1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Medusa

'Yunan Mitolojisi' forumunda Anafiel tarafından 8 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Anafiel

  Anafiel Süper Moderatör

  Kısa bir özet ile başlayalım;

  Medusa, yunan miteolojisinde gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan yılan saçlı, keskin dişli, dişi bir canavardır. Gorgon kardeşler arasında tek ölümlü olan kardeştir. Zeus’un oğlu perseus, Graeas' nin verdiği ayna ile medusa’nın yüzüne bakmamış bu nedenle taşa dönüşmeden başını kesmiştir. Medusa’nın sağ başındaki kanı zehir, sol basındaki kanı ise panzehiridir.

  Bir çok kaynakta farklı olmasıyla birlikte; mesusa’nın başı daha sonra athena’nın kalkanına yerleştirilir.

  MEDUSA’NIN LANETİ

  Mesusa sanıldığının aksine oldukça hoş ve çekici bir bayanmış. Güzelliğiyle herkesi kıskandırır, bir çok tanrıyı kendine aşık edermiş. Medusa, iki kız kardeşi ile birlikte baş Tanrı Zeus'un en sevdiği kızı zekâ Tanrıçası Athena'ya ait bir tapınakta yaşarmış.

  Altın rengi saçları poseidon’u çok etkilediği söylenir. Tanrılar katında bir ölümlüye aşık olduğu için küçümsenmekten korktuğu için de gizliyormuş ona olan ilgisini. Zaman zaman zeus poseidon’un, medusa’ya olan ilgisine almış olsa da poseidon her defasında inkar etmiş. Bir süre sonra tutkusuna yenik düşen poseidon, bir gece gizlice girdiği athena’nın tapınağında medusa’ya zorla sahip olmuş. (bazı kaynaklar da medusa o gece hamile kalmış ve perseus’us medusa’nın başını kestiği sırada denize damlayan iki damla kandan Chirasor ve Pegasus doğmuştur. )

  Athena’nın bu olayı öğrenmesi fazla sürmemiş. Poseidon'un bu yaptığı karşısında kendisini aşağılanmış hissetmiş. Bu hissi önce derin bir kıskançlığa, sonra da büyük bir sinire dönüşmüş. . Öyle hiddetlenmiş ki Medusa'yı çok acı bir şekilde cezalandırmaya karar vermiş. Ve bu sinirle Medusa ve kız kardeşlerini birer ifrite çevirmiş. Dünyalar güzeli Medusa ve kız kardeşlerinin artık yüzleri o kadar çirkinmiş ki kimse bakmaya tahammül bile edemiyormuş. Medusa'nın gören herkesi bir mecnuna çeviren, en ufak bir yelde bile bütün telleri havalanan o güzel saçlarının her bir teli bir yılana dönüşmüş. Bununla da kalmayan Athena, Medusa'ya yine de bakmaya çalışan herkesi o bakışların taşa çevirmesini sağlamış, bir çok kişiyi taşa çevirdiği için bu dünyanın en kuzeyindeki Hyperborea'ya sürülmüş.

  Medusa.jpg

  Arada yıllar geçmesine rağmen siniri geçmeyen athena, üvey kardeşi perseus’a medusa’yı öldürmesini söyler. Ve athena’nın ona verdiği ayna ile medusa’nın başını keser.

  Ancak Athena'nın bilmediği bir şey varmış. Güzel Medusa, Poseidon'un kendisine zorla sahip olduğu gece denizlerin kudretli Tanrısından hamile kalmış. Perseus'un gözleri kamaştıran kılıcı Medusa'nın kafasını bedeninden ayırdığı anda Poseidon'un Medusa'nın rahmine bıraktığı çocukları Pegasus ve Chrsyar, Medusa'nın cansız bedeninden dışarı çıkmış.

  Athena onları kendi hizmetinde çalışacak bir savaşçı yapmaya karar vermiş. Uzun zaman sonra oldukça güçlü savaşçı olmuşlar ve yendikleri her canavardan sonra kendileri daha fazla tanrı sanmaya başlamışlar. Bunun farkına varan zeus bir at sineği ile pegasus’u ısırtmış bu ısırma esnasında acı ile pegasus sırtındaki kardeşini düşürmüş ve kimsenin ona itaat edemeyeceği derecede sakatlanmış. Pegasus ise zeus’un yanına gittiğinde zeus onu cok sever kendi hizmeti altına alır.
   
Etiketler: