1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Kedilerin Koruyucusu Bastet

'Mısır Mitolojisi' forumunda Rune Mistress tarafından 15 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Bastet, Eski Mısır mitolojisinde savaş tanrıçasıdır. Kültü, Aşağı Mısır'da Nil Delta'sından tüm Mısır'a yayılmıştır. Bastet ismi zaman zaman Bast, Baast, Ubaste, and Baset olarak da telaffuz edilir. Antik Mısır'da II.Hanedan (M.Ö. 2890) döneminden başlarından itibaren tapınıldığı
  düşünülmektedir.

  Yukarı ve Aşağı Mısır'da benzer rolleri ve benzer görüntülere bürünmüş tanrılara tapılıyordu. Aşağı Mısır'da Bastet'in üstlendiği rolü yukarı Mısır'da Sekhmet üstlenmişti. Mısır mitolojisinde Bastet'de Sekhmet'te aslan başlı savaş tanrıçalarıdır. Ancak zamanla Bastet'in rolü farklılaştı ve mitolojide kedi başlı kedilerin koruyucu tanrıçası haline geldi. Bastet'in aynı zamanda kötü ruhlardan da koruduğuna inanılırdı.

  mitoloji.jpg

  Bastet'in himayesi altında olmaları ve onu temsil etmeleri bakımından kediler eski Mısır'da büyük öneme sahipti.Hatta bazen kedilere altın takı takıldığı bile olurdu.Tarihçiler Bastet'in kedilerin koruyucusu olarak rolünün M.Ö.  945–715 arası dönemde geliştiğini düşünmektedir. Bu dönemde aslan başlı Bastet, kedi başlı bir görünüm almıştır. Bastet, evcil kedilere karşı, şevkatli ve korumacı bir annedir. Onun anneliğini vurgulamak amaçlı bazen yavru kediler ile birlikte tasvir edilir. Eski Mısır'da çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar Bastet ve kedi yavrularının resmi olan bir muska takarlardı.Kaç çocuk istiyorlarsa o kadar kedi yavrusu resmi olurdu.

  Bastet, Aşağı Mısır'ın koruyucusu ve Ra ile birlikte firavunun savunucusudur. Tasvirlerde de Ra ile birlikte bu şekilde yer alır.Bazı tasvirlerde de Ra'nın düşmanı yılan Apep'le savaşırken görülür. Kaymaktaşı heykellerinde bir elinde aegis diğer elinde de sistrum tutarken görülür.

  Bastet'in en önemli kült merkezi Bubastis kentidir.Nil deltası yakınlarında yer alan kent günümüzde Zagazig olarak bilinmektedir. Bubastis kenti adını Bastet'ten almıştır.Bubastis kelimesinin anlamı Bastet'in evi demektir.

  Bastet Mısır Krallığının son dönemlerinde Hellenistik Bağdaştırmacılık ile Yunan mitolojisindeki ay tanrıçası Artemis ile bir tutulmaya başlanmış ve bunun sonucu olarak ay tanrıçası rolü üstlenmiştir.Yine Yunan etkisiyle Horus'la kardeş kabul edilmiştir.Çünkü Horus'ta Apollon'la özdeştiriliyordu ve Apollon ile Artemis kardeşti. Bu bağ dolayısıyla Bastet'te Osiris efsanesine dahil edildi. İsis kültünün yaygınlaşmayı ile birlikte mısır mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıça gibi Bastet'te Roma imparatorluğuna taşındı.
   
  Son düzenleme: 15 Ağustos 2016
  Anafiel bunu beğendi.
Etiketler: