1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Kutsal Gizemler

'Kadim Bilgelik' forumunda Rune Mistress tarafından 6 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Rune kelimesinin kendisi, Eski İngilizce ve Germanik Lisanlarındaki kelime istifinde sihirli çağrışımlar uyandırır.Modern İngilizce rune kelimesi Eski İngilizce'deki run kelimesinden gelir, Germanik ve Keltik Dillerinde eş değerleri bulunur ve Latince'ye uyarlanmıştır.

  Genel Germanik sözcük kökü run gizem ve gizlilik fikrini ihtiva eder: Gotik runa "tanrısal gizemler"anlamına gelir ve ilişkili bir kelime garuni "danışmanlık" ya da akıl vermek" diye tercüme edilir.Bu her iki kelime Eski saf Almanca'ya runa ve giruni olarak benzer anlamlarla girdiler.Eski İskandinaz runar "gizli ilim" ya da "gizemleri" ima ederken, Eski İngilizce runian, Eski Sakson runon, Eski saf Almanca runen "fısıldamak" anlamına gelirler.Bunlara yakın ilişkileri olan şu kelimeler de vardır; Eski İrlanda dilindeki run(sır) Orta Galce rhin (sihirli büyü) ve Fince runo (şarkı ve belki büyülü sözler). Hepsi birarada ele alındığında, bir sırrın ya da fısıldanan bir türün gizli el yazıları, semboller veya mesajların ezoterik bilgisinin tavsiyesini içeren "ruhsal gizemleri" ima ederler.

  [​IMG]

  Buna benzer olarak Modern İngilizce runestave(runik çubuk) vardır ki, o da eski İngilizce runestaef'den gelir.Alman kök stabaz da "stave"(çıta) ya da "stick"(çubuk) anlamına gelir. ve üzerlerine rune harfleri yontulmuş çubuklar Avrupa'nın çeşitli bölümlerinden toplanmışlardır.Bazıları gündelik yaşam ile ilgili yazıtlardır, başka bazı yazıların anlamları daha kapalıdır.Birkaç örneğin sihirli formüller oldukları hemen hemen kesinken, pek çoğu çözümlenmeden kalmıştır.Rune harflerin tahtanın üzerine oymak, onları kazıyışın en eski metodu olarak kalmıştır. ve damarlı tahtanın bir figür kesişin zorluğu harflerin neden böyle köşeli olduğunu açıklamaktadır.Runstaef terimi eskiden üzerlerine rune harflerinin oyulduğu tahta parçalarını belirtmekteydi, fakat sonradan harflerin kendilerini belirtir oldu.Böyle çubuklar genellikle kan ya da toprak boyası ile renklendiriliyor ve Eski İskandinavyaca hlaut-teiner(kader dalı ve ya kan dalı) ve hlaut-vidhar(kader tahtası) olarak biliniyordu.

  Romalı tarihçi Tacitus'un anlatımı, ortak dönemin birinci yüzyılı civarlarında Alman kabileleri tarafından benzer çubukların kader kehaneti için bir çeşit kehanet ritüeli uygulandığını belirtir.

  "Kehanet ve kader-dökümüne en büyük dikkati verirler.Onların kehanet metotları çok basittir.Meyve veren bir ağaçtan bir dal keserler.ve bunları ayırt edici işaretlerle işaretlerler ve beyaz bir örtünün üzerine herhangi bir düzen olmaksızın rastgele dağıtırlar.Sonra cemaatin keşişi göksel güçleri çağırır,gözler göğe bakarken, tek tek üç odun dilimi seçer ve üzerlerine önceden işlenmiş sembollere göre yorumlar."

  Bu ünlü metin parçasının runik el yazısına değindiğinden emin olamayız. Çünkü Tacitus sadece latin, notae, işaretler anlamına gelen kelimeyi kullanmaktadır.Tacitus M.Ö.98 yılı civarında yaşamıştır ki bu belgelenmiş Runik metinlerin zanabından 200 yıl önceye denk düşer.Ancak üzerindeki yazıların Runik olabilme ihtimali olan Meldorf broşunun da bulunuşu akla önceki tarihler hakkında soru işaretleri getirmektedir.

  kaynak:Kadim Viking İrfanı- Paul Rhys Mountfort​
   
Etiketler: