoluyla incelenebilen, matematiksel olarak tanımlanabilen durum ve devinimlerini konu alan bilim dalı.

  YANİ META-FİZİK KELİMELERİNİN BİRLEŞİMİNİ ''FİZİK SONRA'SI'' DİYE ÖZETLEYEBİLİRİZ.

  PEKİ FARZ EDELİM OKUMAKTAN VE ÖĞRENMEKTEN ACİZ OLDUĞUMUZ BU GÜNLERDE MERAK ETTİK VE BU KELİMELERİN NEDEN TÜREDİĞİNİ ÖĞRENMEK İSTEDİK. O ZAMAN GELİN YUNANİSTAN'A UFAK BİR ZİYARETE ÇIKALIM.

  İLK OLARAK MİLATTAN ÖNCE I. YÜZYILA GİDİYORUZ YUNANİSTAN VE ÇEVRESİNDE BULUNAN GÜNÜMÜZÜN ANTİK MİRASLARININ OLDUĞUNU COĞRAFİ KONUMLARDA REVAÇTA OLAN FİLOZOFLARDAN BAZILARI SAYESİNDE BUGÜN METAFİZİK KAVRAMINI FELSEFİ ANLAMDA DA İNCELEYEBİLİYORUZ. O DÖNEM FİZİK ÖTESİ VARLIKLAR HAKKINDA SORULAR SORULMAYA BAŞLANMIŞ İNSANİ BİR İÇGÜDÜ OLAN MERAK İLE BİRLİKTE BAZI SORULAR DA ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLAMIŞTI.

  - VARLIK NEDİR ?

  - TANRI VAR MIDIR ?

  - VARLIK NEYE DENİR ?

  - BİR DIŞ DÜNYA VAR MIDIR? VS.

  BUNUNLA PARALEL OLARAK AŞIRI ZEKİ ŞAHISLARA NAZARAN BİRAZ DA MANTIKTAN MAHRUM İNSANLARA BU SORULARIN CEVAPLARINI AÇIKLAMAK ADINA METAFİZİK ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

  İLK OLARAK BU SÖZCÜK; Rodoslu Andronikos tarafından ortaya atıldı. Andronikos, büyük Yunan filozofu Aristoteles'in yazılarını bir araya getirdiği zaman, fiziğe İlişkin bölümden sonraki yazılara, “metafizik”, yani fizikötesi adını verdi. Aristoteles'in bu yapıtında incelediği konular daha sonra, metafiziğin konuları olarak kabul edildi. Metafizik konular deyince, duyularımızı ve algılarımızı aşan konular, anlaşıldı. Aristoteles, bu yapıtında incelenen konulara “ilk felsefe” diyordu. İlk felsefe, yani metafizik, “varlığı, varlık olarak inceliyor; genel olarak var olmanın koşullarını, kaç çeşit neden den söz edilebileceğini, var olanların en üst katında bulunan yetkin varlığı yani Tanrıyı ele alıyor ve açıklıyordu. Ortaçağın sonuna kadar, felsefenin temel bölümünü metafizik oluşturdu.

  Bilimlerin ilerlemesiyle, felsefe İçinde de, metafiziğe karşı olumsuz ve eleştirici bir tavır ortaya çıktı. Duyularımızı ve algılarımızı aşan konuları inceleyen metafiziğin, sağlam bilgiler veremeyeceği ileri sürüldü.Her şeyden önce, bilgilerimizin kaynağının, ortaya çıkabilme koşullarının, değerinin (geçerliğinin) araştırılması gerektiği ileri sürüldü.Böylece, daha önceki sorularda da açıkladığımız gibi, felsefede, metafiziğe oranla “bilgi kuramı” ağır bastı. Giderek, felsefe eleştirici bir tutum benimsedi ve ilk çağda felsefe (philosophia) sözcüğünün taşıdığı ilk anlama, yani doğruyu arama, hazır çözüm ve açıklamalarla yetinmeme tutumuna, yeniden ama başka bir düzeyde, bir kere daha dönüldü.

  BU KONUYU AÇMAK İSTEMEMİN NEDENİ FORUMUN BU BÖLÜMÜNDE AÇILAN KONULAR HAKKINDA EN AZINDAN BİR ÖN BİLGİYE SAHİP OLUNMASINI İSTEMEMDİR.

  UMARIM SİZLERİ SIKMAMIŞIMDIR.

  İYİ FORUMLAR VE İYİ EĞLENCELER DİLERİM.