1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Meditasyon Çeşitleri

'Meditasyon' forumunda Anafiel tarafından 21 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

?

Size hangi meditasyon uyuyor?

 1. Transdantal meditasyon

  2 oy
  33.3%
 2. Bilinç ayrışması meditasyonu

  2 oy
  33.3%
 3. Konsantrasyon ve kontmplasyon meditasyon

  3 oy
  50.0%
 4. Aktif meditasyon

  0 oy
  0.0%
 5. Dans meditasyon

  1 oy
  16.7%
 6. Yürümeli meditasyon

  1 oy
  16.7%
 7. Dövüş sanatları

  0 oy
  0.0%
 8. Yoga meditasyon

  0 oy
  0.0%
Birden fazla oya izin veriliyor.
 1. Anafiel

  Anafiel Süper Moderatör

  Özellikle de 20.yy olmak üzere, geçmişte bir çok meditasyon teknikleri oluşmuştur. Bunları belli bir konu üzerinde anlatmak çokluğundan dolayı oldukça zordur. En yaygın kullanılan meditasyon yöntemlerini üç başlık altında inceleyebiliriz:

  Konsantrasyon ve Kontemplasyon Yöntemi
  Zihnin tek bir noktaya odaklanması ile olur. Bu odak noktası bir kalem, mum alevi, geometrik şekiller, nefesiniz , bir mantra (bir söz,bir ses, cümle veya sarkı) veya başka bir şeyde olabilir.

  Dış uyarılardan etkilenmemeye çalışarak, konsantrasyon olunacak düşünce veya konuyu derin ve ayrıntılı bir şekilde zorlanmadan düşünmek gerek. Eğer konuyla ilgili bilinmesi gereken şeyler varsa bunların zihinde biçimlenmesi meditasyon açısından sıkıntı yaratmaz. Aksine meditasyonun yardımı ile konu hakkında alınan ilhamlar yeni şeyler öğrenmesine yardımcı olacaktır.

  Eğer düşünce dağılır başka yönlere saparsa müdahale etmek gerekir. Sessiz bir ortam oluşturarak meditasyona devam edilmelidir. Buradaki amaç konu üzerindeki sezgiyi arttırmaktır. Bu meditasyon genelde gözler kapalı ve belirlenen mantra ile yapılır (zikir). Bu mantralar meditasyon yapacak kişinin hocası tarafından belirlenir (üstad-öğrenci, mürsid-mürid…). Mantra dışına çıkılıdığı takdirde sessizlik ile tekrar konuya dönülür.

  Bilinç Ayrışması Yöntemi
  Ne olup bittiğini tarafsız bir gözle inceleme olarak tanımlaya biliriz. Sadece oturarak ve nesne kullanmadan yapılan meditasyondur. daha önceden güçlenmiş konsantrasyon ile şu anda meydana gelen tüm olguları tam anlamıyla farkında olmak için kullanılır.

  Transandantal Meditasyon
  Diğer meditasyonlardan farklı ve doğal bir meditasyondur. günümüzde en sık kullanılan meditasyon tekniğidir. Hiçbir nesne, düşünce olmadan, hayaller kurmadan zihnin en saf ve yalın hali ile yapılır. Zihnin sınırsızlığına ulaşmak için en iyi meditasyon tekniğidir.

  Bunların dışında bazı meditasyon çeşitleri de sunlardır:

  Aktif Meditasyon
  Aktif meditasyon yine bir çok yöre ve dinlerde farklı yöntemler ile yapılması nedeni ile bir çok çeşidi vardır. Bu meditasyonda esas olan bilinçli olmak ve farkındalık kazanmaktır. Bulaşık yıkamak, temizlik yapmak, çiçek toplamak, yazı yazmak, resim yapmak, dikiş nakış işleri ile ilgilenmek vb. örnek olarak verebiliriz.

  Dövüş Sanatı
  Dövüş sanatları, meditasyonun bir dalı olarak görülür.ÖzellikleDaoizmgeleneklerindeki içe dönük dövüş sanatı, meditasyon açısından önemlidir. Bazı dövüş sanatı türlerinden saldırgan figürler çıkarılmıştır. Ayrıca, birçok dövüş sanatı (Aikido,Karate,Judo,Kinomichi) türlerinde meditasyona özgü hareketler yapılır.

  Yürümeli Meditasyon
  Bedenin her hangi bir yeri, meditasyonun odak noktası olur. Yürüyerek yapılan bir meditasyon tekniği olduğu için en kolay meditasyon olarak bilinir. Hıristiyan ve uzakdoğu’da oldukça yaygındır.

  Dans Etme
  Uzakdoğu’dan esinlenmiştir ve daha çok meditasyona hazırlık olarak görülür. İslam inancında manevi dünyaya yönelmenin bir aşamasıdır . buna semazenliği örnek gösterebiliriz.

  Yoga
  Yogageleneklerinde farklı bedensel hareketler, çalışma ve nefes teknikleri; oruçla ve meditasyon yaparken uygulananmantralarladesteklenir. Raja-Yoga’da içe, ruha dönük olma ve konsantrasyon , meditasyonun hazırlık aşamasıdır. Buradakonsantrasyon, Ishvara-Samadhi’nin gelişim aşaması için zorunlu olarak görülmektedir. Uzun süre sessiz ve hareketsiz olarak uygulananAsana (sağ ayak üste gelecek şekilde badeş oturma) artık meditasyona özgü bir davranış olarak kabul edilir.
   
  Rune Mistress bunu beğendi.
 2. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Meditasyon pek çok alan için gerekli bir çalışma. En uygun yolu seçmek de önemli.Oldukça yararlı bir yazı olmuş.
   
  Anafiel bunu beğendi.
Etiketler: