1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Malinalco Megalitik Tapınak Kompleksi

'Tarih & Arkeoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 19 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Mexico City'nin güneybatısında Tepoztlan Vadisi'nde bulunan Malinalco kasabası eski çağlardan bu yana hep büyü ve doğaüstü olaylarla ilişkilendirilmiştir. Kızılderili mitolojisinde yılan tanrıçası olan Malinalxochitl'a tüm kasabaya ve vadiye bakan Cerro de los Idolos tepesinde ibadet edilirdi.

  Cerrp de los Idolos (İdol Tepesi)'nun tarihini yüzlerce hatta binlece yıl önceye dayandığına inanılıyor. Teorilerden bir Toltekler tarafından kurulduğunu söylüyor. Tolteklerin tepenin bulunduğu bölgeyi yönettiği doğrulanabilir. Ancak bizzat onlar tarafından kurulup kurulmadığı bilinmiyor.

  malinalco1.jpg


  Malinalco Aztek imparatorluğu döneminde de büyük öneme sahipti. 1470'de Aztek imparatorluğunu bu efsanevi tepede elit kartal ve jaguar savaşçılarını için bir tapınak kurdular. Kartal savaşçısı tapınağı yerel adıyla Cuauhtinchan, Kolomb öncesi Amerika'da eşi benzeri olmayan bir yapıdır. Kayaların içindeki bir dizi odadan ve uçuruma oyulmuş basamaklı bir piramitten oluşur.

  Malinalco'da ana tapınak, kasabadan 125 metre yüksekteki kayalığın üzerinde yer alır. Ana tapınak dar bir yol aracılıyla tören alanlarının bulunduğu meydana bağlanır. Kuzeyde Cuahcalli( Kartal evi) Piramidi yer alır. Piramitin ortasında yer alan bir merdiven kayalık bir odaya çıkar. Odanın duvarları kartallar, jaguarlar ve mitolojik hayvanlarla süslüdür. Doğuda tipik Aztek tarzında küçük volkanik taşları çimentolayarak inşa edilmiş tören piramidi vardır. Meydanı batısında kurban kesilen küçük, dairesel bir sunak bulunur. Sunağın biraz ötesinde bir dizi oda ve dairesel taş yapılar bulunuyor. Ayrıca, Cerro de los Idolos'un hala keşfedilmemiş bölümlerinde daha fazla kaya oyuğu ve geniş mağaralar olduğu söyleniyor.

  Kartal Evi, metal aletler yardımı olmadan doğrudan yamacın içine oyulmuştur. Azteklerin köle emeği ve obsideyen aletler sayasende bunu başardığı söyleniyor. Tapınağın merdivenlerinin iki yanınada jaguar heykelleri koyulmuş.

  Malinalco'nun neden inşa edildiği ve neden ulaşımın zor olduğu bu kayalık tepenin seçildiği çokça tartışılmıştır. Teorilerden öne çıkanı güneşe tapınma ile ilgili. Yüksek tepe rahiplere ufku gözleme olanağı sağlıyor. Göksel gözlem amacıyla inşa edildiği fikri doğuya bakan tapınaklarla doğrunabilir.

  Günümüzde Meksika halkının büyük çoğunluğu Katoliktir. Ancak İspanyol öncesi ritüellerin halk arasında yaşadığı da bir gerçektir. Toplumun bazı kesimlerinde ise pagan inanışlara dönüş yaşanmaktadır. Bu sebeplerle Malinalco'da halen törenler yapılmaktadır.