1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Kayıp Atlantis Şehri

'Tarih & Arkeoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 2 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Atlantis, ünlü Yunan filozof Platon'un eserinde bassetiği efsanevi bir şehirdir. Atlantis’in müthiş zenginliği ve ileri medeniyetiyle öyküsü, iki bin yıldır insanların ilgisin çekiyor. Plato’nun geç dönem eserlerinden Timaeus'da Atlantis'in ilk hikayesi görülür. MÖ 360 yılında Plato, Atlantis hikayesini yazdı. Muhteşem bir uygarlıktı ve büyük bir deniz gücüne sahipti. Yemyeşil adalar altın, gümüş ve diğer değerli metalleri içeriyordu. Merkez adada büyük bir başkent yer alıyordu.

  Plato, Atlantis'in kendi zamanından yaklaşık 9 bin yıl önce var olduğunu yazdı Ancak Platon'un Atlantis hakkındaki yazıları, varlığı hakkında bilinen tek yazılı kayıtlarıdır.

  Atlantis'le ilgili pek çok teori vardır. Atlantis’in öyküsünün eski Minoan uygarlığına dayandığından bassedilir. Kenti, Santorini'deki Thera'nın Ege'deki patlamasından doğan felaketin yok ettiği öne sürülür.

  Adanın batmış olması bronz kültürü tahrip eden ve çoğu adanın batmasına sebep olan ,Geç Tunç Çağı'nda bulunan Thera adasındaki yanardağ patlamasını, deprem ve tsunamileri hatırlatır. Gelişmiş ticaret ve güzel sanatlar ile Thera, çağdaş uygarlıklar tarafından kuşkusuz ileri sayılacaktı. Atlantis'in dağları ile ilgili yazanlar yanardağ tanımına uyuyor. Ancak Atlantik'teki büyüklüğü ve konumu Thera'ya uymuyor.

  Platon'dan sonraki diğer eski yazarlar ve filozoflar da Atlantik'in öyküsüyle ilgilendiler. Krantor Plato Akademisi'nden bir filozofdu. Atlantis, daha sonra Yunan biyografi uzmanı Plutarch'ın eserinde yeniden ortaya çıktı.Solon'da kayıp Atlantis Şehri hikayesi ile ilgili uzun bir şiir yazmayı istiyordu. Çünkü Mısırlı Sais rahiplerinden duyduklarına göre Atina ile özel bir bağlantısı vardı. Ancak yaşından ve zamanı olmadığından vazgeçmek zorunda kaldı.

  Günümüzde pek bilim adamı Atlantis'in aslında var olduğunu düşünüyorlar. Tarih boyunca Atlantis yıkımının hikayesine benzerlikler taşıyan pek çok olay yaşanmıştır. Sel felaketi ve yanardağ patlamaları yaşanması oldukça yaygın bir olay. Yaklaşık 3.600 yıl önce, büyük bir yanardağ patlaması Ege Denizi'nde Yunanistan yakınlarındaki Santorini adasını harap etti. O zamanlar, Santorini'de son derece gelişmiş bir Minos toplumu yaşıyordu. Minoan uygarlığı da aynı şekilde aniden yanardağ patlaması ile kayboldu.Ancak Platon'un Atlantis’in yok edildiğini söylediğindeki zamanla o adadaki patlamanın zamanı uyuşmuyor.

  Atlantis'in fiziksel konumu da tartışmalıdır.Şehrin tam yeri birçok araştırmacı, arkeolog, tarihçi ve coğrafyacı için ilgi çekici bir konuydu. Platon, Yunanistan'da yaşadığı için en muhtemel konum Akdenizdir. Söz edilen yerlerin bazıları arasında Girit, Sardunya, Sicilya, Santorini, Kıbrıs ve Malta adaları bulunmaktadır. Ayrıca, Truva ve Tantalus gibi karada bulunan şehirlerinde adı geçer.

  Teorilerde geçen ikinci ortak konum Atlantik Okyanusudur. Bu teori profesör Richard Freund'un yaptığı araştırma ile desteklenmektedir. Öte yandan, birçok bilim adamı bu teoriyi reddeder. lman araştırmacı Rainer Kuhne'nin bir başka teorisi, Atlantis'in, İspanya'da bir şehir olan Cadiz'in kuzeyinde olduğuna öne sürer. Atlantik Okyanusu, isminden dolayı popüler bir seçimdir, çünkü çoğu kişi Atlantis'in Atlantik Okyanusu'ndan geldiğini düşünmektedir.

  Karayipler, Atlantis'in konumu ile ilgili işaret edilen bir başka bölgedir. Güney Ameriya'ya gelince, çok uzak bir bölge olsa da pek çok bilim adamı, kıtanın Plato'nun çalışmalarında kullandığı şehrin tanımına pek çok benzerliği olduğunu doğruladı. Özellikle, Bolivya ve Andes bölgesinin adı geçmektedir.
   
Etiketler: