1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Lady Kızıl Yeşim: Liang Hongyu

'Tarih & Arkeoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 25 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Liang Hongyu Çin'in en ünlü kadın savaşçılarından biridir. Huangtiandang Savaşı sırasında alev atıcıları davullarla düşman ordununun merkezine yönlendirmesi ile tanınır. Bu hamlesi savaşın kazanılmasını sağlamıştır.

  Liang Hongyu, Song Hanedanı'nın iki kolunun birbirine ve Jin Hanedanı'na karşı mücadele ettiği bir savaş döneminde doğdu. Subay olan babasından dövüşmeyi ve ok atmayı öğrendi. Ancak babası yaptığı bir savaşı kaybettiğinde ailesi cezalandırılarak köle sınıfına düşürüldü.

  Köle olarak çalışırken Liang Hongyu, generallere içki servisi yapması için ordugahtaki bir ziyafete götürüldü. Burda gelecekteki kocası Han Shizhong'la tanıştı. O günden sonra Han Shizhong'a savaş alanında eşlik etmeye başladı.


  liang.jpg

  Çift evlenip çocuk sahibi olduktan sonra Han Shizhong'un ordusunda bir ayaklanma çıktı. İsyancılar Liang Hongyu ve oğlunu rehin alarak generali barış yapmaya zorlamak istediler. Liang Hongyu ilk başta onlarla aynı fikirdeymiş gibi yaptı. Asi liderlerine kocası ile görüşürse onu ikna edebileceğini söyledi. Ancak görüşme sırasında kocasına ülke güvenliğinin onun ve oğlunun hayatından daha değerli olduğunu, ilk yaptığı savaş planına sadık kalmasını söyledi. İsyan bastırıldıktan sonra Han Shizhong terfi ettirildi. Liang Hongyu ise hükümet maaşı ile ödüllendirildi. Çin tarihinde ilk defa bir generalin karısı bu şekilde ödüllendiriliyordu.

  Aynı yıl Curçenler tarafından kurulmuş 100.000 kişilik bir ordu, donanmayla birlikte Zhejiang ve Yangtze nehir bölgesini işgal etti. Sadece 8000 askeri olan Han Shizhong kuzeye çekildi. Düşman ordusunun ezici üstünlüğü Han Shizhong'u endişelendiriyordu. Liang Hongyu düşmana pusu kurmayı önerdi. Düşmanı tuzağa çekip, ateş atıcıların olduğu Kaplan Gemileri davullarla işaret vereceklerdi.

  Savaş başladığında, sayıca üstün düşman karaya çıkar çıkmaz önündeki birlikleri iterek ilerlemeye başladı. Liang Hongyu böyle giderse kısa sürede yenileceklerini fark etti. Davullarla işaret vererek ateş atıcıları onları düşman donanmasının merkezine yönlendirdi. Bu hamle savaşın dönüm noktası oldu. Gemilerin yanmasıyla düşman ordudu kapana kısıldı. Daha sonra çemberi yararak kaçmayı başardılar ama bu esnada çok ağır kayıp verdiler.

  Savaştan sonra Liang Hongyu ve Han Shizong, Jin istilalarına karşı koymayı kolaylaştıracak bir merkez üssü seçtiler. Bugünkü Huan şehrinde bulunan kasabayı büyüterek yeni bir şehir inşa ettiler. Şehir halkının büyük bölümünü askerleri oluşturuyordu. Liang ve Han'a büyük sadakat besliyorlardı. Liang son yıllarını oğlunun eğitimi ile ilgilenerek geçirdi ve 51 yaşında öldü.