1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Kronos

'Yunan Mitolojisi' forumunda Rune Mistress tarafından 13 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör


  Kronos Yunan mitolojisinde Titanların kralı ve ilk jenerasyon Olimposluların babasıdır. Babası Uranüs'ü devirerek iktidara gelmiştir. Ama o da aynı kaderi paylaşmış ve oğlu Zeus tarafından tahtan indirilmiştir. Uranüs (gökyüzü) ve Gaia (yeryüzü) 'nın oğlu olan Kronos, Zaman titanıdır ve zamanı yarattığı, zamanda yolculuk yapabildiği söylenir.Onun evreni yönettiği zamana "altın çağ" denir.

  Yunan mitolojisinde tanrı kuşakları arasında ilk savaşı başlatması, birinci kuşak tanrılarının egemenliğine son vererek ikinci kuşak tanrılarının devrini başlatması ile önemli bir yer tutar. Efsanesinde oğluna baskı yapan baba, babasına karşı ayaklanan oğul gibi Yunan mitolojisine yabancı öğeler de vardır. Bu hikayelerin Fenike ya da Hitit kökenli olabileceği düşünülmektedir.

  mitoloji.jpg
  Kronos'un babası Uranus Gaia'dan doğan çocukları Hekatonkheir(elli başlı, yüz kollu devler)'ler ve Kyklop(tek gözlü devler)'lardan korkar ve onları Gaia'nın böğrüne gömer. Gaia bu ağırlığı taşımaktan şikayetçidir ve titanları doğurduğunda onlardan yardım ister. Teklifine bir tek Kronos cevap verir. Uranüs'ü tahtından indirir ve onun yerine geçer. Babasını devirdikten sonra ilk iş olarak kardeşlerini zindandan kurtarmıştır. Daha sonra kızkardeşi titan Rhea ile evlenir. Onun zamanında yaradılış devam eder. Gaia ve Uranüs'ün çocukları olan titanlar, başka titanlar doğururlar.

  Kronos evreni yönetirken kendi babasıyla aynı kaderi paylaşacağına dair bir kehanet duyar. Bunu engellemek için doğan tüm çocuklarını yutar. Ancak karısı Rhea en küçük oğlu Zeus'u Krete adlı bir adaya saklayıp Kronos'a beze sarılı bir taş verir.Kronos bu taşın Zeus olduğunu sanarak yutar.Böylece Zeus kurtulmuş olur. Zeus büyüyünce annesi Rhea'yanın yardımıyla babası Kronos'a yaklaşır ve içki ikram eder. Bu içki aslında Metis tarafından hazırlanmış kusturucu bir iksirdir. Kronos içtikten sonra Zeus diye yuttuğu taşı ve diğer tüm çocuklarını kusar.Bundan sonra titanlar ile Zeus ve kardeşleri arasında savaş başlar. Savaş on yıl sürer. Zeus ve kardeşlerinin zaferi ile sonuçlanır. Titanlar Tartarus'a sürülür. Birkaç nesil sonra Zeus, Kronos ve kardeşlerini serbest bırakır ve Elysian adasına gitmelerine izin verir.

  Yunan mitolojisinde Kronos aynı zamanda hasat tanrısıdır.Yönetiminde görkemli Altın Çağ'ı yaşatmış olması onu zengin Hasat zamanı ile özdeşleşmesini sağlamıştır.Her yıl Atinalılar, Kronia adlı festivalde Kronos'u onurlandırırlar.
   
Etiketler: