1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Keşiş Kukai Ve Ezoterik Shingon Budizmi

'Ezoterizm' forumunda Rune Mistress tarafından 17 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Kukai, tarihteki en tanınmış ve en sevilen Budist Rahiplerinden biridir. Öldükten sonra Aziz ilan edilmiş ve Kobo Daishi unvanı verilmiştir. Budizm'in Shingon Mezhebi'nin kurucusudur. Günümüzde kutsal kabul edilen tapınak kompleksi Koyasan'ı inşa ettirmiştir.Japon sanatı ve edebiyatına da büyük katkıda bulunmuştur.

  Kukai, 27 Temmuz 774 yılında, soylu bir ailede doğdu. Klasik soylu eğitiminin gerektirdiği şekilde küçük yaşlardan itibaren Konfüçyüs'ün Öğretileri üzerinde çalıştı. İlerleyen yıllarda Budizm ve Taoizm daha fazla ilgisini çekmeye başladı. Araştırmaları sonucunda ilk büyük eseri Sango Shiiki (Üç Öğreti'nin Esasları)'yi yazdı. Bu eserde Budizm'in diğer iki dine üstünlüğünü ilan ediyordu.

  monk.jpg


  Budizm'i daha iyi öğrenmek ve aydınlanma yaşamak için Çin'e yolculuğa çıktı. Tang Hanedanı'nın başkenti Ch'ang-an'da Keşiş Huiguo'dan ders aldı. Keşiş Huigua, Ezoterik Budizm üstadıydı. Kukai'ye Zhenyang Öğretilerini öğretti. Kukai,806'da eğitimini tamamlayarak Üstad mertebesine erişti.

  Japonya'ya dönen Kukai, ilerleyen yıllarda Shingon Mezhebine dönüşecek olan öğretilerini öğretmeye başladı. Keşiş Kukai'nin öğretilerine göre her insan aydınlanma yaşayarak bilgelliğe kavuşabilirdi. İnsanlar birer yanılsamanın içinde yaşıyordu. Farkındalık kazanarak yanılsamalaradan kurtulduklarında Buda'nın yolunu izlemiş olur, adeta birer Buda haline gelirlerdi.

  Japonya'da saygınlık kazanan Kukai'ye bir tapınak kompleksi inşa etmesi için İmparator Saga tarafından izin verildi. İnşa edilen Koyasan Japonya'nın en büyük ve en ünlü dini merkezlerinden biri haline geldi. Binlerce Budist Keşiş Koyasan'da Keşiş Kukai'nin öğretilerini çalışıyordu. Shingon Mezhebi hızla yayıldı. Öyle ki Japonya'daki en çok inananı olan Budist Mezheplerinden biri oldu.

  Keşiş Kukai, eğitim alanında da çalışmalar yaptı.Budist metinlerin yazılmasında kullanılacak olan Hiragana Alfabesi'ni geliştirdi. İlk Japonca Sözlüğü hazırlattı.Kukai, bir din adamı olasının yanı sıra bir şair ve hattattı. O dönemde sanat daha çok dini içerikliydi. Kukai, Japon sanatının gelişimine büyük katkıda bulundu.

  Keşiş Kukai, 22 Nisan 835'te öldü. Ölümünden sonra Aziz mertebesine yükseltildi. Ölümünden sonra inşa edilen pek çok tapınak ona adandı. Kukai'nin ardında bıraktığı en önemli eser Juju Shinron (Zihnin On Evresi)'dur. Bu eser Shingon Mezhebi'ne Japon entellektüel çevrelerinde önemli bir saygınlık kazandırmıştır.