1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Mesmerizm ve Hipnotizma

'Parapsikoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 6 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Bugün herkesin hipnotik fenomenlere özellikle de hareketler, dokunuşlar ve sabit bakışlarla insanın başka birinden nasıl etkilendiğine ilişkin en azından belli belirsiz bir düşüncesi vardır. Mısır'ın kadim rölyeflerinde deneycinin deneğin karşısında bir el hareketi yaptığı görülür ve bu hareketin hipnotizma olduğuna ilişkin hiç kuşku yoktur. Hatta ellerin nasıl tutulması gerektiğini de gösteren figürler vardır.Toplu hipnozun uygulandığını gösteren resimler bile vardı. Gindes, Yunan mitolojisindeki yan insan yan at Kiron'un ögrencilerini hipnotize ettiğini gösteren bir yontmadan söz eder.Bu iki örnek hipnozun ne denli eski olduğunu ve Milattan önce dahi uygulandığını gösteriyor.

  Hipnotik trans kadim zamanlarda biliniyordu, buna bir örnek, klasik dönemlerde Asklepeion Tapınağı'nda yatalakların tapmak uykusu'dur.Manyetik enerji ise şamanlar tarafından tedavi amaçlı kullanılmaktaydı.

  Ortaçağ'da birkaç yazar, gezegenlerin bitkileri, hayvanları ve insanları etkilediği gibi, insanların birbirlerini etkilediği evrensel manyetik bir sıvıdan söz eder. Bu, Pomponatius ve J. B. Van Helmont'un görüşüydü. Paracelsus, Kircher, K. Digby ve Fludd'da benzer görüşleri aktardı.1679'da·Gulilemus Maxwell, J. G. Burggrar'ın 1611'de öne sürdüğü, Paracelsus'un mumyasının gerçekte manyetik olduğu görüşünü izleyerek, manyetik tıp üzerine yazılar yazdı. 1673'te Sebastian Wirdig, birçok ilacın her yerde bulunan spiritus vitalis 'in etkisinde olduğunu söyledi.

  Birçok başarılı şifacının yalnızca dokunarak, ya da düş gücünü kullanan bazı basit yollarla şifa dağıttığına ilişkin kuşku yoktur. İrlandalı Valentine Graterakes ya da Greatrakes (1629-1683) bunlardan biriydi. Otuzdört yaşındayken rüyasında sürekli, dokunarak guatrı iyileştirme gücü olduğunu gördü. Bunu denedi ve başarılı oldu, ardından bunu sayısız hastalıklarda kullandı. Ünlü oldu ve Londra'ya gitti ve bir süre Sarayda kaldı. Dağıttığı şifaların bir kaydını bıraktı. Daha sonra, Katolik bir rahip J.J. Gassner ( 1727 -1779) ,Güney Almanya' da olağanüstü şifalarıyla ünlü oldu. Üzerinde elmas bulunan bir haç kullandı ve olağan şifalarını dağıtmanın yanısıra şeytan çıkardı.Ayrıca eğitimsiz köylülere bir anda uzun Latin pasajlar söylettirmek ve nabzın atışını yavaşlatmak, hatta bir süreliğine durdurmak gibi bir başka fenomeni daha gerçekleştirdi.

  F. A. Mesmer (1734-1815) hayvansal manyetizma dediği, izleyicilerininise onun onuruna mesmerizm dedigi olguyu kurdu. Mesmerizm bugün hala uygulayıcıları olan ve gizemcilerin yanı sıra psikiyatrist ve psikologların da oldukça ilgisini çeken bir konudur.Mesmer, isviçre sınırında Constance' da doğdu ve önceleri rahip olmak istedi, ancak Viyana Üniversitesi'nde tıp okudu. "The Influence of the Planets on the Body" (Gezegenlerin Bedene Etkisi) adlı bitirme teziyle 1766'da mezun oldu. Böyle bir konu, o günlerde tuhaf olarak . algılanıyordu ve büytük olasılıkla kabul edilmezdi, ancak dönemin önde gelen profesörlerinden biri olan Van Swieten, tıpta ü yaptıysa da okultizmle de ilgileniyordu. Mesmer aynı zamanda, Viyana'da astronomi profesörü, Cizvit M. Hell ya da Hehl'le (1720-1792) de dost olmuştu. Hehl büyük çelik levhalar ve mıknatıslarla deneyler yapıyordu ve bir bölümünü mesmere tıp çalışması için ödünç verdi.

  Ardından Mesmer, mıknatısların bazı hastaları iyileştirmede etkili olduğunu gordu. Bunu Hehl'e anlattı. Kısa süre sonra Hehl'in, mıknatıslarm iyileştirme gücü üzerine bazı yazılar yazmasına sinirlenen Mesmer, bir astronomun tıpla ilgili olaylara karışmaya hakkı olmadığını düşündü. Mesmer, başlangıçta hastalarını mıknatlar yardımıyla iyileştirdi, ardından mıknatısa gerek olmadığını gördü ve sonunda mıknatısların dışında başka nesnelerin de aynı etkiyi yaratacağına inandı, çünkü ona göre nesneler, manyetik sıvıyla yüklüydü. Bunun insan bedeninde de var olduğunu ve dokunuşla aktarılabileceği sonucuna vardı.

  Viyana'da kendisine karşı düşmanca bir tavrın ortaya çıkması üzerine Mesmer Paris'e döndü. Burada çok sayıda izleyicisi oldu. Seanslanm büyük bir odada yapıyordu. Büyük bir kovanın içinde bulunan şişelerce su, odanın ortasına konurdu. Demir çubukların bir ucu suya daldırılır ve diğer ucundan hastalar tutardı. Mesmer lila rengi bir cüppe giyer ve mıknatıslı bir değnek taşırdı. Hükünlü şarkılar çalardı. Hastalarından birçoğu cinnet benzeri haller geçirir ancak olağanüstü bir iyileşme sağlanırdı.Paris Tıp Fakültesi, kısa süre sonra bu tuhaf uygulamaları duydu ve devletin.harekete geçmesi için şikayette bulundu. Olayın soruşturulması için iki komisyon kuruldu. İlki Paris Tıp Fakültesi ve Fransız bilimler Akademisi üyelerinden,ayrıca birkaç; bağımsızdan oluşuyordu. Bunlar ünlü Benjamin Franklin, kötü anılan Dr. Guillottin ve Lavoisier idi. Diğer komisyon Fransız Kraliyet Tıp Derneği'nden kişilerce oluşturuldu. Her iki komisyon da olumsuz rapor verdi. İlki, örgütün düzeleceğini ileri sürdü, ancak bu yalnızca hayaldi. Kısa süre sonra, Mesmer Paris'ten ayrılıp, Almanya'ya gitti. Morsburg'da öldü ve orada Alman meslektaşlarınca daha çok takdir edildigi açıktı, çünkü mezarının başına bir anı dikildi.


  kaynaklar: Mesmerized Powers of Mind in Victorian Britain-Alison Winter
  Okültizm Tarihi-Crow
  A History of Hypnotism-Alan Gauld​
   
  Anafiel bunu beğendi.
 2. Slipknot

  Slipknot Administratör

  Harika! Bilgiler için teşekkürler.İşte Kara Not farkı! :)
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Nisan 2016
 3. Tüm derin insan iletişimi hipnoza dayanır bana göre, hipnoz iletişim kadar eski olduğunu düşünüyorum
  Sümerler'in pratike ettikleri biliniyor 4000'yıl den fazla
  Firavun savaşa gitmeden önce askerlerini motive etmek için hipnotik teknikler kullandığına dair bilgiler var
   
  healer, Lider ve Slipknot bunu beğendi.
 4. Elimde Ergün ARIKDAL'ın yazdığı ''Hipnotizma,Manyetizma ve Telkin'' adlı eseri var.Bir ara bulup foruma eklerim.