1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Kundalini Yoga

'Yoga' forumunda Rune Mistress tarafından 26 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Kundalini Yoga Batı dünyasına ilk defa 1968'de Yogi Bhajan tarafından tanıtılmıştır.Bu öğretiyi gezengenle bütünleşmenin bir yöntemi olarak sunmuştu. Ancak Kundalini Yoga'nın Hindistandaki tarihi çok eski çağlara uzanmaktaydı. Bu öğreti Hindistanda yalnızca rahiplere ve yönetici sınıfa özgüydü.Diğer yoga uygulamaları gibi halka açık değildi. Yogi Bhajan bu sistemi herkese açarak geniş kitlelere ulaşabilir hale getirdi.


  Yogi Bhajan'ın öğretisi sadece egzersizle sınırlı değildi.Yaşam tarzını, doğru beslenmeyi ve meditasyonu da içine almaktaydı. Aynı zamanda yoganın tedavi edici özelliği üzerinde de duruyordu.Yogi Bhajan, pek çok öğrenci yetiştirdi ve onları bu öğretiyi yaymakla görevlendirdi.

  yoga.jpg


  Yogi Bhajan'ın dünyaya tanıttığı bu öğreti, her insanda bulunan el değmemiş, gizemli Kundalini enerjisini uyandırmayı ve yedi çakra boyunca yükseltmeyi amaçlar.Bu enerji taç çakraya ulaştığında aydınlanma gerçekleşir. Kundalini enerjisi omurganın en alt kısmında yer alır. Çoğunlukla bir yılan ya da sarmal şeklinde tasvir edilir.


  Kundalini yoga'da asana dizileri "Kriya" olarak adlandırılır. Her kriya'da belirli nefes alma teknikleri ve bunlarla senkronize duruşlar bulunur. Her kriya bir çakra ile bağlantılıdır. Diğer kriyalarda, duruşlarda nefes egzersizleri ve mantra tekrarı ile birkaç dakika kalınır. Mudra adı verilen el duruşları da her kriya için büyük önem taşır.


  Yoga için ideal olan hem beden üzerinde iyileştirici bir etkisi olması hem de ruhani gelişime yardımcı olmasıdır.Kundalini Yoga, beden ve zihni çok olumlubir biçimde etkiler. Aydınlatıcı bir deneyim yaşamamızı, yüksek bir algı düzeyine ulaşmamızı sağlar. Kundalini yoga sağlığımızı da olumlu etkiler. Salgı bezlerimizin dengeli çalışmasını sağlar, sinir sistemimizi güçlendirir, strese ve anksiyete bozukluğuna iyi gelir.


  Kundalini yoga her yerde uygulanabilir bir sistemdir. Herkes günlük dertler ve stres ile başa çıkmak için uygulanabilir. Modern yaşamın zorlukları ile başa çıkmak için ideal bir yoldur.
   
Etiketler: